31. srpna 2018 15:58

5 nejlepších filmových vandráků aneb Bezstarostná jízda k Útěku do divočiny

Vydejte se s námi na pořádný výlet!

Ani konec léta neznamená konec prošoupaným podrážkám – v pondělí ve 20.45 totiž na Prima COOL začíná nový dokumentární seriál Vandráci s Pavlem Liškou a Janem Révaiem. Povedené trio toulavců se v něm na vlastní pěst vydá napříč Střední Amerikou, kde vyzbrojeni pouze kamerami, drony a pár drobnými poznají to nejlepší z místní kultury a zvyků, abyste vy nemuseli! Na počátek jejich mezinárodní mise jsme proto vzpomněli na nejslavnější věčné vandráky z filmů, po nichž budete mít chuť zvednout kotvy a utéct... minimálně do nejbližšího kina!

05) Billy a Wyatt

Film: Bezstarostná jízda

Nejen prošoupáváním podrážek jsou vandráci živi – mnohdy jim stačí usednout za tu či onu formu spalovacího motoru! Právě tak jako v kultovní roadmovie Bezstarostná jízda, která vetkla podobu a duši celému žánru motorkářských filmů. Bezstarostná jízda je ve své zápletce tak nekomplikovaná, jako i opojná. Kdo vyhlíží složitý příběh, může vyhlížet dále. Komu jde však o zachycení pocitu z cestování a objevování světa s Billym a Wyattem, je tu na správné adrese!

04) John Ryder

Film: Stopař

Nikoliv každý vandrácký film se však musí vést na pohodářské notě a mít slunce v duši. Takový Stopař, v němž titulní stopař s tváří Rutgera Hauera (hlavní replikant z Blade Runnera...) není zrovna lidumil, naopak dovede umně navodit strach z neznáma a především z neznámých lidí. Jeho hlavní hrdina vezme Hauerova stopaře bezelstně do svého vozu, načež se mu Hauer začíná vyhrožovat smrtí – tak jako prý už před chvílí zabil jiného řidiče. Nepříjemné, řekne si hlavní hrdina, a v návalu heroismu stopaře úspěšně vyhodí na silnici. Tím by nepříjemný příběh mohl i skončit, jenže zanedlouho náš vůz předjede další auto, které vzalo Hauera na palubu. A tím celý příběh teprve začíná!

03) Arthur Dent

Film: Stopařův průvodce po Galaxii

Ještě kreativnější je vandráctví rovnou zasadit na galaktickou úroveň! Arthur Dent ze Stopařova průvodce má ve filmu z roku 2005 tvář mladého Martina Freemana a v záloze celou paletu příběhů z toho, kterak si po mrzutém zničení Země "stopl" mimozemskou loď! Rozjíždí se tak absurdní kosmická roadmovie, která se nese v tom nejlepším tónu britské sitcomové sci-fi na způsob Červeného trpaslíka a dalších děl, jež se neberou příliš vážně. Stopařův průvodce je samozřejmě klasika především kvůli knižní předloze. Její filmové zpracování jí však buď jak buď rozhodně nedělá ostudu!

02) Aron Ralston

Film: 127 hodin

Jenom málo filmů, které se z 95 % zápletky odehrávají na jediném místě, tak umně vystihuje cestovatelský étos. Aron ze 127 hodin se při svém osamoceném putování vyprahlou americkou divočinou "zasekne" paží mezi obří balvan a stěnu jeskyně – a cesta z této prekérní situace věru nebude snadná! Snad nebude velkým spoilerováním, když prozradíme, že film končí amputaci vlastní paže hrdiny, a že byl natočen podle skutečného příběhu. Tak už to ale v případě nefikčních vandráckých filmů chodí – cena za prožité tulácké krásy někdy může být nebezpečně vysoká!

01) Christopher McCandless

Film: Útěk do divočiny

Bezpochyby největším vandrákem filmových dějin je však ústřední hrdina Útěku do divočiny – už jen kvůli tomu, že si sám říkal Alexander Supertramp! I v tomto případě má vandráctví sladkobolný nádech. Reálného Christophera McCandlesse jeho toulky světem nakonec stály život, když uvízl kvůli jarnímu tání mimo civilizaci a byl okolnostmi přinucen pojídat neznámé bobule v místě svého pobytu, čímž si přivodil otravu. Jeho příběh paradoxně inspiroval další následovníky, z nichž se pár beze stopy ztratilo. Doufejme proto, že budou mít naši Vandráci výrazně pozitivnější a zábavnější osud!

Vandráci začínají na Prima COOL již v pondělí ve 20.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný