26. září 2022 00:08

6 nejlepších filmových učitelů: Kým se mohli inspirovat tvůrci Fakjů pane učiteli?

Kteří učitelé z velkého plátna by klidně mohli učit i ve skutečnosti?

V sobotu večer si na COOLu budete moct dopřát moderní klasiku Fakjů pane učiteli. Německá komedie o tom, kterak se pomatený lupič musí jako učitel infiltrovat na středoškolské gymnázium, aby vykopal svůj ukrytý balík peněz, připomíná bohatý žánr školních bijáků humorného a inspirativního ražení. Zavzpomínejte proto s námi na nejslavnější filmové kantory, bez kterých by byla řada známých bijáků poloviční.

06) John Kimble (Policajt ze školky)

Začneme na akční notě. I když se Arnie v Policajtovi ze školky za kantora jenom vydává, právě střetnutí dvou nesourodých světů je tu zdrojem humoru. Kdo by si totiž někdy nepřál, aby jeho děti vychovával neurotický Arnold Schwarzenegger vyzbrojený bouchačkou?! Pravda, mezi Arnieho filmy hraje Policajt ze školky spíše druhé, ne-li třetí housle. Se zdejší nezapomenutelnou hláškou „Shut UP!“ adresovanou capartům se však mnoho kantorů nejspíš dovede až příliš identifikovat!

05) Henry Jones Jr. (Dobyvatelé ztracené archy)

Jasně, akademické působení Indiana Jonese ve filmech nestálo za víc než pár minut scén a i ty spíše podtrhávaly, že je Harrison Ford fakticky fešák. Přesto musíme těm několika minutám ze třídy doktora Jonese zvednout nahoru oba palce. Není totiž mnoho filmových akčních hrdinů, kteří se dovedou mimo akci samotnou chovat tak distingovaně, čímž zvládnou vyvážit destruktivní stránku své povahy něčím společensky přínosným. Více podobných hrdinů!

04) Albus Brumbál (Harry Potter a...)

I když tu po školách běhali čarodějové a namísto fyziky, matematiky, přírodovědy či jazyků se učilo kouzlení, sérii Harry Potter je třeba pochválit za propagaci ideje, že školní prostředí nemusí být jenom místem hororu, sociálního dramatu anebo přisprostlé komedie. Jako představitele této linie bychom mohli zmínit Snapea, jeho fazóna je však přece jenom poněkud děsivější, než je libo, a tak tato úloha spadla na rozvernějšího Brumbála, jemuž navíc pomáhá skutečnost, že jeho mladší já figuruje i v nových Fantastických zvířatech.

03) Dan Dunne (Half Nelson)

Mohlo by se zdát, že když vás vyučuje Ryan Gosling, bude škola úplná pohoda! Goslingův učitel v indie dramatu Half Nelson je však v klidu až poněkud příliš – spadne totiž do závislosti na cracku i náklonnosti ke své žačce, která jej při jeho neřesti načapá, a jejich atypický svazek má za výsledek napínavý příběh, jenž se nebojí bořit klišé. Half Nelson je tak trochu učitelskou variací na Volný pád, což je stejným způsobem fascinující jako i děsivé.

02) Igor Hnízdo (Obecná škola)

Snad žádný domácí seznam kultovních filmových kantorů se nemůže obejít bez Igora Hnízda, (anti)hrdiny jednoho z nejlepších českých filmů všech dob. Igor je válečný veterán (tak trochu) a učitel, který postaví do latě třídu plnou sígrů – a připomene, že nad nevychovanými výrostky lidé brečeli i v roce 1946 nebo 1991. Obecná škola je tak obrovskou porcí (dnes už několikanásobné) nostalgie, přitom se však filmy od jejího vykreslení postav stále mají co učit...

01) John Keating (Společnost mrtvých básníků)

Ten nejlepší frajer učitelská je však Robin Williams ve Společnosti mrtvých básníků! Nezapomenutelný snímek, který skládá hold kouzlu učitelství a vzdělávání, strhujícím způsobem popisuje jeden školní rok na chlapecké akademii během 50. let, kdy Williamsův John Keating kreativním způsobem vyučuje literaturu – a předává tak pochodeň „mrtvých básníků“ dále. Jeho liberální výchova se však pere se svou dobou a vše má za následek nečekanou tragédii. Tak už to ale občas v životě chodí. A ilustruje to, že učitelství je trestuhodně přehlížené, ale svým způsobem i zcela zásadní řemeslo!

Fakjů pane učiteli začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný