14. prosince 2020 00:03

6 nejlepších filmových odstřelovačů aneb Zachraňte vojína Ryana vs. Nepřítel před branami

Představujeme elitu mezi chladnokrevnými zabijáky, které nejspíš ani neuvidíte...

Už 15. prosince se na COOL prostřílí akční seriál Odstřelovač. Osamělý veterán afgánské války Swagger se tu připlete do složité špionské zápletky s cílem dostat na mušku amerického prezidenta – a bude z toho polízanice tak složitá, až vydrží na tři seriálové série! Odstřelovač přitom bude čerpat z nejrůznějších jiných slavných ostrostřelců filmového světa, vzpomněli jsme proto na ty nejlepší z nich.

06) JT Sanborn (Smrt čeká všude)

Přestože bychom na "posledním" místě mohli zmínit celou řadu jiných béčkových snajprů, pokud se máme držet profilů, paradoxně tu musel skončit pyrotechnik! Mezi hollywoodskými bijáky je totiž krátké odstřelovačské intermezzo ve Smrt čeká všude jednou z největrnějších ukázek toho, že reální odstřelovači zřídka pracují sami.

05) Vojín Jackson (Zachraňte vojína Ryana)

Jedním ze sniperů, kteří se do našeho seznamu nevešli, je i Frederick Zoller, tedy odstřelovač z Hanebných parchantů – těžko totiž říct, kolik z jeho zásluh se “doopravdy” ve filmové realitě stalo. Vojín Jackson to ale trochu vynahrazuje jako přesný opak Zollera z druhé strany barikády. Chladný matador, který z celého filmu čněl jako hruď probodnutá nožem, si tu střihl i efektní duel s německým heckenschützem, a navždy se nám zapsal do mozkového Centra filmových traumat...

04) Šakal (Šakal, neasi)

Jak dobrý a charismatický herec Bruce Willis je, pochopíte až u Šakala. Není totiž možné, aby kdokoliv jiný dovedl hrát s tak úchylným knírkem tak vytříbeně nebezpečného zabijáka. Šakal je sice opět béčko jako bič (a realistické asi jako Tom a Jerry), ale ze sféry nájemných vrahounů v civilním sektoru ukazoval odstřelovačství o dost věrněji než jiné bijáky.

03) Vasilij Zajcev (Nepřítel před branami)

Navzdory masivní hollywoodizaci příběhu nejslavnějšího sovětského odstřelovače platí, že není mnoho moderních filmů z východní fronty – alespoň tedy ne takových, u nichž z obrazovky nestříkají srpy a kladiva. Nepřítel před branami nás však seznámil s řadou aspektů toho, jak druhá světová vypadala (víceméně…) i v jiných oblastech, než angloamerických, a jeho největší tahounem je samozřejmě Vasilij Zajcev s anglickou tváří Judea Law.

02) Vlado Selimović (Zásah do srdce)

Střelba do hlav samozřejmě není jen americkou kratochvílí, odstřelovači tak byli populární bubáci i během občanské války v bývalé Jugoslávii. A to z velmi dobrých (nebo spíše špatných) důvodů. Vlado z kanadského (!) televizního filmu Zásah do srdce, v němž proti sobě občanská vojna svede dva někdejší kamarády, dokazuje víc než mnozí jiní, proč je sebevražedný zápas uvnitř jednoho státu ještě větší tragédií než války jiné.

01) Chris Kyle (Americký sniper)

Zlatou medaili nicméně fasuje Chris Kyle, dost možná nejslavnější odstřelovač historie. Film Americký sniper jeho kontroverzní osobu ukazoval způsobem, který se moc nevyhýbal kontroverzi, především však demonstroval skoro až polobožskou vůli, kterou odstřelovači občas mají nad bojištěm (a občas, mají-li dobré soky nebo čelí tanku, nemají). Sniperství tu je mikrokosmem dilemat, která se s válkou bojí odjakživa – ale mnohdy jsme na ně už trochu pozapomněli.

Odstřelovač má na Prima COOL premiéru 15. prosince. Dál ho můžete sledovat každé úterý večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný