7. prosince 2020 00:12

10 nejlepších filmových mariňáků: Od Skály k Olověné vestě

Námořní pěchota je pojem! Jak se jí daří ve filmech?

Mariňák s tváří Mikea „Mize“ Mizanina se vrací – jeho Voják 4: Pohyblivý terč totiž na COOLu začíná už v sobotu večer. V klasickém akčním béčku se Miz tentokrát bude muset prosekat skrze hory těžce ozbrojených žoldáků, aby zachránil tajnou vojenskou informátorku Summer Rae. A opět při tom využije všech schopností, které ho naučila námořní pěchota – ne nadarmo je totiž tahle síla pojem v realitě i ve filmu!

10) Michael Corleone (Kmotr)

Hned na úvod seznamu si dáme jedno nečekané jméno. Michael Corleone z Kmotra si totiž ve svém filmu zrovna moc mariňácky nezabojoval. Jak však prozrazuje oděv, který na sobě má hned v úvodní scéně, měli jsme tušit již dopředu, že půjde o pořádného tvrďáka. Michael je totiž oděn do mariňacké uniformy a navíc má medaile z tichomořské fronty druhé světové!

09) Seržant Hartman (Olověná vesta)

Spíše na straně filmových záporáků stojí i vedlejší charakter Olověné vesty. Seržant Hartman je totiž výcvikovým instruktorem, což v praxi znamená, že v první polovině filmu na zdejší hlavní hrdiny především nevybíravě křičí, až by se dalo říct, že je šikanuje. Přesto (či naopak právě proto, uvážíme-li jeho neslavný konec) jde však bezpochyby o nejvíce zapamatováníhodnou postavu tohoto bijáku.

07–08) Nathan Jessup/Daniel Kaffee (Pár správných chlapů)

A kontroverzi se nevyhnou ani další dva mariňáci z Pár správných chlapů. Zatímco ten první je důstojníkem obžalovaným z toho, že pod jeho velením došlo k vraždě jednoho z jeho mužů (jinými jeho muži...), druhý zmíněný floutek se z něj snaží u soudu získat pravdu. Výsledkem je morální dilema, které dodnes čeří jistou dávku emocí – na čí stranu byste se přidali vy?

04–06) Ira Hayes/Rene Gagnon/John Bradley (Vlajky našich otců)

První a nikoliv poslední mariňáci našeho seznamu, kteří v historii skutečně existovali, se objevují ve filmu Vlajky našich otců režiséra Clinta Eastwooda. Jak si možná pamatujete, biják tehdy vyšel paralelně s filmem Dopisy z Iwo Jimy, který druhou světovou mapoval z druhé strany barikády. Hlavní trio z Vlajek však ukázalo nejenom problémy, kterým čelí vojáci na bojišti, ale hlavně trable, s nimiž se nese přechod z války zpátky do civilního života.

03) Anthony Swofford (Mariňák)

Také hlavní postava mariňáka z filmu Mariňák je inspirována skutečným stejnojmenným válečníkem. Vzhledem k tomu, že je tento biják zasazen do první války v zálivu, kdy si pěchota zrovna bojovala, je tu však hlavním nepřítelem hlavně horko, pot a nuda. I takovou tvář má ale válka. A může to v součtu být podobně frustrující jako nepřátelské přepadení.

02) Generál Hummel (Skála)

Čím to je, že se tolik záporáků rekrutuje z řad mariňáků? Snad za to může fakt, že jde o proklatě tvrdé oponenty. Takové, jako byl i generál Hummel ve skále! Jasně, vyhrožoval tím, že zabije miliony lidí v San Franciscu. Nakonec si ale všechno tragicky rozmyslel a mimoto nejde popřít, že měl na rozdávání jak pěsti, tak i charisma!

01) Brad Colbert (Generation Kill)

Na místě prvním však, ironií osudu, opět usedl reálný mariňák. Brat Colbert, jehož v minisérii Generation Kill hraje Alexander Skarsgård (ok, nejde sice o film, ale ani o seriál…), platí za nedrsnějšího člena jednotky průzkumáků, kteří se během invaze do Iráku museli potýkat jak s nepřátelskými silami, tak i neschopností ve vlastních řadách. Taková je už ale holt občas realita – a tím šílenější je, jak dobře ji Generation Kill vypráví!

Voják 4: Pohyblivý terč začíná na Prima COOL v sobotu ve 23:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný