30. ledna 2023 00:03

4 nejlepší filmoví hrdinové, kteří vzali spravedlnost do vlastních rukou

Pomsta je pokrm, který si nejlépe uvaříte sami!

Jean-Claude Van Damme se na COOLu objeví ve čtvrteční cooltovce Peklo. Její příběh začíná napadením Van Dammeovy manželky bohatým ruským mladíkem, na což hlavní hrdina namísto najmutí právníka zareaguje po svém – zabitím padoucha, načež se ocitne se v titulním pekle, nejkrutější ruské věznici na východ i západ od Uralu. Těšit ho může snad jen to, že tu bude jistě mít dobrou společnost. Spravedlnost totiž do vlastních rukou vzalo vícero filmových „hrdinů“.

04) Vrána (Vrána)

Až ze záhrobí (bohužel jen ve filmu) se pro spravedlnost musel vrátit ústřední hrdina Vrány. Brandon Lee si tu střihl rockového muzikanta, který magicky obživl po vraždě své snoubenky. Mohla z toho být příjemná neonoirová jednohubka, nebýt toho, že se část zápletky vyplnila i v realitě – Lee byl totiž na natáčení omylem zastřelen přímo před kamerou. Incident udělal z Vrány kultovní biják nejostřejšího ražení, u něhož je filmová zápletka díky přesahu do reality obzvláště rezonující!

03) Pan V (V jako Vendeta)

Nikoliv na magii, ale na vědu vsadil pán z cely V, neboli pět. V komiksu a pozdějším filmu V jako Vendeta se V mstí vládě fašistické Británie za sebe i za všechny občany, kteří teskní po starých svobodných časech. V jde ale dál než jen k odkrouhnutí pár politiků – jeho kroky postupně vyvolávají revoluci, sám V se ostatně díky tomu stal symbolem nejen ve světě filmu, ale i v realitě. Jak členové hnutí Anonymous, tak i mnozí jiní protestující po úspěchu filmu přijali za svou jeho masku (jasně, původně jde o Guye Fawkse, ale bez filmu by po něm neštěkl pes)...

02) Mathilda (Leon)

Věru netradičně na to šla i hrdinka Leona. Ačkoliv film pojednává o nájemném zabijákovi, malá Mathilda čelí ještě někomu mnohem horšímu – zkorumpovanému poldovi! Francouzský biják, který letěl v 90. letech, platí za ty méně tradiční filmy o pomstě – hlavní hrdinka je nevinná, padouši i klaďasové jsou si dost podobní, do nevinných poldů se tu střílí pomalu víc jak v Matrixu. Snad i proto Leon dodnes zajímavě funguje.

01) Django (Nespoutaný Django)

Milý Django to má však ze všech nejtěžší – jeho svět totiž není ani plný zloduchů ani magie či supervědy ani korupce. Obchodování s otroky je na Divokém západě kromobyčejnou NORMOU a jakýkoliv pokus to změnit z hrdiny nevyhnutelně udělá psance. Django je tak víc než cokoliv jiného hororem, v němž se spravedlnost (skoro) jistě rovná vlastnímu zabití. A právě tohle zasazení, ruku v ruce s Quentinovou filmařinou, z něj ale dělá nezapomenutelný biják!

Peklo začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný