6. listopadu 2023 00:06

5 nejlepších filmových draků: Od Šmaka k Bezzubkovi

Seznamte se s nejkrásnějšími kusy fantasy fauny.

V neděli večer na COOL dorazí epická fantasy Hobit: Šmakova dračí poušť, která v hlavní úloze představí titulního chamtivého dráčka. A protože draci dnes ve filmu nejsou úplně běžnou podívanou, vzpomněli jsme na nejlepší Šmakovy kolegy a příbuzné z historie fantasy kinematografie.

05) Dračí samec (Království ohně)

Uvěřitelní draci se ve filmu až do přelomu tisíciletí prakticky vůbec neobjevovali, nedostačovaly na to totiž zvláštní efekty. Jedním z průkopníků filmových draků však bylo Království ohně z roku 2000. Nejenže šlo o sci-fi, v níž draci spálili na troud dnešní Zemi, nikoliv fantasy krajiny, ale navíc jim všem vévodil jediný (nad)samec, jehož likvidací na konci filmu ústřední hrdinové celé dračí invazi učinili přítrž.

04) Falco (Nekonečný příběh)

Jistě, Falco sám o sobě není úplně typickým drakem, film o něm mluví jako o „šťastném drakovi“, což je designace druhu, nikoliv prosté konstatování. Nebuďme však zlí a přiznejme Falcovi jeho čestné místo mezi nejslavnějšími něco-jako-draky ve světě filmu. Mnozí z nás s tímhle chlupáčem ostatně vyrůstali!

03) Draco (Dračí srdce)

Jen málokterý film je však na draky tak vysazený jako Dračí srdce z roku 1996. Další z průkopníků digitálních dráčků – tentokrát má hlavní poletucha tvář a hlas Seana Conneryho – je napůl historickým filmem a napůl klasickou fantasy. Díky době vzniku, kdy se ještě nenosily přehnané digitální triky či ušmudlaní hrdinové, je Dračí srdce stále skvěle šlapajícím dobrodrůžem!

02) Bezzubka (Jak vycvičit draka)

Krom Hobita a Hry o trůny se draci prominentně objevili ve 21. století ještě jednou. Nikoliv však v hraném filmu, nýbrž v animáku Jak vycvičit draka. Dost možná nejsympatičtější animovaný snímek posledních let ukázal přátelství člověka s dráčkem, jež se svou sympatickou vlezlostí vpilo pod kůži, a dalo život dokonce i nezbytné sérii hraček.

01) Šmak (Hobit)

Sám Šmak přišel tak trochu s křížkem po funuse, status populárních draků kulturního světa mu ukradla Hra o trůny. Jenže Šmak se nevzdává a nabídnout může jak nejautentičtější vykreslení dračího pohybu, tak i klasické fantasy elementy (hromadění bohatství!) a především v originále hlas Benedicta Cumberbatche ze seriálu Sherlock, kolegu Martina „Bilba“ Freemana. Ne nadarmo se říká, že po druhém Hobitovi už nebyl Sherlock nikdy takový jako dřív!

Fantasy Hobit: Šmakova dračí poušť začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný