10. října 2022 00:03

4 nejlepší filmové vesmíry: Od Avengers ke Star Wars

Komu se nejvíc povedlo budování filmového vesmíru, který přesahuje hranice jednoho média?

John McClane nemá chvíli oddychu – již v neděli večer se znovu pustí do akce ve Smrtonosné pasti 2. Tentokrát bude bojovat s domácími teroristy, kteří se snaží dosadit k moci diktátora z Val Verde. Je vám tento název povědomý? Z atlasu nikoliv – tato fiktivní zemička se však objevila i v Predátorovi a Komandu. Jediný náznak tak celou trojici filmů zasazuje do jediného vesmíru. A to je praktika, kterou mají filmaři stále více v oblibě. Komu se s ní daří nejvíc?

04) „Foxverse“

Oproti ostatním zástupcům našeho seznamu je „Foxverse“ spíše jakousi polooficiální schránkou vesmíru. „Foxverse“ své propojení zřídkakdy využívá, a pokud zrovna ano, výsledky jsou okomentovány nejčastěji pokrčením ramen, pokýváním hlavou a zvednutím jednoho obočí. Své místo v seznamu si však Foxverse zasloužil právě svou neviditelností – nikdo v podstatě neví, že se jistou optikou Smrtonosná past odehrává ve stejném světě jako Terminátor nebo Vetřelci!

Vážně – tedy pokud budeme stavět na oné polooficiálnosti. Vetřelci a Predátor se sami odehrávají v jediném univerzu, to již víme z parádních her a dvou méně parádních filmů. Val Verde, odkud pochází generál ze Smrtonosné pasti 2, však rovněž zachraňoval Arnold v Komandu a chodil jím také v Predátorovi. Jistá arkádová videohra z 90. let navíc propojovala i terminátoří vesmír s tím predátořím, podle ní byli Terminátoři budováni právě v reakci na Dutchovo setkání s Predátorem v džungli Val Verde. Někde uvnitř této ideje je zkrátka uzamčen opravdu luxusní příběh!

03) Kevin Smithverse

Oficiálně se jmenuje View Askewniverse, nejspíše vám však více řekne jméno jeho tvůrce – Kevina Smithe. Tenhle průkopník sprostých, ale zároveň velmi existenciálních komedií v 90. letech propojil svou sérii o prodavačích Clerks s ujetou gangsterkou (nebo jak to nazvat) Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, součástí ságy však byly i filmy Hledám Amy, Flákači nebo Dogma.

Však víte, to Dogma, v němž dva padlí andělé chtějí na Zemi způsobit apokalypsu? Tak tenhle film se odehrával ve stejném vesmíru jako Clerks: Muži za pultem, jehož vrcholem je ve story, celé zasazené do jednoho krámku, debata o orálním sexu. Smith v tom však rozhodně není sám, obdobně je totiž do jednoho světa více méně zasazena i filmografie Quentina Tarantina.

02) Marvel

Ačkoliv o tom většina lidí moc nepřemýšlí, marvelovky rozhodně nejsou prvním sdíleným filmovým vesmírem. Tenhle titul patří hororovému universu studia Universal, jež existovalo ve 40. a 50. letech (film Van Helsing mu v zásadě skládá hold), a druhé mimochodem byly filmy kolem Godzilly, jež něco podobného dělaly v Japonsku od 60. let. Marvel však namísto vágně propojeného světa monster, na které hlavní hrdinové reagují jen občas, přišel s vesmírem postaveným čistě na protagonistech.

Tohle snažení zatím vedlo k víc než dvěma desítkám propojených filmů, přičemž se čtyřka Avengers proměnila v nejúspěšnější celovečerák všech dob. Proč tedy marvelovky nejsou na prvním místě? Zaprvé je docela rozředila řada filmů a Fáze 4. Zadruhé časově až na pár výjimek zabírají jen několik desítek let. A zatřetí ještě nevíme, zda je zub času neohlodá daleko víc než jejich konkurenci, která je vzhledem k hlubším kořenům stále milována o něco víc...

01) Star Wars

Ať se bude snažit kdokoliv, žádné studio už nejspíš nepřekoná obří vesmír Hvězdných válek. Ve filmovém světě sice máme „jen“ 9 filmů hlavní série plus Rogue One a Sola – a na seriálovém poli se Star Wars (na rozdíl třeba od Star Treku) vlastně pořád ještě rozjíždějí. Zato v počtu skvělých knih, her nebo komiksů, které jsou úzce propojené s filmovým světem, jen těžko hledají konkurenci.

V jedné knižní sérii se tak můžete podívat stovky let za konec filmů anebo si lze zahrát onlinovku zasazenou tisíce let před jejich období. Ve hrách jste mohli zažít ty nejkomplikovanější souboje na světlené meče, ale také vést flotily do bitev podporujících dění ve filmech. Kdo se někdy ponořil světa Hvězdných válek naplno, ten skutečně pohlédl do propasti – a ona pohlédla do něj.

Smrtonosná past 2 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný