5. srpna 2019 03:19

Ripleyová vs. Boba Fett: 6 nejlepších filmových klonů

Dva jsou lepší nežli jeden!

Klony zaútočí na Prima COOL už v neděli ve 20.00, a to ve druhé epizodě legendárních Star Wars. Dnes už to divákům nejspíš nepřijde, “klonové války” ale zazněly již v prvním filmu z roku 1977. Odhalení toho, že druhý díl Lucasovy prequelové trilogie ukáže právě tenhle prastarý, dlouho spekulovaný aspekt předaleké galaxie, tak v roce 2002 leckoho přivedl do varu! Co přesně to bylo za války? A byly v nich klony za hodné, nebo zlé soupeře? Všechno se dozvíte už v sobotu večer, do té doby se třeba... začtěte do přehledu nejlepších filmových klonů?

06) Sonmi-451

Když se řekne Atlas mraků, většině diváků se nejspíš vybaví příběhový maglajz po boku opulentního soundtracku. Snímek, jehož zápletku si jeden v průběhu projekce musel kreslit do komplikovaného grafu, obsahuje svět budoucnosti, v němž lidstvo obsluhuje armáda klonů. Zapomeňte ale na Hvězdné války, tyhle klony se nebrání a jsou zcela netečné. Až Somni-451 odhalí světu pravdu a v důsledku uvrhne Zemi do apokalyptické války. Holt s čím kdo zachází...

05) Prétor Shinzon

Desátý filmový Star Trek s podtitulem Nemesis (a rovněž poslední film s Picardovou posádkou) divákům předvedl kuriózní zápletku – kapitán Picard se v něm totiž střetne se svým vlastním klonem, jenž má tvář Toma Hardyho. Film sám mnoho ovací nezískal, existuje tak dobrý důvod, proč se filmové Star Treky následně restartovaly. Hardyho Shinzon je však mňamózní postavou, která by si zasloužila podstatně lepší story. Na druhou stranu, pokud se někdo někdy rozhodne udělat film nebo seriál z Picardova mládí, už máme svůj tip na jeho představitele!

04) Jack 49

Oblivion ukázal klonování dalším kuriózním způsobem – Jack 49 s tváří Toma Cruise vlastně po většinu filmu neví, že je klon. Jeho původní předlohou je astronaut, který byl lapen (a nejspíše zabit) ufounskou umělou inteligencí. Ta jej naklonovala a využila k invazi na zpustošenou Zemi. Kdyby představa armád Tomů Cruiseů nebyla dostatečně děsivá, následně AI začala plundrovat zbylé planetární zdroje s pomocí chytřejších klonů. Jeden s číslem 49 však nakonec na celou habaďuru přijde a bude i klíčový k tomu, aby lidstvo ufounskou hrozbu eliminovalo.

03) Ripley 8

Klonování bylo i způsobem, jak vrátit divákům jejich milovanou Ripleyovou. Poté, co nechala Sigourney Weaver svoji nejslavnější hrdinku na konci trojky raději zabít, než aby navěky dojila značku, ji nakonec obří šek (a zajímavá zápletka řešící klon Ripleyové) přesvědčil k návratu. Ripley 8 není identická jako původní hrdinka, ale to je právě její pointa. Zostřené smysly a výdrž sice nakonec celkovému dojmu z Vetřelce: Vzkříšení nepomohly, doručily nám však alespoň jeden z nejzajímavějších filmových klonů v moderních filmových dějinách.

02) Boba Fett

Rovněž jeden z nejslavnějších lovců lidí je sám o sobě klonem – Jango Fett byl v Klony útočí předlohou nejen pro klonovou armádu, ale jako bokovku si nechal ze své DNA vytvořit i povedeného synátora. Po jeho smrti Boba převzal otěže řemesla a nakonec to byl právě on, kdo o desítky let později lapil Hana Sola. Ačkoliv se Boba Fett ve filmech mnoha kultovních scén nedočkal, v rozšířeném vesmíru Star Wars dodnes platí za někoho, s kým hrdinové věru nechtějí zkřížit světelné meče!

01) Sam

Riziko klonování pak po svém představil i Sam z komorní sci-fi Moon. Zlá korporace tu těží suroviny na Měsíci s pomocí neustále klonované plejády "Samů", kteří po čase začnou kolabovat, zemřou a jsou nahrazeni dalším klonem. Chybka v celém systému ale způsobí, že se dva Samové potkají – a zbytek je už na bedrech filmu. V reálu nevíme, k čemu by nám klony prakticky mohly být – skutečná věda má totiž do podobných oblastí vstup z etických důvodů stále zakázán. Pokud by ale přirozený cynismus lidstva nakonec měl vést k tomu, že se naplní spíše temné vize ohledně Sama, klonových vojáků nebo Somni-451, bude jen dobře, pokud tomu tak bude co nejpozději...

Star Wars: Epizoda II – Klony útočí začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný