13. října 2017 15:02

Nejlepší film roku, nebo totální peklo? Tady se dozvíte, jaká je kontrovezní matka!

Nový horor s Jennifer Lawrence budí jeden vyhrocený názor za druhým.

Filmoví kritici jásají, diváci tasí nejnižší hodnocení. Zhruba taková byla v USA situace kolem hororu matka!, jímž Darren Aronofsky trochu rozbouřil mediální vody. Režisér Wrestlera a Fontány v něm představil manželský pár, do jehož odlehlého domu začnou proudit nezvaní hosté. A to je víceméně všechno, co byste o filmu měli vědět, než vyrazíte do kina. Že pořád nevíte, jestli utrácet za lístky? OK. V tom případě si přečtěte naše dojmy, které vám udělají v hlavě ještě větší zmatek...

Karel Ryška / Prima COOL

Matka! na každého dolehne jinak. Někdo bude zklamaný a pohoršený, někdo se bude jen škrábat na hlavě, co to sakra mělo znamenat, a někdo bude nadšený. Já se hrdě hlásím ke skupině číslo tři, protože v Aronofskyho novince vidím excelentní horor o tom, jak se „nenápadně“ utiskuje něžné pohlaví. Do pekla často vede přímá cesta, občas se tam ale dostanete i „tisíci malými ranami“. A právě to je případ zdejší hrdinky, na níž je demonstrována kupa téměř bezvýznamných i sakra zásadních příkoří. Neříkám, že to platí na všechny a na všechno, to ani zdaleka. Jistý typ chování ale film vystihuje tak dokonale, až se nad tím tají dech.

Hodnocení: 9/10

Mojmír Sedláček / Prima ZOOM

Po rozporuplně přijatém biblickém příběhu se Darren Aronofsky vrací k tomu, co mu už několikrát vyšlo, nejvýrazněji pak u Fontány – kombinaci všem známých, přesto často neříkaných životních pravd a efektivního audiovizuálního pojetí. V tomhle ohledu matka! naplňuje očekávání fanoušků i obavy těch, kteří newyorskému filmaři nemohou přijít na jméno. Tentokrát si vystačí s prostředím jednoho domu, manželským párem a spoustou komparzu, aby vyjádřil své názory na tradiční pojetí rodiny, vztah mužů a žen a možná i globální politiku. Jednoznačnými i složitějšími myšlenkami se nové drama jen hemží a záleží na divákovi, co si z nich vybere. Ovšem pozor, rozhodně nebudou spokojeni všichni. Závěrečná část dokáže být pořádně drsná a i ostřílené matadory kin dokáže vyhodit z konceptu. Rozporuplné zahraniční reakce jsou proto zcela na místě. Osobně jsem rád, že se Aronofsky nepouští do prvoplánově hitových projektů, nýbrž dokáže i dnes vytvořit něco, co mu hvězdu na chodníku slávy sice nepřinese, ale získá tím sympatie mnoha diváků. Včetně těch mých.

Hodnocení: 8/10

Martin Svoboda / Aktuálně.cz

Byl bych na Darrena pyšný, kdyby mu bylo 12 let a tohle byl za víkend spíchnutý úkol z literárního kroužku na téma "nacpi bibli do baráku". Klidně bych mu za to koupil i balík Bonpari. Ale jako seriózní alegorie mi to přijde až směšné svou banální mechaničností, kdy jsem po upřímném zaujetí v prvních minutách pochopil, že následovat bude prostě scéna za scénou toho nejjednoduššího a nejvíc doslovného převádění biblických motivů do nastaveného formátu. A to až k "explozivnímu finále", které bylo jasné cca od páté minuty. Úplně nejvíc na filmech nesnáším, když na začátku scény vím, jak skončí, jak bude vypadat a co jí bude následovat. matka! je stejně hloupá jako nabubřelá a já od ní dávám ruce pryč. Ze současných zábavných hříček narušujících archaickými motivy a postupy očekávání upřednostňuju rozhodně Zabití posvátného jelena, které s antikou pracuje živě a nápaditě – oproti tomuhle statickému šumu, co chce být tak moc umění, je to poklad.

Vyrazíte na matku! do kina, nebo ne? Dejte vědět v komentářích!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný