16. května 2022 00:02

7 nejlepších asijských akčňáků z posledních let: Od Zátahu 2 k Ip Manovi

Nastudujte si asijské akční klenoty, co vám možná unikly!

V neděli večer se na COOLu vynoří Trojitá hrozba. Trio superhvězd akčního filmu Tony Jaa (Ong-bak), Iko Uwais (Zátah) a Michael Jai White (poslední Mortal Kombat) se tu představí v klasickém příběhu o žoldácké misi kamsi do rozvojového světa, která se vymkla kontrole. Příběh však bude rozhodně hrát druhé housle, Trojitá hrozba totiž připomíná hlavně to nejlepší z u nás občas přehlíženého asijského akčního filmu. Co dalšího byste si neměli nechat ujít?

07) Unforgiven

Když se řekne „Asie“, dávno to nemusí znamenat jenom asijské vlivy. Jedním z nejkreativnějších bijáků poslední doby bylo korejsko-japonské drama Unforgiven, které kombinuje zasazení do klasické japonské feudální periody s prototypálním natáčením jako u westernu.

06) Muž odnikud

Naproti tomu Muž odnikud v sobě kombinuje to, co můžete znát z 96 hodin a Muže v ohni. Temný moderní příběh o majiteli zastavárny, který se kvůli malé holčičce vydá zastavovat životy, ocení nejen milovníci příběhů o pomstě.

05) Trojitá hrozba

O tomhle loňském triu jsme se už zmínili. Vězte proto, že je Trojitá pomsta tak trochu asijskou verzí Postradatelných – a to nejen kvůli přítomnosti žoldáků a misi, která se příliš nevydaří.

04) Vlak do Pusanu

Naší další zastávkou je podařený jihokorejský Vlak do Pusanu. Jako by totiž nestačilo, že se jeho lokomotiva splaší a nejde ji zastavit, na jeho palubě se po boku hrdinů navíc prohánějí hladoví nemrtví!

03) Zátah 2

Ve finální trojici bijáků můžou fajnšmekři očekávat samá známá jména. Začneme od konce – druhý Zátah je sice nejlepší sledovat po jedničce, rozhodně však patří mezi výjimky potvrzující, že pokračování nemusejí být nastavovanou kaší. A je to tím lepší, že biják servíruje příběh poldy v utajení vydávajícího se za mafiána, který zejména hongkongský film používá setsakra často.

02) Zátah: Vykoupení

Na jednoduchou genialitu prvního Zátahu však dvojka nemá! Jeho příběh je prostý – policejní komando jde do věžáku uprostřed slumů Jakarty pro mafiánského bosse. Jakmile vejde dovnitř, zavřou se za ním však dveře a celý panelák se obrátí proti němu! První Zátah disponuje nejlepšími řežbami muže proti muži. A to nejen v asijském filmu, ale v kinematografii obecně!

01) Ip Man

Původní biografický (!) Ip Man z roku 2008 je však i v Asii nejspíš stále nepřekonán. Story o čínském mistrovi bojových umění, který se během japonské invaze z druhé světové války musí protloukat, jak se dá (metaforicky i jinak), je sice zjevně přikrášlená – nechybí jí však srdce ani scenárista na tom opravdu pravém místě!

Trojitá hrozba začíná na Prima COOL v neděli ve 22:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný