15. srpna 2022 00:04

5 nejlepších akčních komedií, které nedostaly pokračování

Je dobře, nebo špatně, že zůstalo jen u jednoho filmu?

V neděli večer vás na Prima COOL čeká šílená akční komedie A-Team: Poslední mise, která potěší jak pamětníky stejnojmenného televizního seroše, tak i mladší generaci milující maniakální akci. Filmový A-Team, v němž se skvěle sešla chemie ústřední čtveřice, je vlastně tak fajn, až je nám líto, že nevzniklo více dílů. Takový je však už občas osud akčních komedií – některé z nejpovedenějších se bohužel nikdy nedočkaly druhého dílu. Které to jsou?

05) Poslední skaut

V alternativní realitě, kde se Poslední skaut dočkal celé ságy filmů, by rozhodně měl divákům co nabídnout. Bruce Willis jako mladý osobní strážce prezidenta? To by byla jedna trilogie! Další dobrodružství jeho soukromého očka? Minimálně další trilogie a pak několik spin-offů!

Když však tenhle destilát Bruce Willise v jeho nejčistější podobě vyšel jenom jednou, mohli jsme teprve náležitě ocenit každou zdejší scénu. Poslední skaut by prostě nemohl být „poslední“, kdyby stál na počátku celé ságy.

04) Zelený sršeň

Naopak od Zeleného sršně by asi mnozí čekali celou plejádu pokračování. A vlastně bychom se moc nedivili, kdybychom se jich někdy dočkali. Tahle akční blbina totiž víc než cokoliv jiného připomínala zhuleného Růžového pantera – a právě někdejší sága o inspektorovi Clousseau by nám měla sloužit jako varovný příklad, kam až lze v mánii za pokračováními zajít.

Nejpozději ve chvíli, kdy by byl Seth Rogen nahrazen dvojníkem (nebo by musel film jeho nepřítomnost omlouvat plastickou operací), by totiž bylo jasné, že každý příběh, který má svůj počátek, má mít i svůj rozumný konec.

03) Pátý element

Záchrana světa jednou za několik tisíc let je dostatečně velké riziko, abychom nepotřebovali totéž sledovat v průměru jednou za týden. Pátý element nám nabídl dokonalé okno do ujeté budoucnosti z mysli Luca Bessona – ale pokud by pokračování nemělo řešit rodinné soužití ústředního dua (nebo nemělo popřít romantické finále!), nejspíš bychom jej raději oželeli.

Navíc je nutno vzít v potaz i persónu tvůrce. Luc Besson má na kontě tak dlouhý seznam dobrých, jakožto… i méně dobrých bijáků. Pátý element by se tak mohl dočkat rozkreslení ve stylu Hvězdných válek, zároveň by však mohl dopadnout i jako Vetřelec, jehož poslední díly už poněkud strádaly.

02) Soumrak mrtvých

Soumrak mrtvých alias Shaun of the Dead alias „ten zombie film se Simonem Peggem“ je samozřejmě především parodie na snímky podobného žánru – to však nic nemění na tom, že mají zdejší peripetie k akčním filmům velmi blízko (ne nadarmo ostatně stejné duo natočilo Jednotku příliš rychlého nasazení). Právě finále Soumraku mrtvých ale nejlépe shrnuje, proč je absence pokračování tak podstatná – celý tenhle film je o dospívání, a to jde jednoduše absolvovat jenom jednou. Když se tak Simon Pegg vydá do kůlny za zombifikovaným Nickem Frostem, scéna tříská nostalgií – což je emoce, která by v případě osmi dalších sequelů jaksi velmi rychle vyprchala!

01) A-Team

Nikoliv náhodou má A-Team český podtitul Poslední mise. O nějakém závěru si diváci dávného seroše mohli nechat jenom zdát, přitom příběh o neprávem obviněném komandu dobráků od kosti (veteránů z Vietnamu!) po happy endingu přímo volá. A-Team se jej dočká až ve filmové verzi. A je to okamžik, na který si pamětníci někdejšího televizního A-Teamu počkali minimálně stejně dlouho jako zdejší postavy. Přetínat něco takového nezbytným pokračováním, v němž by se opět muselo něco pokazit... by prostě pošlapalo všechny vykouzlené emoce. Užívejme si proto filmů bez pokračování, protože to, co mohou nabídnout jen ony, je stále vzácnějším zbožím!

A-Team: Poslední mise začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný