12. října 2020 17:00

7 nejlepších akčních hrdinek posledních let: Od Black Widow k Wonder Woman

Se kterými (super)dámami z nedávné doby bychom opravdu nešli do křížku?

V sobotu večer se na COOL prostřílí akční jízda Brutální Everly. Salma Hayek se v ní představí jako superdrsná... prostitutka, která krom nejstaršího řemesla dělá i špeha policii. A vlivem toho si postupně bude muset přičichnout i k řemeslu akčnímu. Everly totiž kráčí v ranku moderních akčních hrdinek, které se o sebe vážně umí postarat. Které to jsou?

07) Diana Prince (Wonder Woman)

OK, můžeme asi říct, že Diana z Wonder Woman je sice akční hrdinka par excellence, ale třeba s vystřelováním mozků to úplně nepřehání. Nevadí, nemusí být každý John Wick v sukni. Diana vše naštěstí hutně dohání i jinými, vlídnějšími stránkami, díky nimž je přeci jen sympatičtější postavou než řada hrdlořezkyň níže – a tak to má být, pestrost je kořením života filmového diváka!

06) Gamora (MCU)

Gamora je na tom už o něco drsněji, začínala ostatně v Thanosově žoldu – ale většina jejích temnějších kontur se "shodou náhod" odehrála před počátkem prvních Strážců Galaxie, takže i tady jsme odkázáni na PG-13 "drsotu". Přesto se po většinu svých filmů tvářila trochu jako kdyby ráno nestihla kafe... a pak jaksi umřela. Uvidíme tedy, co předvede její alternativní inkranace ze čtyřky Avengers, která do "naší" reality doputovala z paralelního vesmíru.

05) Captain Marvel (MCU)

Extra drsná samozřejmě není ani Kapitánka Marvelová, která patří mezi nejmocnější bytosti z marveláckého filmového vesmíru. Od někoho s podobným statusem nelze očekávat, že by se choval jako v eRkovém bijáku. Carol Danvers se zatím představila jen ve svém originu a mihla se v Endgame – nicméně, při pohledu na vývoj jiných stěžejních hrdinů MCU můžeme asi bezpečně říct, že nás její pořádné kousky určitě teprve čekají.

04) Sofia (John Wick 3)

Míříme do druhé poloviny seznamu, je tedy čas alespoň na trochu skutečných drsňárem, jimiž ve třetím díle Johna Wicka nešetřila vražedkyně Sofia s tváří Halle Berry. Vlastně bychom při pohledu na ní neměli nic proti tomu, aby vznikl separátní spin-off právě s ní – koneckonců, dvě dekády (!) nazpět nám něco podobného s Halle slibovali tvůrci Bondovek, a skutek utek. Rychloposuvem dále vypadá Halle stále fantasticky, a dokonce hraje i v lepších bijácích než tehdy.

03) Ilsa Faust (série Mission: Impossible)

Snad kvůli příjmení máme z Ilsy o něco krutopřísnější pocit, než co rovněž-mládeži-přístupná Mission: Impossible dovoluje. Její postava je na jednu stranu napsána jako zjevný romantický přívěšek Ethana Hunta, ale zároveň z ní scenáristé dělají (ex)špiónku trpící chronickým zrádcovským syndromem – takže vlastně v žádné scéně nevíte, jestli Toma Cruise políbí, anebo kopne do rozkroku a okrade. A to, když se nad tím zamyslíte, je vlastně známkou skvělé filmové zábavy.

02) Black Widow (MCU)

Ani na stříbrné příčce se nezbavíme PG-13 – avšak navzdory tomu, že je Black Widow skrz na skrz limonádovou akční hrdinkou, nejde popřít její dopad na novou éru akčních slečen. Ačkoliv ScarJo ani po deseti letech tu drsňačku nevěříme na sto dvacet procent (původně naháněná Emily Blunt by to celé možná zvládla lépe), na plátně jsme ji jako Natašu viděli už tolikrát, že jsme tenhle polopředsudek dávno hodili za hlavu a užíváme si každou její scénu.

01) Lorraine Broughton (Atomic Blonde: Bez lítosti)

Pokud však v posledních letech máme vypíchnout jednu jedinou akční krasavici, pak to musí být Lorraine z Atomic Blonde. Jednak Charlize Theron tu drsnost věříme o něco víc než většině krasavicím výše, a jednak jsou její akční scény vyloženě luxusní (aby taky ne, když je pod nimi podepsán tvůrce Johna Wicka). Jen málokterý biják je tak vydatnou obhajobou "eRkové ženské mutace Jamese Bonda" jako právě Atomic Blonde, takže... se vážně těšíme na oznámené pokračování!

Brutální Everly začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný