7. listopadu 2022 00:05

6 nejlepších akčních hrdinek všech dob: Od Ripleyové k Nevěstě

Které akční hrdinky se nejrazantněji zapsaly do našich srdcí?

Ve čtvrtek večer Ripleyová opět nastoupí do výtahu směrem do sklepního vetřelčího hnízda na LV-426, aby v podzemních útrobách hledala Newt a zkusila vetřelčí královně připravit pořádnou smaženici. Podobně parádních, doslova kultovních akčních scén dodnes existuje pohříchu málo – stejně jako tomu je v případě akčních hrdinek. O to více by ale měl být oslavován i zbytek královen akčního filmu. Pro jejich slávu jsme vybrali šestici těch nejlepších!

06) Katniss Everdeen

OK, jasně. Ve srovnání s konkurencí je Katniss poněkud slabším odvarem. Nemusí ale pršet, hlavně když kape! Katniss je daleko emotivnějším ptáčetem, každý její frag ji vnitřně svírá víc než korzet 18. století, ale právě proto vlastně celá tahle série funguje na dnešní dívky a chlapce, kteří by nad větší brutalitkou beztak ohrnuli nos. Přes všechny své nedokonalosti totiž jenom skrze ufňukanost Katniss funguje série Hunger Games jako netradiční pojednání o sci-fi revoluci, ale i film o roli médií v manipulaci s populací. No a navíc Katniss oplývá dokonalým kukučem Jennifer Lawrence, že jo...

05) Hanna

Pokud se vám to nepozdává, stačí si připomenout Hannu, jinou nedávnou akční pecku. Artově laděný snímek navzdory velmi pomalému tempu stále oplýval famózně střiženými bitkami a honičkami, vedle nichž se může závistivě krčit i takový Jason Bourne. V Hanně totiž kopance rozdávala mladičká dívka jménem, inu, Hanna (makabrózně éterická Saoirse Ronan) alias dokonalý stroj na zabíjení, který se snaží utéct svým zaměstnavatelům. Hanna je cosi jako Hit Girl z Kick-Ass, kdyby existovala v realitě. Jenže všemožné krvákoviny ruku v ruce s nepříliš pochopitelnými metaforami na Červenou Karkulku z Hanny udělaly okrajové dílko, na které masy rychle zapomněly. My fajnšmekři však víme své!

04) Sarah Connorová

Vedle Ripleyové je Sarah snad jedinou hrdinkou z 80. a 90. let, kdy žánru dominovala výhradně jména jako Arnie, Sly nebo Bruce. Sarah se navíc mezi Terminátorem 1 a 2 dovedla vypracovat vskutku impozantně! Ono se ale vlastně není čemu divit, když je za obě hrdinky odpovědný režisér James Cameron. Na rozdíl od Ripleyové však Sarah disponuje i kvalitou, na niž se u akčních hrdinů obvykle zapomíná – roky na útěku, zdokonalování sebe sama v likvidačních schopnostech i život s vidinou apokalypsy udělaly ze Sarah jak akční mašinu, tak i psychicky narušenou trosku – což z příběhu série Terminátor činí víc než jen střílecí masomlejn...

03) Furiosa

Překvápko v podobě Šíleného Maxe: Zběsilé cesty všem vyrazilo dech nejen tím, jak adrenalinové honičky dovedlo v roce 2015 naservírovat, ale i tím, že byl Max přeřazen na vedlejší kolej postavou Furiosy. Někdejší zástupkyně tyrana postapokalyptického světa, která se rozhodla utéct a osvobodit při tom tyranovy sexuální otrokyně, zvládla rozdávat kopance a výstřely ještě lépe než titulní hrdina. Furiosa se proto právem stala miláčkem sociálních sítí a fanoušků akčních (i jiných) filmů.

02) Nevěsta

Před koncem se ještě zastavíme u série Kill Bill a zdejší Nevěsty. Perfektní postava, doslova stvořená pro Umu Thurman, se v Tarantinově dvojfilmu vydává brutální cestou pomsty a dodnes je lahoda být toho svědkem. Čím se Nevěsta odlišuje od jiných hrdinek okolo, je její nekompromisnost – zabíjela ve velkém už před začátkem prvního filmu, nedorostla do své role tak, jak musely Ripleyová nebo Sarah Connorová. Ostatně představte si, kdyby každý akčňák s Arniem musel zabít půlku stopáže tím, že obhajuje, proč Arnie musí vraždit lidi. Kill Bill se tomu na poli akčňáků o holkách čestně vyhýbá, a právě v tom je jedna z jeho mnoha silných stránek.

01) Ellen Ripleyová

Na trůnu je však místo jenom pro jednu královnu. A po právu na něj patří Ripleyová z vetřelčí ságy. Jasně, sledovat nezastavitelnou mašinu Nevěsty v chodu, je libůstka. Ale koukat, jak se Ripleyová ve Vetřelcích (jakože druhý díl série) změní z posttraumatickým stresem zmámené přeživší do podobně nelítostné mašiny na likvidaci Vetřelců, je rovněž krása, která nezestárne. Ripleyová funguje perfektně, protože přes veškeré kropení z M-41 není nikdy postavou, kterou by šlo jednoduše obsadit chlapákem. Ellen je matkou až do konce filmu, a o to působivější je její zápas s vetřelčí královnou.

Vetřelci začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný