7. dubna 2018 09:39

Transformers vs. Top Gun: 4 nejlepší akční filmy, které nezkazily ani tuny patosu

Hvězdy a pruhy v hlavní roli!

Mel Gibson v neděli ve 20.00 opět vyrazí do boje za americkou nezávislost, hvězdy, pruhy a jablečný koláč. Na Prima COOL totiž poběží nesmrtelná klasika Patriot, tedy film, z něhož stříká Amerika takovým proudem, že by to i Johna Wayna překvapilo – a zároveň i film, u něhož všechen ten patos jednoduše funguje! Které další akční bijáky se dostaly do jeho kočkopsí formace?

04) Transformers

Technicky vzato je patos nedílnou částí dramatických umění – a nemusí být spojen jen s Amerikou. Právě pro zámořskou oblibu šroubovaných vlasteneckých emocí je však dnes patos nejslavnější právě v rámci akčních bijáků, které by se klidně mohly úplně stejně nazývat propagandou. Problém pro jejich kritiky ale je, že jsou prostě super.

Vezměte si takové Transfomers. Film nepředstírá, že jde o něco kdovíjak originálního. Namísto toho se ale umně soustřeďuje na vytěžení toho nejlepšího ze sebe sama. A tak tu máme správně nadávkovanou míru vtipů a kamerových otoček kolem ženských hrudníků, ale i Bayovu vychytanou dobrodružnou režii plnou zpocených chlapů, zelených maskáčů a střílejících kvérů. Neškodí ani fakt, že všichni bojují proti jasně ohraničenému zlu ve formě Decepticonů. Podobný luxus ve formě univerzálně zlého nepřítele je dnes totiž pro většinu lidí jen nostalgickou vzpomínkou…

03) Patriot

Jinou možností, jak patos vybičovat k fungování, je sáhnout po historické látce. I když je řada témat dnes stále kontroverzní, obecně platí, že čím hlouběji se jde do minulosti, tím méně jsou diváci popuzeni propagandou – jenom málokdo si u Gladiátora stěžoval na to, jak film jednostranně vykresluje konflikt Germánů a římských vojsk nebo nuance imperiální politiky. A pokud už na to dojde, tak budou za klávesnicí hlavně profesoři historie.

Nemlich stejně jej na tom i Patriot, který si hraje s motivem války o nezávislosti skrze konflikt tak provařený a nekontroverzní, že dnes americké odtrhnutí nepřivede do varu ani britské diváky. Mel Gibson v hlavní roli rozhodně neuškodí, a nakonec (navzdory tunám historických faux pas) i klasická story v boji za svobodu zkrátka funguje univerzálně. Nakonec, Mel Gibson má v tomhle bohaté zkušenosti již ze Statečného srdce!

02) Top Gun

Měl to být film, který pohoří jako experimentální program hluchoslepých stíhacích pilotů – vojenský film naivnější než čerstvý držitel občanky, v němž hlavní hezoun na válku navíc jen TRÉNUJE? Jenže Top Gun nejenže byl největším trhákem rané kariéry Toma Cruise, ale zároveň nakopnul vlastní žánr filmů o stíhačkách, který dominoval filmu i televizi (viz JAG) až do roku 2001 a Černého jestřába.

Co bylo důvodem úspěchu? Především fantastická režie Tonyho Scotta, který podchytil létání stíhačkami jako cosi vrchovatě romantického, realizovaného jedině za západu slunce a během zpomaleně plujících kouřových clon. Pomohla i skutečnost, že se filmaři ve vojenském filmu v éře po vietnamské prohře vyhnuli pěšákům a náznakům na dekádu dávná jatka. No a klasický příběh o tom, jak mladý sígr zmoudří a sbalí sexy kočku, pak tuhle sázku na jistotu jenom završil!

01) Den nezávislosti

Už u Transformers výše bylo asi jasné, kdo se dostane na první pozici. Den nezávislosti je totiž etalonem v tom, kolik amerických vlajek lze nacpat do světově oblíbeného filmu. Škarohlídi sice nezapomenou zmínit, kolik je ve Dni nezávislosti chyb, dějových děr i recyklovaných klišé. Pohled na výdělky i přetrvávající oblibu však dává najevo, že jsou tahle negativa tak trochu šumák.

Den nezávislosti totiž spojil motiv Ameriky a jejího svátku s bojem za nezávislost celé planety na mimozemské invazi. Svým způsobem je to tak šílené, jakožto i geniální – představte si alternativní realitu, kde je Česko světovou velmocí a naším nejvýznamnějším svátkem je vzpomínka na zavraždění Sv. Václava – a tak natočíme globálně milovaný film o tom, jak se na výročí vraždy Sv. Václava musí „shodou náhod“ bojovat s mimozemskou invazí!

Podobné příklady ale jen ukazují, že patos prostě není sprosté slovo – jde jen o to, že s ním většina filmařů neumí nakládat tak dobře, jako elita z tohoto článku!

Patriot začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný