28. prosince 2022 13:00

5 nejlepších akčních filmů, které možná neznáte

O Skále nebo Smrtonosné pasti slyšel každý. Existují ale i akční pecky, které jste doteď možná neviděli!

96 hodin a John Wick zpopularizovali koncept nového akčního filmu, v němž není třeba obřích rozpočtů a vysvalených hrdinů – v posledních pár letech se tak objevila plejáda jejich následovníků. Vzpomněli jsme na patero z těch, které vám možná unikly.

05) Bullet Train

Akční libůstka Bullet Train vám ukazuje nestárnoucího Brada Pitta jako nájemného vraha, který se snaží své mise splnit i bez přehršle obětí mezi kolemjdoucími. Jeho nejnovější práce ho dostane na palubu japonského supervlaku, co však mělo být snadným zářezem, se ukáže být daleko složitější jízdou.

Bullet Train je stejnou měrou akce, jako i gangsterka v duchu Guye Ritchieho – dovede tedy mile překvapit i svou zápletkou, stejně jako měrou toho, jak se filmaři vyřádili na Bradově postavě. Doporučujeme nejen milovníkům stříleček, ale i lidem, které škodolině baví, když má někdo jiný svinskou smůlu!

04) Mistrovská úroveň

Udělat akční verzi Na Hromnice, o den více, se sice už úspěšně podařilo Cruiseově Na hraně zítřka – ale Mistrovská úroveň to zvládá páchat i bez ufounů. Záporák Mel Gibson a klaďas Frank Grillo se tu představí v příběhu o vojákovi, který je chycen do nekonečné časové smyčky, z níž se lze dostat pěkně videoherně jen prostřílením se ven.

Je to béčko jako řemen, od něhož nemůžete čekat víc, než slibuje podobná premisa – akce je ovšem správně rozkmitaná, hrdinové i záporáci umí rozdat příběhové karty víc než dobře... a v neposlední řadě má Mistrovská úroveň velmi solidní stopáž pouze 100 minut. Jak se říká: V nejlepším se má přestat!

03) Zúčtování

Ben Affleck má akci v krvi a umně to prokázal i bez superhrdinských serepetiček v roce 2016 v jednohubce Zúčtování. Ta se v originále jmenuje The Accountant, ale na film Účetní by diváci asi moc nechodili – to by ovšem byla chyba! Ben se tu totiž představí jako nejlepší matematik mezi střelci nejméně od dob Equilibria.

Jeho superschopností je sice autismus, tempo jeho počítání je však doslova vražedné, protože krom účetních hrátek je tu Ben trénován i v hrátkách bojových. Výsledek je sice uvěřitelný asi jako Teletubbies, tepnami mu ale pulzuje takové potěšení z krvavého akčního stejku, že mu všechny jeho žánrové berličky s gustem odpustíte.

02) Rozhněvaný muž

Od ochranky bankovních aut čekáte, že ve většině gangsterek projeví udatný, ale jen několikaminutový a nakonec také marný odpor. Když je ale, jako v Rozhněvaném muži, členem takové ochranky tajemný Jason Statham, situace se rychle mění.

Při přepadení tu totiž Jason rychle zabije všech šest gangsterů (!), což naznačí, že je v něm podstatně víc, než si napsal do životopisu. Rozjíždí se stylová akce, který umí překvapit dějem, ale zároveň si je stále jistá svými žánrovými kramfleky.

01) Nikdo

Jako svěží vítr z 80. let působí famózní řezničina, která do hlavní role obsadila překvapivého Boba Odenkirka (Better Call Saul). Ten si tu zahrál totálního taťku od rodinky, kterého mají všichni za poseroutku – jen aby se po jedné krvavé epizodce v nočním autobusu ukázalo, že Bob byl dříve absolutní řezník.

Takže sice odešel na odpočinek, ale jeho autobusové extempóre vyvolá sérii událostí, díky nimž už ho za nýmanda nikdy nikdo mít nebude.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný