15. listopadu 2021 00:04

5 nejlepších akčních béček z 90. let: Od Con Airu k Desperadovi

Filmy, které si na nic nehrají, nikdy nevyjdou z módy...

Ve čtvrtek večer nadejte na Prima COOL Čas pomsty! Akční terno s Dolphem Lundgrenem vyjeví švédského svalovce v roli kamioňáka, na něhož je narafičena vražda policisty. Nebyl by to Dolph (a cooltovní movie), kdybychom tu sledovali psychologické drama mysli odsouzence na 20 let – dobrá akční béčka z 90. let totiž přijdou nejen vhod, ale skoro se až zdá, že se dneska takto již nedělají. Zavzpomínali jsme proto na ta nejlepší!

05) Con Air

Ještě než Nicolas Cage zešílel a začal točit hrozná céčka, liboval si tenhle mistr divných účesů v natáčení příjemných béček – oproti relativně komplexní Skále (ano, napsali jsme to a stojíme si za tím!) je však Con Air rozhodně nejbéčkovějším béčkem z této etapy jeho kariéry. Film o neprávem odsouzeném trestanci (!), který se nachomýtne k vězeňské vzpouře (!!) na palubě letadla (!!!) by za jiné konstelace patřil k těm horším filmům Stevena Seagala. S Nicem na vrcholu sil a správně patosem pomazanou atmosférou jde však o letní biják, který umí zahřát na srdci i v lednu.

04) Air Force One

V jádru je Air Force One možná trochu serióznější story o tom, kterak mezinárodní krize mezi Amerikou a Ruskem skoro vedla k jaderné válce – vzdor všemu vážnému ale jde jen o zamaskované béčko o tom, jak americký prezident (!) sám zdolal absurdní útok teroristů proti svému aeroplánu a ještě přitom stihl zachránit svou rodinu, čest i oddané kolegy. Air Force One prostě čpělo pachem popcornu na míle daleko, a právě proto jej máme tak rádi!

03) Desperado

Kytara ukrývající kulomet? Kde se můžeme zapsat?! Stejně jako Quentin Tarantino se ani Robert Rodriguez nikdy netajil svou láskou k béčkům. Zatímco Tarantinovy filmy se však promptně propadly do specifického žánru "sitcom ukazující nejrůznější blbosti, o kterých se akční hrdinové baví mezi občasnou akcí", Rodriguezův Desperado se nebál pořádně zahrát na akční strunu. A právem se z něj proto stal milovaný kult.

02) Bod zlomu

Ještě než začala povedeným béčkům vládnout série Rychle a zběsile, nemlich totéž jako její první díl dříve předvedl Bod zlomu. Počítejte s námi – máme tu partu maskovaných bankovních lupičů, mezi které se musí infiltrovat tajný agent (toho času jménem Johnny Utah!), jen aby nakonec čelil krizi identity a přemýšlel, jestli se k padouchům nepřidat. Zatímco v Rychle a zběsile je to celé zalito sexy prostředím ilegálních závodů, v Bodu zlomu nás zase válcovalo sexy prostředí kalifornských surfařů.

01) Pravdivé lži

Není nejmenších pochyb o tom, že si James Cameron Pravdivé lži natočil jako oddechovku mezi baterií mnohem ambicióznějších filmů. Biják o tom, kterak Arnieho amerikanizovaný James Bond prožívá manželskou krizi, je vzdor drahé produkci a zápletce o světové hrozbě vlastně komorní koninou, během jejíhož natáčení se všichni museli bavit stejně tak dobře jako diváci u jejího sledování!

Čas pomsty začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný