23. března 2017 16:26

7 nejlepších akčňáků podle filmových fanoušků: Od Terminátora k Matrixu

Je na prvním místě něco se Arniem, Slyem nebo Brucem? Ale kdeže!

Čtvrteční cooltovní movie Vetřelci vs. Predátor 2 si na vás již brousí zuby. Co to znamená? Že vás čeká spousta krvavého veselí s xenomorfy a vesmírnými lovci! Tipnuli byste si však, který akční snímek sedí na pomyslném trůnu tohoto žánru? Seřazení podle tisíců fanoušků webu Ranker nabízí jak jistoty, tak i naprosto šokující zástupce...

7) Smrtonosná zbraň

Na chvostu první sedmičky lze najít klasiku z roku 1987 s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem. Není těžké odtušit, proč fanoušci Smrtonosnou zbraň preferují – k vidění v ní totiž není jenom sympaticky rozkmotřené duo ústředních poldů, ale také netradiční humor, který tolika akčním bijákům chybí jako sůl.

6) Matrix

Na přelomu milénia to byl kult, který měl potenciál zažehnout cosi jako nové Hvězdné války. Ačkoliv však pokračování Matrixu tento příslib nenaplnila, prvnímu filmu nikdo nemůže upřít dechberoucí myšlenky, doslova revoluční pojetí akce ani triky, které ovlivňují filmaře dodnes.

5) Temný rytíř

Další vcelku příjemné překvapení v seznamu fanoušků je druhý díl Nolanova Batmana. Kriminálka se superhrdinou a superzáporákem v hlavní roli je i víc než dekádu po svém uveřejnění absolutním vrcholem komiksových filmů, za což může především skutečnost, že ji Nolan točil se snahou obcházet superhrdinská klišé.

4) Terminátor

Umístění Terminátora na 4. místě je vlastně trochu paradoxní – James Cameron totiž film původně zamýšlel jako mix mezi detektivkou a hororem. Vymyslel si dokonce vlastní subžánr jménem technonoir, do něhož by vlastně ideálně zapadal třeba Blade Runner. Když už dojde na akci, většinou v ní jde spíše o to, jak proti nezastavitelnému robotovi neumřít, než jak se s ním efektivně porvat. Mnoho fanoušků však právě na to zjevně slyší!

3) Terminátor 2

Dvojka Terminátora je považována za jeden z nejlepších akčních filmů dějin, a právem! Oproti trojce – o dalších sequelech nemluvě – jí nechybí ani pořádná porce hororu, zároveň to však umí okořenit daleko větší porcí hlášek než v případě prvního dílu. Vůbec bychom se vlastně nezlobili, kdyby na trojku nikdy nedošlo, jak měl James Cameron původně v plánu...

2) Smrtonosná past

Vtip neschází ani nejlepšímu filmu Bruce Willise, a to hned na několika úrovních. Vedle trampot Johna McClanea, hláškujícího upoceného frajera, který za film vykouří víc cigaret, než kolik zabije padouchů, je totiž celá Smrtonosná past vlastně satirou na policii – LAPD i FBI hraje Hansi Gruberovi celou dobu do karet, sama se machisticky chvástajíc, jak má situaci pod kontrolou. Netradiční recept vyšel a Smrtonosná past je dodnes vánoční (i jinou) klasikou!

1) Dobyvatelé ztracené archy

To je ale překvapení, což? Namísto bijáků Arnieho nebo Slye, který v seznam zcela absentuje (!), usedl na trůn Harrison Ford jako akcechtivý archeolog snažící se vyrvat z náckovských spárů starověký artefakt. Indy je však sympaťák každým coulem, nebojí se udělat si za sebe srandu a zároveň je evidentní, že pro ránu pěstí nebo výstřel z revolveru nejde daleko. Doslova dokonalá kombinace!

Sci-fi Vetřelci vs. Predátor 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný