22. srpna 2022 00:02

5 nejlépe zahraných filmových Hitlerů: Od Valkýry k Pádu Třetí říše

Nejslavnější záporák 20. století se připomíná!

Poznejte fascinující skutečný příběh o tom, jak druhá světová válka málem skončila pučem proti Hitlerovi skoro o rok dříve – v pátek večer se vám totiž na Prima COOL připomene Valkýra! Napínavé drama o nezdařené revoluci vám ukáže nejen Toma Cruise v nacistické uniformě, ale samozřejmě také další iteraci filmového Adolfa Hitlera. Kéž by se plán Valkýry tehdy v roce 1944 podařil – možná bychom byli ušetřeni nekonečného zástupu herců, kteří neodolali ztvárnění nejvyšší zrůdy třetí říše. Minimálně v showbyznysu totiž Hitler svět skutečně dobyl...

5) David Bamber

Film: Valkýra

Samotný velký boss třetí říše se ve Valkýře paradoxně příliš neukáže – s hlavním hrdinou se střetne jenom v jediné scéně, o to silnější okamžik to však je. Cruiseův plukovník von Stauffenberg totiž právě Vůdci podstrčil podepsat papíry, které skoro povedou k jeho sesazení. Krájet by se tak v dané scéně dalo jak napětí, tak paradoxně i ironie!

4) František Vicena

Film: Zítra vstanu a opařím se čajem

Opomenout bychom však neměli ani jednoho z mála našich Hitlerů z normalizační sci-fi Zítra ráno vstanu a opařím se čajem. Vicenův přednes, jakkoliv samozřejmě karikatura jako bič, byl s to Hitlerovi vložit jak nezbytnou porci šílenství, tak i kapku psychologičtějších chmur – to když vyděšeně sleduje záběry z toho, jak válka skončí.

3) Charles Chaplin

Film: Diktátor

Není asi úplně šokující, že byla starší vykreslení Hitlera spíše karikaturami než racionálním zamyšlením nad mentalitou cápka, co přivedl miliony lidí do záhuby a zapálil půl světa. Nelze se však moc divit, že si Charles Chaplin bude maximálně utahovat z někoho, kdo mu do jeho filmového studia v Anglii hází bomby. Diktátor je satirou své doby a jako taková umí stále pobavit, jenom si ji nesmíte splést s moderní inkarnací od tvůrce Borata!

2) Robert Carlyle

Film: Hitler – Vzestup zla

Jak se to celé vlastně dalo do pohybu? Na to si posvítil Carlylův Hitler v minisérii Vzestup zla. A byla to podívaná jako bič, přestože se tenhle snímek relativně dost odklání od skutečné historie. Lze tak spíše říct, že jde o „adaptaci Hitlera“ než „film podle Hitlera“. I tak se jedná o patřičně působivý (a děsivý) projekt, jenž si klidně naordinujte jako přílohu k dějepisu.

1) Bruno Ganz

Film: Pád Třetí říše

Až do Pádu Třetí říše bylo více méně zapovězeno, aby filmového Hitlera sehrál německý herec. Bruno Ganz měl však talent i ambice se podívat do temné minulosti svého národa a výsledkem byla nezapomenutelná a bezprecedentní sonda do poslední týdnů průkopníka emařského účesu. Pád Třetí říše přitom zafungoval tak mocně, že je z něj dodnes (!) celosvětově často používaný podklad pro memy! A když už nevyšla ta Valkýra, není snad právě tohle ten nejlepší konec pro někoho, kdo chtěl dobýt svět?

Jak (ne)dopadla operace Valkýra se na Prima COOL dozvíte už v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný