13. března 2023 15:00

Nejhorší film roku: „Vyhrála“ upíří marvelovka, nebo biografie slavné sexbomby?

Boj o nejhorší filmy roku 2022 je u konce. Který snímek si došel pro výhru, která je vlastně ultimátní prohrou?

Zlaté maliny (Razzies) ohlásily nejhorší snímky, výkony a filmové počiny za rok 2022. Nejhorším filmem uplynulého roku se podle nich stala Blondýnka pojednávající o odvrácené straně hvězdného života Marilyn Monroe, kterou ztvárnila Ana de Armas (Na nože, Blade Runner 2049). Na své si přišel taky další z favoritů, mizerně přijatý komiksový Morbius –nejhorší mužský herecký výkon v něm předvedl Jared Leto.

Podle poroty je Blondýnka režiséra Andrewa Dominika (Zabití Jesseho Jamese...) filmem znevažujícím ženy, chlípným a pomýleným. Navíc "nestoudně zneužívá památky zesnulé Marilyn Monroe". Jde o jedno z více možných vnímání tohoto rozporuplného filmu, který explicitností některých scén neudělal dobrou službu třeba ani odkazu prezidenta J. F. Kennedyho.

Maliny sice prokázaly velkou dávku empatie k zesnulé Marilyn Monroe, ale horší to už bylo s nominacemi na Nejhorší herečku v hlavní roli. Do nich totiž dost necitlivě zahrnuly i teprve dvanáctiletou Ryanu Kieru Armstrong za film Žhářka, což se setkalo se značnou kritikou. Skončilo to tím, že do stanov ocenění bylo pro příště zahrnuto pravidlo, že nominovaní musí mít alespoň 18 let. Maliny pak za nejhorší výkon v této kategorii ocenily samy sebe.

Tom Hanks, držitel dvou hereckých Oscarů (za filmy Forrest Gump a Philadelphia), se letos dočkal svých prvních nominací na Razzies, a byly rovnou tři! První získal za ztvárnění Geppetta v hrané adaptaci Pinocchia (pozor, nejde o taky loňskou povedenou animovanou verzi od Guillerma del Tora!) a další dvě pak za plukovníka Toma Parkera v biografickém filmu Elvis – jednu za samotný herecký výkon a druhou pak za nejhorší kombinaci nepovedené masky a přehrávaného jižanského přízvuku. Oba elvisovské kousky pak i proměnil!

Zlatá malina 2022

Nejhorší film

Blondýnka Good Mourning Morbius Pinocchio The King's Daughter

Nejhorší režisér

Andrew Dominik (Blondýnka) Machine Gun Kelly, Mod Sun (Good Mourning) Daniel Espinosa (Morbius) Robert Zemeckis (Pinocchio) Judd Apatow (V bublině)

Nejhorší scénář

Andrew Dominik (Blondýnka) Machine Gun Kelly, Mod Sun (Good Mourning) Emily Carmichael, Colin Trevorrow (Jurský svět: Nadvláda) Matt Sazama, Burk Sharpless (Morbius) Chris Weitz, Robert Zemeckis (Pinocchio)

Nejhorší herec

Machine Gun Kelly (Good Mourning) Pete Davidson (Marmaduk) Jared Leto (Morbius) Tom Hanks (Pinocchio) Sylvester Stallone (Samaritán)

Nejhorší herečka

Zlaté maliny za jejich nejhorší průšvih s letošní nominací Bryce Dallas Howard (Jurský svět: Nadvláda) Diane Keaton (Mack & Rita) Kaya Scodelario (The King's Daughter) Alicia Silverstone (The Requin) Ryan Kiera Armstrong (Žhářka)

Nejhorší herec ve vedlejší roli

Evan Williams (Blondýnka) Xavier Samuel (Blondýnka) Tom Hanks (Elvis) Mod Sun (Good Mourning) Pete Davidson (Good Mourning)

Nejhorší herečka ve vedlejší roli

Bingbing Fan (Kód 355) Penélope Cruz (Kód 355) Mira Sorvino (Lamborghini) Adria Arjona (Morbius) Lorraine Bracco (Pinocchio) Bingbing Fan (The King's Daughter)

Nejhorší remake, vykrádačka nebo pokračování

365 dní: Ten den Blondýnka Dalších 365 dní Jurský svět: Nadvláda Pinocchio Žhářka

Nejhorší kombinace k vidění

365 dní: Ten den / Dalších 365 dní (obě pokračování filmu 365 uvedená v roce 2022) Blondýnka (obě skutečné historické postavy účastnící se felační scény v Bílém domě) Blondýnka (Andrew Dominik) (režisér & jeho problémy se ženami) Elvis (Tom Hanks) (herec & jeho latexem napumpovaná tvář a směšný přízvuk) Good Mourning (kombinace tvůrců Machine Gun Kelly & Mod Sun)

Zdroj: The Hollywood Reporter

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný