30. listopadu 2020 00:07

4 nejhorší akční hrdinové všech dob: Od Clooneyho Batmana k Hawkeyovi

Představujeme hrdiny, které byste ve svém vysněném supertýmu asi mít nechtěli...

I když jsou dva, mnoho rozumu nepobrali – dvojčata, jež si Jean-Claude Van Damme zahrál ve čtvrtečním cooltovním movie Dvojitý zásah, ovšem ve filmovém světě nejsou výjimečná. Mnohdy totiž platí, že čím většími svaly se akční geroj ohání, tím horší IQ předvádí!

Batman (George Clooney – Batman a Robin)

Možná si ještě pamatujete, jakou vlnu nevole způsobilo jmenování Bena Afflecka novou tváří netopýřího muže. Tento krok se však poníženě krčil vedle toho, jakou maniakálnost způsobil kdysi George Clooney. Ten si zahrál Batmana ve filmu Batman a Robin, jenž režíroval Joel Schumacher. A šlo dodnes o bezprecedentně nejhorší ztvárnění netopýřího hrdiny vůbec.

Clooneyho Batman nebyl výrazně horší než jeho kolegové – problém byl hlavně v tom, že se vyskytl ve výrazně horším filmu než jeho kolegové. Byť možná vypadá jako Bruce Wayne, jeho Batmanovi chybí superhrdinské charisma. Otřesná story, padouši i masky, jež daly Batmanovi kultovní kožené bradavky, pak závěrečný děsivý dojem jen korunovaly.

Dr. Stanley Goodspeed (Nicholas Cage – Skála)

Naopak Skála je ukázkou situace, kdy hrozný akční hrdina dovede ve filmu působit nejen koherentně, ale naopak výsledek svou otřesností vylepšit. Dr. Stanley Goodspeed je totiž posera, který celý průběh Skály přežije omylem a jen díky boží vůli scenáristů.

Jenže právě díky tomu tak dobře klape jeho chemie se superagentem s tváří Seana Conneryho. Sám o sobě by byl pohled na Goodspeeda tristní – dohromady s pseudoBondem ovšem tvoří parádní tým, který dodal Skále něco, co u dobrých akčních filmů není často k vidění – humor!

Hawkeye (Jeremy Renner – Avengers)

Tak trochu zbytečných superhrdinů najdeme v kinech poměrně dost, jen Hawkeye je však vzácnou kombinací někoho, kdo nemá ani charisma ani cool výzbroj a už vůbec není důležitý pro zápletku. Kdybyste jeho linii z prvního dílu Avengers vystřihli, nikdo by si ničeho nevšiml – z první půlky filmu by ubylo o jednoho padoucha navíc, z druhé půlky by zmizely bizarní lukostřelecké momentky.

Hawkeye moc nevykupují ani další filmy – jasně, v Avengers 2 se ukáže, že má rodinu, Jeremy Renner je však zrovna člověkem, kterému život s manželkou a dětičkami zase tolik nevěříte. Dovedeme navíc pochopit, že je někdo, kdo to umí s bouchačkama (jako třeba Black Widow) považován za drsňáka. Lukostřelci však nepomůže nic – dokonce i Rambo tuhle zbraň při první příležitosti vyměnil za pořádný kulomet!

Jack Burton (Kurt Russell – Velké nesnáze v Malé Číně)

Podobně jako ve Skále je i Jack Burton ve Velkých nesnázích v Malé Číně příkladem hlupáka, bez jehož neschopnosti by byl film sotva napůl tak dobrý! Burton už nejde pro ránu daleko, jako kamioňák se ovšem ocitne ve špatném filmu. V Komandu by mu to možná šlo, avšak Velké nesnáze v Malé Číně jsou městskou fantasy říznutou karate filmy! A na to je Kurt Russell holt krátký!

Přesto se však stále chová, jako by to byl on, kdo situaci spasí. Skutečnost, že po většinu děje platí přinejlepším za chvástajícího se pozorovatele konání jiných, je právě dokonalou pointou kultovního statusu filmu. Ostatně považte – kde jinde začne finální souboj tím, že „hlavní“ hrdina vystřelí oslavně nad sebe, čímž ovšem způsobí pád kusu stropu, jenž ho praští do hlavy a hodí do bezvědomí, zatímco ostatní „skuteční“ hrdinové se pustí do sebe?

Dvojitý zásah začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný