6. listopadu 2023 00:10

7 nejdrsnějších filmů Stevena Spielberga: Od Čelistí k Ryanovi

Válka světů je jen špička napínavého ledovce...

Mimozemšťani opět klepou na naši planetu... a nefalšovaná Válka světů se na Prima COOL rozpoutá už v neděli večer. Veleslavný film Stevena Spielberga kdysi překvapil každého, koho Den nezávislosti naučil, že lidé obranu své planety musejí vyhrát. Zdejší pojetí ufounského útoku je totiž depresivní jako Dušičky. A daleko explozivnější! Měli jsme to však čekat – Steven Spielberg má možná pověst velkého pohádkáře a režiséra rodinných dobrodružství, ve skutečnosti však umí natočit i veliké tragédie!

07) Čelisti

Spielbergova inklinace k temným filmům by nás vlastně neměla překvapovat, již jeho první významný film je koneckonců dokonalým příkladem moderního hororu. Jasně, ve finále se příšeru podaří umořit, ale to není tak překvapivé, podobně totiž končí většina hororů. Čelisti se však i přesto staly předlohou celé řady napodobitelů, mezi něž patří třeba i legendární Vetřelec. A to už na „pohádkáře“ není špatná porce temnoty!

06) Minority Report

Temný svět futuristické dystopie, v níž se předpovídání zločinu vymknulo kontrole a naopak posloužilo k utajení zločinu, bylo předmětem další drsné spielbergoviny – Minority Report. Zlí jazykové filmu vytýkají násilné naroubování šťastného konce (nejde v našem seznamu o jediného provinilce), což občas bývá Spielbergovou úlitbou lehčím žánrům. Jak je však vidět u ostatních filmů, ani to u Stevena není stoprocentně jisté!

05) Říše slunce

Spielberg však nemusí nutně natáčet jenom pohádky nebo jenom temné bijáky, občas dovede zvládnout obojí najednou! Zmínit bychom mohli jeho Umělou inteligenci, namísto toho však dáme prostor notně podobnému, ale méně známějšímu filmu z druhé světové jménem Říše slunce. I zde je dětská postava (toho času s tváří mladého Christiana Balea) vystavena útrapám úděsného světa. Oproti Umělé inteligenci se však japonská okupace Číny skutečně již stala – a emocionální dopad je tudíž o to větší.

04) Mnichov

Ne každý drsný Stevenův film ale musí z plátna na diváka stříkat absolutní beznaděj, zmar a depresi. Občas mu stačí jenom krev smíchaná s kontroverzí! Mnichov patří mezi hrstku filmů, které se pokusily na palestinsko-izraelský konflikt podívat relativně střízlivým pohledem, a učinily tak navíc skrze populární špionážní žánr. Výsledek možná nebyl adorován všeobecně, ale tak už občas Spielbergovy temné filmy končí...

03) Válka světů

Bronzovou příčku obsadila právě Válka světů. Ačkoliv má film na triku zmíněný deus ex machina konec (což je sofistikovaný výraz pro nepravděpodobně šťastné finále), faktem je, že se tohle zakončení drží knižní předlohy. A rovněž je faktem, že Válka světů patří mezi nemnoho snímků o ufounské invazi, v nichž lidé ustupují a prohrávají hlava nehlava, až skoro umělecky nihilistickým způsobem!

02) Zachraňte vojína Ryana

To ale neznamená, že by Steven Spielberg neuměl natočit filmovou akci – ba naopak! V lize jeho temnějších bijáků to dokonale předvádí Zachraňte vojína Ryana, tříhodinový výlet do Normandie se všemi jeho strastmi a slastmi (spíše ale těmi strastmi), jehož vykreslení pláže Dne D dodnes nepřestává inspirovat zejména herní vývojáře.

01) Schindlerův seznam

Existuje ale jenom velmi málo filmů tak temných, že to nemá v dějinách filmů obdoby. A pro Schindlerův seznam to díky jeho natočení v černobílé barvě (a pomocí ruční kamery) platí dvojnásob. Drsný příběh o holocaustu nebývá často zpracován režiséry, kteří se proslavili bijáky z ranku Indiana Jonese nebo Jurského parku! Přesto, nebo právě proto však Steven natočil snímek způsobem, který dodnes umí diváky přikovat do sedaček! Budiž to poctou tomu, jak neuvěřitelně versatilní Steven Spielberg jako tvůrce je!

Válka světů začíná na Prima COOL v neděli ve 23:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný