9. října 2023 00:01

4 nejdrsnější filmy, které vám zajistí noční můry: Od Věci k Vláknům

Natočit opravdu děsivý film není jednoduché. Už se to ale párkrát povedlo...

Ve čtvrtek večer na COOLu všechno zmasakruje původní Total Recall. Notoricky krvavý film Paula Verhoevena svírá jemnocitné diváky za útroby dodnes, ale oproti jiným filmovým brutalitám je to stále jenom slabý čajíček. O kterých děsivých klasikách je řeč?

04) Věc

Ve věku, kdy se hororové potvory nejčastěji vyjímají tím, kolik mají chapadel a/nebo zubů, dokázala Věc něco zcela unikátního – díky tomu, že kopíruje vzhled k chování živé bytosti (člověka i psa), její děsivost nestála na tom, že může člověka schramstnout jako Vetřelec, ale naopak na tom, že nemůžete věřit ani svému nejlepčejšímu kamarádovi.

Zřejmě proto se remaku/prequelu nepodařilo navodit stejnou paranoidní atmosféru jako v původním filmu z roku 1982. Vykreslit schízu akurátně je umění, které se nepodaří vždy. Na tom, že původní Věc vzdor srandovním trikům dodnes umí spouštět svěrače, to ale nic nemění!

03) Sirotčinec

Když se nějaký film jmenuje „Sirotčinec“, je v zásadě jasné, že nepůjde o třeskutou komedii. Ve španělském bijáku stejného názvu začíná story ztrátou dítěte a odtud vede cesta k odhalení celé řady útrap, kterým musel čelit dorost v někdejším ústavu pro siroty. A bude hůře…

Zatímco mnoho moderních hororů sází na lekačky a autentické kostýmy, Sirotčinec si i kvůli menšímu rozpočtu musel vystačit s děsivým prostředí a budováním hutné atmosféry. Výsledek klape jako pochodující kostlivec a dává ochutnat docela jinou hororovou příchuť, než jaká je v amerických či japonských filmech stejného žánru obvyklá.

02) REC

Zombies dobyli svět – alespoň ten zábavní určitě. Je tak ovšem problém najít film, který dnes ještě působí originálním dojmem a pach hnijícího masa je v něm… stále trochu čerstvý. REC však mezi takové látky patří – a to i přesto, že se dá nejlépe popsat jako „Záhada Blair Witch + první díl Živých mrtvých“.

Podíváme se tu totiž do španělského paneláku, kde se právě rozjíždí potenciální zombie apokalypsa! Typicky divné chování osazenstva je přitom zajímavé jednak tím, že REC vše sleduje optikou týmu novinářů, ale také tím, že je panelák promptně obklopen speciálními jednotkami a jeho obyvatelé drženi v karanténě.

01) Vlákna

Po sérii čistokrevných hororů si nyní dáme jeden snad až příliš věrohodný. Vlákna z roku 1984 patří mezi nejděsivějších filmy historie – jejich události totiž popisují situaci před, během a po jaderné válce. A nejde o nikterak spekulativní možnost – i nyní by svět mohlo do 30 minut od prvního (třeba i náhodného) odpalu potkat totéž, co před třemi dekádami.

„Nejlepší“ na Vláknech přitom je, že se jejich dění překlopilo přímo ze stránek oficiálních vládních manuálů, které řeší, co by se mohlo stát a jak se chovat v případě nejčernějšího jaderného scénáře. Tohle je panečku jiná šňůra běsů než vaše průměrná duchařina!

Total Recall začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný