20. února 2018 12:39

5 nejděsivějších hororů, které vás zahalí do absolutní tmy

Tma, nejlepší přítel filmaře!

V sobotu ve 22.10 se na Prima COOL ponoříte do Černočerné tmy! První a dost možná nejslavnější film z riddickovské trilogie Vina Diesela vás přenese na vyprahlý pouštní svět, kde havaruje transportní loď – a co čert nechtěl, zrovna se schyluje k dlouhému zatmění, během něhož na povrch vylétají všežraví vetřelci! Není to první ani poslední snímek, v němž hraje tma výraznou roli. I když se diváci tmy bojí, temno je ve skutečnosti filmařovým velkým spojencem. Umožňuje mu ukrývat triky i čarovat děs z toho, co diváci vůbec nevidí. Což brilantně fungovalo zejména v téhle pětici filmů.

05) Mlčení jehňátek

Většina Mlčení jehňátek se samozřejmě odehrává v běžných podmínkách – závěrečná scéna vám ale napoví, čím se budeme v tomhle žebříčku zabývat. Když totiž Clarice skončí ve sklepě Buffalo Billa, výsledkem je jedna z nejnapínavějších bitek filmové historie – Clarice v absolutní tmě nevidí, takže i když je ozbrojená, ve výhodě je sériový vrah vybavený nočním viděním. Je to tak brilantně prostý okamžik, že podobné bijáky najdeme napříč filmovou historií.

04) Pád do tmy

Kultovní jeskynní horor Neila Marshalla (Soudný den) vzhledem ke svému zasazení pod zemský povrch disponuje pěknou řádkou tmavých okamžiků. V podzemí zdejší postavy totiž začnou nahánět podivní pralidé a situace rychle eskaluje do krvavého konfliktu. Skoro celý film se přitom natáčel osvícen jenom baterkami, které používají skuteční speleologové, a jednou pochodní vyrobenou na koleni. Jen málo bijáků si dalo takovou práci, aby nasimulovaly skoro absolutní tmu způsobem, kterým by tepal prostor i v realitě!

03) Zhasni a zemřeš

Věru mrazivou ideu má snímek se sebepopisným názvem Zhasni a zemřeš. Monstra jenom čekají na zhasnutí lampičky, aby vám šla po krku – zároveň je však rozsvícením můžete okamžitě odehnat. Zní to uhozeně a režisér David F. Sandberg (Annabelle 2) ve snímku ostatně zfilmoval identický internetový virál. Sandberg má však zároveň takovou porci talentu, abyste si i při sledováni triviální premisy uvědomili, že investice do plenek byla opravdu nejlepší, jakou jste tento týden učinili!

02) Smrt ve tmě

Také Smrt ve tmě má unikátní premisu – ústřední trio zoufalých zlodějíčků (kteří mají dílem našem sympatie) se rozhodne o peníze nezbytné k útěku z rodného krachujícího zapadákova okrást starého slepce. Když však prozradíme, že onoho slepce hraje Stephen Lang, hlavní záporák z Avatara, je asi jasné, že se tu něco nepodařilo. První z tria totiž rukou šíleného a namakaného slepce brzy umírá a zbylé duo tak přichází o pistoli. Je jasné, že jejich sok má elitní výcvik a o pár koleček víc – a díky tomu, že se snaží přežít na jeho písečku, Smrt ve tmě umí svou absurdní premisou pořádně vystrašit!

01) Černočerná tma

Filmy o tmě a nevidících protagonistech to zkrátka mají vždy těžké – ve vizuálním médiu, jako je film, mohou fungovat jenom napolovic. A často si vymýšlejí tak ujetou zápletku, že je problém si nad ní nevykroutit krční páteř. Snad pouze Černočerné tmě se tak podařilo skloubit fajnovou režii s jakous takous překousnutelnou premisou – stačilo k tomu lehce vykrást Vetřelce, hlavní práci ale odvedlo obsazení Vina Diesela jako zločince Riddicka, který je schopný vidět ve tmě. Ona chemie, kdy musejí přeživší spoléhat na hrdlořeza, spolu s dieselovským charismatem přehlušila všechny nedokonalosti. Černočerná tma je díky tomu bijákem, který ve své třídě nemá konkurenci!

Černočerná tma začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný