22. listopadu 2021 01:08

5 nejděsivějších hororů se žraloky: Od Čelistí k Útoku z hlubin

Tyhle filmy si na vás doslova brousí Čelisti!

V pátek večer vás na COOLu vyděsí napínavý horor Útes smrti. Zdejší skupina výletníků se vydá na otevřené moře, jejich loď je však poškozena – a potopí se zrovna v lovecké zóně žraloků! Jejich Útok z hlubin disponuje takovou mírou Čelistí, že jsme nemohli vzpomenout na nejlepší žraločí bijáky!

05) Útes smrti

Malý, ale šikovný – tak by bylo možné popsat Útes smrti, v němž se parta turistů rozhodne vykoupat se ve vodě se žraloky a prubnout, jestli jim opravdu chutná lidské maso. Ne, nedostanou se sem dobrovolně. Rovněž totiž na vlastní kůži otestují, že mělké vody plné podvodních útesů příliš nesvědčí lodním konstrukcím. V kombinaci obou jevů se však Útes smrti vyloupne jako velmi zábavný experiment v rámci žraločího žánru. A to ačkoliv řadu jeho scén budete znát dopředu.

04) Žralokonádo

Je to tak, přátelé! Pokud máme být skutečně féroví, je třeba mezi žraločí filmy zařadit i legendární Žralokonádo, které je... děsivé trochu jinak, no. Producenti ze společnosti Asylum celý biják natočili jen kvůli tomu, aby vznikl film tak špatný, až je vlastně zábavný. Jenže původní záměr se podařil obludně dobře a Žralokonádo dalo vzniknout řadě pokračování, kde vůbec nevadilo, že mají horory se žraloky společný jen vzhled CGI monster...

03) Žraločí vody

Nic totiž proti béčkové až céčkové zábavě, ale žraloci jsou příliš elegantní na to, aby bylo možné je používat jen jako šestákové záporáky. Naopak lze říct, že filmová popularita přispívá k lovu skutečných žraloků, což je pro oceány (a přeneseně tak i biomy, zemědělství a civilizaci...) rozhodně špatná zpráva. Na každé Žralokonádo tak musíme zmínit i jeden dokument, který vše uvede na pravou míru. A zřejmě nejlepším jsou Žraločí vody z roku 2006, jejichž impakt dokonce donutil některé z vlád zvýšit snahu o ochranu žraloků. Ve skutečnosti jsme to totiž častěji my lidé, kdo je naopak monstrem pro žraloky...

02) Útok z hlubin

Ale pojďme raději zpátky do světa fikce, že ano. Míříme do finále, a zabrousíme tak i do žánru sci-fi! V Útoku z hlubin se lidé rozhodnou na žralocích otestovat modifikace pro zvýšení inteligence, a vytvoří tak podmořské bestie naježené nejen zuby, ale i neurony. Zdejší žraloci si v ničem nezadají s vetřelci, přesto musíme říct, že bychom setsakra chtěli pokračování Útoku z hlubin, které by se neslo v duchu Planety opic, ale podstatně mokřejší, modřejší a aerodynamičtější!

01) Čelisti

Králem oceánů je ale jenom jeden biják, Čelisti, jež kdysi definovaly zájem filmařů o žraloky. Kdyby Steven Spielberg před lety zvolil jako hlavní monstrum třeba medvěda a ne žraloka, dnes bychom na světě měli Medvědonádo! Čelisti ale navíc změnily i styl, jakým se vyprávějí horory, film ostatně dílem inspiroval i Vetřelce. No a v neposlední řadě pomohl znovuoživit Hollywood, americkou ekonomiku a popkulturu vůbec. Je to paradoxní, ale stopy DNA marvelovek, Arnolda Schwarzeneggera i Útesu hrůzy sahají právě k jedněm malým Čelistem. Takže díky za ně, Stevene!

Útes smrti začíná na Prima COOL v pátek ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný