23. dubna 2019 17:07

5 nejděsivějších hororových domů: V zajetí démonů vs. Paranormal Activity

Můj dům, můj strach! Ve kterých hororových domech bychom opradu nechtěli bydlet?

Již v neděli 5. května začíná na Prima COOL nová řada American Horror Story s podtitulem Roanoke. Strašit se tentokrát bude i v interiéru dřevěného domu z 18. století, kam se na začátku řady stěhuje nový ústřední pár hrdinů Matt a Shelby. I když v hororech obvykle jde více o monstra než o lokace, právě interiéry i exteriéry jsou nedílnou součástí budování děsivé atmosféry. Nejděsivější hororové domy to ostatně krásně potvrzují...

05) Dům z Paranormal Activity

Tradiční představa hororového příbytku má podobu gotického zámku, který byl starý už v době, kdy vaše prababička procházela pubertou. A právě proto si podobné barabizny v tomto soupisu dáme stranou. Děsit totiž může i poměrně normální baráček – stačí k tomu nastavit správné podmínky. Průměrný předměstský domek z Paranormal Activity se tak proměnil v místo (relativního) děšení, díky němuž nakonec každý centimetr evokoval potenciální démonické běsy. Paranormal Activity se rozhodlo překovat v horor bydliště mnoha z nás a podařilo se mu to tak dobře, jak jen lze od filmu s miniaturním rozpočtem očekávat.

04) Dům ze Sinister

Daleko častější je snaha vykřesat ze strašidelného domu příběh o jeho minulosti. Lidská historie dává dost podkladů, jak zasadit aktuální strašení v historických běsech, a AHS nakonec nečiní nic jiného. Například v Sinister s Ethanem Hawkem tak děj začíná v okamžiku, kdy ústřední spisovatel odhalí pásky související s vraždami, které se v jeho domě kdysi odehrály. Sinister má navíc kladné body za to, že se tu vysvětlí, proč by se proboha někdo stěhoval do domu, kde se vraždili lidi – Hawke tu totiž hraje spisovatele detektivek, který hledá inspiraci!

03) Dům z hororu V zajetí démonů

Nemlich podobně je na tom i V zajetí démonů. Zdejší starý, osamocený farmářský domek kdysi sehrál roli během místních čarodějnických procesů i čarodějnických rituálů. Události se sice staly již víc jak před stoletím (ve skutečnosti majorita čarodějnických procesů sahá do 15. až 17. století), jejich duch však doslova přežívá dál. Pozoruhodné na tomto je zjištění, že je velký počet hororů zasazen na venkovské samoty (pokud bychom zahrnuli i velké hrady nebo hostel z Osvícení, bylo by jich ještě více). Zeptejte se přitom sami sebe –- naplňuje vás hrůzou spíše samota u lesa, anebo zalidněné a "bezpečně" působící předměstí?

02) Dům z Hororu v Amityville

Klišé (či pro gurmány spíše "tropa") strašení uvnitř moderních domků nespadlo samo od sebe z nebe. Pomineme-li, že vychází právě z gotických hororů a jejich strašidelných zámků, jeho moderní inkarnace vyšla v 70. letech z Hororu v Amityville (jeho moderní remake znáte jako 3:15 zemřeš), který definoval celý subžánr podobných bijáků. Mladý pár se tu přestěhuje do domu s děsivou minulostí a... zbytek už je historie. Paradoxně snímek inspiroval skutečný domek v Amityville, kde prý doopravdy strašilo – což tedy tvrdí jen jeden pár, který tu chvíli bydlel a pak vydělal na své story. Od té doby nikdo z mnoha dalších nájemníků žádný problém neměl...

01) Barabizna z Těch druhých

Na závěr se vrátíme k úvodu – Ti druzí totiž dostávají body jak za spojení gotické atmosféry (ale uvnitř relativně menšího sídla, než je hrad), tak i nečekanou subverzi svého žánru. Pokud jste film neviděli, odvraťte své zraky před SPOILEREM! Pokud jste jej však viděli... musíte uznat, že odhalení Nicole Kidman a jejích dětí jako duchů, kteří se "zacyklili" v traumatu a jsou to naopak oni, kdo straší nové nájemníky, je tak vypečené, že si z něj M. Night Shyamalan musel závistí rvát rodidla. Zdejší dům v tom hraje podstatnou roli, bez níž by výsledek nebyl zdaleka tak šokující!

Premiérová 6. série American Horror Story s podtitulem Roanoke začíná na Prima COOL již v neděli 5. května ve 22.55.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný