11. února 2019 13:01

5 nejděsivější filmových hotelů: Panuje větší teror u Batesových nebo v Overlooku?

Hotely jako z pekla!

Blíží se velké odhalení! American Horror Story: Hotel pokračuje na Prima COOL už v neděli ve 23.35. V další epizodě se bude řešit tajemství pokoje číslo 33, v němž něco ukrývá samotná hraběnka. Není to přitom zdaleka poprvé (a nejspíš ani naposledy), co filmové hotely působí jako pravý opak příjemného prostředí – vlastně se zdá, že v hotelech vzniklo hned několik hororových klasik!

05) Slovenský hostel (Hostel)

Když se řekne “hotel z hororu”, spousta dnešní diváků si zřejmě vybaví béčkový slasher Hostel. Film Eliho Rotha z roku 2005 se odehrával v divoké zemi východní Evropy jménem Slovensko (natáčel se však v ještě divočejším Česku!) a naservíroval divákům zejména krev a hnus v podání mučeníčka a zabijačky západních hostů inkriminované ubytovny. Svého druhu byl Hostel děsivý, dílem však pro své filmové “kvality”, a dílem také pro skutečnost, že se obešel bez nadpřirozených elementů. To však v případě děsivých filmových hotelů není vždy pravidlem.

04) The Dolphin (Pokoj 1408)

V Pokoji 1408 už totiž byla ústřední děsivá cimra rovnou kutlochem nej(h)různějších nezemských běsů. John Cusack se tu jako hororový spisovatel rozhodne přespat a vyšetřit pověry o tom, že tu straší. A protože sledovat 104 minut Cusackův bezproblémový spánek by vyděsilo nejspíš jen insomniaky, velmi brzy samozřejmě dojde k tomu, že tu opravdu straší! Snímek je adaptací povídky Stephena Kinga, naservíroval však divákům i sympatické vizuální orgie a krásně navázal na tradici jiných děsivých filmových hotelů (potažmo v tomto případě spíše děsivých místností). Přesto často kopíroval starší filmy – dostává proto přinejlepším bramborovou medaili za snahu.

03) Pickman Hotel (Šílenství)

Vlastní zmínku si zaslouží i pozapomenuté lovecraftovské Šílenství – zdejší hotel Pickman je vlastně děsivý jenom rámcově. Tentokrát je to celé městečko, které jako by se na Zemi teleportovalo z pekla, Pickman je však první lokací, v níž začíná být jasné, že tu cosi nesedí. Přespříliš milý personál je první hrůzostrašnou indicií, než mu samozřejmě přeskočí a vezme do ruky sekeru. Daleko jemnější hororou krásou jsou pak měnící se obrazy na zdech, které postupně dostávají stále více děsivějších výjevů. Schyluje se tu ke konci světa… anebo hlavnímu hrdinovi jenom přeskočilo?!

02) Bates Motel (Psycho)

Další motel ve sbírce se objevuje rovnou v jednom z nejslavnějších hororů dějin – v Hitchcockově Psychu! Dnes už samozřejmě každé malé dítě ví, že v Batesově motelu nestraší nikdo jiný než jeho poblázněný majitel. V době premiéry Psycha si však film připsal šokantní body za to, že nečekaně zabil domnělou hlavní postavu s tváří Janet Leigh. I “tak málo” stačí k tomu, by se zrodil nový hororový kult – i přesto ale musí Batesovic chatrč dostat jenom druhou pozici za mnohem děsivějším hotelem...

01) Overlook Hotel (Osvícení)

Vítězem totiž není nikdo menší než Overlook Hotel z Kubrickova Osvícení. Jeho silnou stránkou není jenom přítomnost party duchů, kteří přivádějí personál k vražednému šílenství, ale zejména minimalistický přístup ke strašení. Kdyby Osvícení někdo natočil dnes, duchové by vzali sekery do rukou sami. V původním Osvícení ale toliko posunuli Jacka Nicholsona za hranu zdravého rozumu. Svým způsobem tak Osvícení je a zároveň i není paranormální horor – pokud vystříháte duchy, funguje i jako film o jedné brutálnější ponorkové nemoci. Hotel sám je pochopitelně dost děsivý. Mnohem děsivější ale většinou je, že v něm potkáváte nejdivnější cizí lidi, popřípadě se v něm i staré tváře najednou jakoby chovají jinak...

American Horror Story: Hotel pokračuje na Prima COOL v neděli ve 23.35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný