3. října 2022 00:09

7 nejbizarnějších hororů posledních let: Od Raw ke Swallow

Sháníte nějaký novější horor, který vám opravdu vytře zrak? Tady máte pár tipů!

V neděli večer vás na COOLu (snad!) vyděsí horor Antikrist přichází. Partička filmařů si v něm chce natočit rozverný biják s několika podivíny, kteří si myslí, že jsou potají monstra – holkou, která tvrdí, že ji posedl ďábel, poldou, který tvrdí, že je vlkodlak... a tak dále. Namísto sondy do života bláznů se ale ukáže, že hosté skutečně jsou nadpřirozená monstra a rozbíhá se souboj o přežití! Podobně prazvláštní premisa není v moderním hororu jediná – napadlo nás sedm nedávných hororů, které jsou podobně bizarní.

07) Mandy – Kult pomsty

Úchylárna Mandy si vysloužila slávu jako „ten další divný film, ve kterém se Nicolas Cage tváří jako cvok“. Filmařsky a obrazově naprosto vymazlená cesta za pomstou ale pro jednou není Nicův filmový vtip, který byl dobrý tím, jak je špatný. Tenhle artový horor jako by přicházel z jiné, pěkně mazlavé reality – a to se jím teprve zahříváme!

06) Donekonečna

Ujetý kult figuruje i v Donekonečna z roku 2017, tentokrát se však na jeho fungování nedíváme zvenku, ale zevnitř. Duo bratrů, kteří z kultu kdysi odešli, dostane nenápadnou pozvánku na opětovné shledání. Co začíná mile, se ale brzy zvrhne, nikoliv však způsobem, který by divák navyklý na vyvražďovačky čekal! Heslem dne jsou totiž časové smyčky a H. P. Lovecraft, díky čemuž je zaděláno na netradiční, hlavy řádně zamotávající zážitek...

05) Swallow

Časové smyčky ale přece jen známe z řady jiných scifáren – nedávné Swallow naopak ukazuje, že jde jít i hlouběji! Mladá manželka ve vyšší společnosti si tu totiž vybuduje nečekané nutkání... polykat drobné předměty. Jakékoliv. Kdykoliv. Tahle porucha skutečně existuje a jmenuje se pika, málokterý popis v učebnici psychologie by však měl takový dopad jako tenhle ilustrativní celovečerák.

04) Mayhem

Na méně artové, ale o nic méně bizarní notě se nese Mayhem z roku 2017. Co začíná jako korporátní drama (mladý právníček je vlivem vnitřních machinací vyhozen), se promptně změní po odhalení, že je mrakodrap našeho hrdiny izolován od okolního světa, protože se tu rozšířil nebezpečný virus. Jeho jméno je D7 a způsobuje narušení rovnováhy mezi sebekontrolou a nejnižšími pudy. Tahle satirická kombinace zápletek REC, Podivných a Amerického psycha je o něco klasičtější žánrovkou, na kvalitě jí to ale nic neubírá!

03) Possessor

Rok 2020 nám mimo jiné přinesl i klasickou cronenbergovinu, kterou natočil přímo syn Davida Cronenberga. Possessor má podobně ujetou premisu jako klasické Cronenbergy filmy – sledujeme tu nájemnou vražedkyni, která skrze čip ovládá jiné lidi a s jejich „pomocí“ plní své úkoly. To zní samo o sobě prima, story tím ale teprve začíná. Naše hrdinka totiž například trpí stále větším odosobněním od svého vlastní těla kvůli tomu, kolik času tráví v tělech jiných. Do toho všeho se pak snaží mít i běžný rodinný život, vše se nicméně zkomplikuje s novým kontraktem, kdy se jejím cílem stává hlavoun velké korporace a... záhy se ukáže, že hru na výměnu těl může hrát víc hráčů.

02) Raw

Míříme do stříbrných vod a musíme se přiznat, že Raw bylo – čistě z hlediska bizáru – rozhodně kandidátem na vítěze. Story o zapřísáhlé vegetariánce, která ale (v zápletce nikoliv nepodobné hororům o upírech a vlkodlacích) podlehne svodům masa, je delikatesou pro každého, kdo má rád trochu zakrvácených herců. Jde sice o horor jen napůl, čistě kvůli množství umělé krve jsme ale Raw nemohli přehlédnout.

01) Slunovrat

Etalonem moderního kvazihororového bizáru je však hlavně Slunovrat! Film, u kterého si dlouho ani nejste jistí, na jaký žánr se díváte, dovede šokovat právě nečekanými žánrovými otočkami. A také tím, že spíše než vrahy ukrývající se ve tmě sledujete něco přesně opačného. To je však už výhoda bizáru – vždycky ví, jak pořádně překvapit!

Horor Antikrist přichází začíná na Prima COOL v neděli ve 23:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný