11. dubna 2022 00:02

7 nejbizarnějších českých filmů: Od Bastardů k Párty Hárd

Čeští režiséři někdy ujedou tak mocně, až je z toho nezapomenutelný filmový zážitek!

V neděli večer se na COOL probojují Bastardi 2. Tomáš Magnusek se v nich opět představí jako učitel Majer, který má na triku likvidaci neposedných učitelů – a přesto (či právě proto?) je dnes na své škole ředitelem! Ve starém případu se však objeví nové tváře a Majer znovu čelí odhalení. Režisér filmu i jeho hlavní tvář, Tomáš Magnusek, podobně musel svého času čelit ničivým kritikám, které Bastardy přinejlepším... popisovaly jako velmi bizarní zážitek. Vybrali jsme proto ty nejďábelštější filmy z porevoluční kinematografie (ty podařenější i ty méně podařené), v nichž by se dal bizár krájet nožem!

07) Panic je nanic

Nomen omen! Jeden z nejhorších filmů tuzemské kinematografie se v roce 2006 snažil parazitovat na postprcičovské, postsnowboarďákovské vlně. A dokonce nabídl i kus odhalených vnad tehdejší skoro-Superstar Šárky Vaňkové! Jenže bohužel nenabídl nic z vnad solidní režie, střihu, hereckých výkonů anebo komedie. Biják tak servíruje skoro až řemeslně podanou nudu, která je tak otřesná, až od toho sebemrskačsky skoro nedovedete uhnout zrakem.

06) Vaterland – Lovecký deník

Bizár však rozhodně nemusí být špatného zrna. Takový Vaterland v roce 2004 nabídl zvláštní slepenec scén a žánrů, který však fungoval o něco lépe než jiné pokusy nahoře či dole. Teoreticky si film o lovu, který byl tady říznutý porcí Záhady Blair Witch, támhle zase kusem Davida Lynche, zaslouží zmínku už jen kvůli sympatickým ambicím. Výsledek není zrovna bezchybný – ale bizarnost mu rozhodně upřít nejde!

05) Bastardi

Další exkurzí do jiné dimenze filmu je trilogie Tomáše Magnuska jménem Bastardi. Ačkoliv jde v jádru o revenge fantazii, za kterou by se v 70. letech nestyděl ani Chuck Norris, poněkud nízkorozpočtovější natáčení v kombinaci s hlavním hereckým představitelem výsledek posouvají do zcela jiné roviny. Při vší úctě ke korpulentnější části populace lze totiž říct, že by jedinou možností vykoupení trilogie bylo závěrečné odhalení, že titulní postava učitele Majera kdysi celého snědla!

04) Poslední plavky

Naprosto specifickým subžánrem českého filmu je i nekomediální komedie. Seznam všech jejích zástupců by vydal na celou knihu, jedním z nejzvláštnějších případů jsou však Poslední plavky z roku 2008. Film, který by teoreticky měl pojednávat o letní řachandě u vody, je totiž skoro až umělecky nudný. A překvapí to dvojnásob díky tomu, že urvali hlavní role skvělí komici jako Josef Polášek nebo Petr Čtvrtníček.

03) Nahota na prodej

Jedeme do finále a pomůžeme si při tom legendární Nahotou na prodej. De facto detektivka z divokých 90. let je záměrně natočena jako mix těch nejdivnějších nápadů na to, jak má vypadat šokantní akční film, zabalený do hávu žánrové kriminálky. Čeští hrdinové v něm však pronášejí hlášky, které byste možná s přimhouřením očí, učí a všech dalších otvorů věřili Stallonemu – ale bohužel ne Jiřímu Krampolovi!

02) Párty Hárd

Vlastně platí, že skoro pokaždé, když se tuzemští filmaři snaží o západní žánr, je výsledkem absolutní bizár. Ale ne vždy to musí být ke škodě věci! Rozhodně tím lepším příkladem je teenagerská komedie Párty Hárd, která je asi o tři úrovně drsnější než Prcičky. Nemusíte ale věřit nám, stačí mrknout na ČSFD, kde najdete spoustu nadšených komentářů!

01) Socialistický Zombi mord

A velmi podobného zrna je i Socialistický Zombi mord z roku 2014 – ačkoliv tentokrát už zase v trochu horším vrhu. Snaha o natočení křížence zombie hororu není domácím filmařům úplně cizí (viz třeba Choking Hazard), Socialistický Zombi mord je však přece jen mnohem vtipnější a svižnější než starší snahy o cosi podobného. Těžko ale tyhle nedostatky filmařům zazlívat, bizarní filmy kráčí po velmi tenké hranici mezi genialitou a selháním a vybalancovat je je mnohdy spíš o štěstí než o řemesle!

Bastardi 2 začínají na Prima COOL v neděli ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný