5. srpna 2019 08:17

Natáčení těchhle 6 filmů byla totální noční můra

Filmařina je krutější, než by se mohlo zdát.

Už v pátek ve 20.15 se vám na COOLu představí Lovci dinosaurů. Legendární horor z počátku milénia se krom své zápletky vystavěné na motivu Raye Bradburyho proslavil zejména překvapivě krutopřísným průběhem natáčení. Občas je zkrátka na place větší horko než v hororové zápletce. Které další filmy se zařadily do stejné kategorie?

06) Apokalypsa

Jde o velký opus (proti)válečného filmu s mnohými scénami, které jsou dodnes citované, ale natáčení Apokalypsy (v originále Apocalypse Now) v 70. letech bylo noční můrou. Režisér F. F. Coppola utopil v adaptaci románu Srdce temnoty přesazené do Vietnamu miliony a kvůli autenticitě vše točil na Filipínách. Natáčení se však o dlouhé měsíce protahovalo vlivem tropických nemocí a bouří, přepisoval se scénář, herec hlavní role Martin Sheen dostal infarkt (!) a vrtulníky půjčené filipínskou armádou na natáčení si mezi scénami musely odskakovat bojovat se skutečnými povstalci...

05) Vodní svět

Šílený Max na vodě dodnes platí za kultovně špatné filmy – a to ačkoliv je výsledek přinejhorším průměrný. Za mnohé nenaplněné přísliby Vodního světa navíc může notoricky špatné natáčení. Překvapivě se při něm totiž ukázalo, že točit stomilionový film na širém moři není nejlevnější! Bez digitálních triků a možnosti umazat pobřeží či jiné lodě museli filmaři točit daleko od pevniny a vše si postavit sami – včetně umělého atolu, na který denně vozili komparz a štáb. Několik lidí včetně Kevina Costnera film skoro stál život a výsledek vyšel na takřka dvakrát víc, než se původně plánovalo.

04) Blade Runner

Mezi brutálními problémy se počastujeme i jednou roztomilou delikatesou – spory na place! I když za průlomový film Ridleyho Scotta lze považovat Vetřelce, byl to právě Blade Runner, při němž britský režisér prošel zkouškou ohněm. Zatímco Vetřelec se totiž natáčel v britském Sheppertonu, Blade Runner vznikal v Los Angles. A Ridley byl jako typický Anglán z amerického štábu poněkud rozčarován. Platilo to i naopak. Když pak pronesl pro britské noviny pár poznámek o tom, že s Brity se točí lépe, štáb si frackovitě oblékl trička hlásající vzdorovitá hesla. Scott reagoval stejnou municí. Produkci nakonec štěkavá atmosféra unavila a film skoro zrušila – naštěstí až v době, kdy došlo na poslední klapku. Přesto si producenti vydupali ještě neslavné přetočení konce do happy endu.

03) Muž, který zabil dona Quiota

Občas je natáčení TAK PROBLEMATICKÉ, že při něm film vůbec nevznikne. Nejslavněji je to zřejmě případ Muže, který zabil dona Quiota, jehož natáčel Terry Gilliam na počátku tisíciletí s Johnnym Deppem. Již první den se ukázalo, že je natáčecí místo příliš blízko základně NATO, a tak je na něm příliš mnoho hluku. Mezinárodní štáb také nemluvil stejným jazykem. Hlavní herec, Jean Rochefort, si na dlouhé týdny poranil páteř. Ničemu navíc nepomohla ani skutečnost, že je Gilliam jako správný umělec spíše chaotik než dobrý organizátor. Kolaps celého natáčení až do zrušení projektu sesumíroval film Ztracen v La Mancha. Gilliam se však nevzdává a letos celou svou vizi natočil znovu – poslední klapka padla minulý týden.

02) Nebeská brána

Jeden z nejkrásněji natočených filmů všech dob je zároveň i filmem, který jsou s to sledovat jenom ti největší filmoví fajnšmerkři. Opulentní westernové drama pohřbilo kariéru svého režiséra Michaela Cimina kvůli důrazu na detail – Cimino byl posedlý historickou věrností a komplexními kamerovými úhly, díky čemuž byly kulisy mnohokrát upravovány a předělávány. Štáb byl demoralizován i tím, že Cimino dlouhé hodiny čekal, než se v záběru objevil specifický typ mráčku. Film se propálil svým plánovaným rozpočtem v rekordním čase, producenti však přihazovali stále další peníze, přesvědčeni o konečném výsledku. Perfekcionismus sice nakonec vyplodil skvělý biják, pro drtivou většinu diváků však byl výsledek až příliš komplexní... a skoro nikdo na něj nepřišel.

01) Lovci dinosaurů

Když pomineme Gilliama, který si za to ale mohl tak trochu sám, nejsmutněji však z natáčecí šlamastyky vyšli právě Lovci dinosaurů. Původně měl film vzniknout v jiné režii, natáčen v Montrealu a s Piercem Brosnanem v hlavní roli. Nakonec si však producenti vše rozmysleli (koho by přece brali dinosauři?) a z původně osmdesátimilionového rozpočtu zbyla jen třicítka. Natáčet se tak začalo v levnější Praze a s levnějšími triky. Uprostřed příprav však kulisy spláchly povodně z roku 2002, což dále ochromilo natáčení. Výsledek je svého druhu unikátní – je totiž vůbec zázrakem, že byl snímek dokončen.

Lovci dinosaurů vyrazí na lov v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný