14. června 2016 14:09

Mortal Kombat vs. Klub rváčů: 6 nejlepších filmů o ilegálních zápasech

Lví srdce - upoutávka

Fatalitky nejrůznější kvalitky!

Osud donutí Jean-Clauda Van Damma ve čtvrtek opět hledat přivýdělek skrze ilegální zápasení – na COOLu totiž ve 22.00 začíná cooltovní movie Lví srdce. Ačkoliv tenhle žánr plný brutálních chvatů a hektolitrů krve platil za nejpopulárnější v 90. letech, stále lze najít řadu jeho moderních zástupců. Vzpomněli jsme na 6 z nich.

Gladiátor

Ještě než si připomeneme Van Dammův biják, vykopneme souboj tímhle typickým devadesátkovým béčkem, které nemá lautr vůbec nic společného se stejnojmenným filmem Russella Crowea. Arénovka, jak se sluší a patří, vypráví o zločinecké organizaci pořádající nelegální zápasy, pod jejíž křídla se přijde ve stylu karate z pomsty porvat znechucený učitel Billy Blanks z místní školy. Solidní průměr žánru dodnes umí vykreslit pěknou nakládačku, navíc si v průběhu zápletky můžete v poklidu odškrtávat nezbytná žánrová klišé.

Black Fist

Arénovky sice zažily zlatou éru mnohem později, cesta k nim však kráčela z kung-fu/karate filmů hongkongské kinematografie, ale také z pomstychtivých blacksploitation snímků filmařiny americké. Jedním z nich byl i pradávný Black Fist z roku 1974, v němž se černošský pouliční bojovník upíše gangsterům. Rvoucí se černoši a běloši, sedmdesátkové kníry, odhalená ňadra – je tu vše a ještě víc, než by si jeden mohl přát!

Krvavý sport

Dalo by se říct, že JCVD byl pro arénové souboje přímo zrozen. Právě Van Dammova klasika z roku 1987 z něj totiž udělala populárního akčního hrdinu – a není se čemu divit, snímek se totiž kryl tvrzením, že jde o životopis skutečného rváče Franka Duxe! Inu, nyní tři dekády na to už víme, že Dux i přes nesporné maskulinní kvality byl spíše pořádný Baron Prášil a většinu svých příběhů o ilegálních zápasech si vycucal nejméně z prstu... na kvalitách Van Dammova prvního velkého filmu to ale nic neubírá.

Mortal Kombat: Rebirth

Zatímco prastarý Mortal Kombat obtočil arénové souboje kolem nadpřirozených prvků a soutěžení mezi dimenzemi, krátký ale atmosférický Mortal Kombat: Rebirth namísto toho zůstal zcela zakotven v realitě – a musel tak změnit povahu většiny kultovních fantasy postav. Výsledkem byla ovšem atmosféra hutná jako dým v Bogardově baru, ruku v ruce s vyštelovanými rvačkami, které bychom moc rádi jednou viděli nejen v navazujícím webseriálu, ale i na velkém plátně!

Cage

Před finále si připomeneme ještě jednu klasiku, v níž se hrdinové rvou jako zvířata, tentokrát však s mentálně postiženým hrdinou v hlavní roli! Ústřední Lou Ferrigno, někdejší šampión v kulturistice, totiž skrze postavu veterána postřeleného do hlavy kreativně obešel svou neschopnost pořádně hrát. I díky tomu je ale Cage z roku 1989 věru netypickým pokoukáním!

Klub rváčů

Vítěz klání nemohl být jiný. I když se v Klubu rváčů nedočkáme mnoha choreograficky vymazlených klání (pár jich zde však je!), tenhle film je srdcem a duší elegantního filmového rváče! Anarchistický kult o tom, že i moderní člověk potřebuje svou dávku animálního vyřádění, se podepsal na jedné celé generaci diváků. Tak vidíte, jak daleko to rvačkoidní biják může dotáhnout!

Lví srdce se vydává do boje ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný