20. května 2024 00:05

7 nejlepších rolí Mela Gibsona: Od Šíleného Maxe k Riggsovi ze Smrtonosné zbraně

Co všechno má za sebou mistr rozervaných hrdinů?

V neděli večer na COOLu začíná historický velkofilm Statečné srdce. Mel Gibson se v něm představí jako skotský hrdina William Wallace, který navždy změní kurz dějin, i když v mnohém až staletí po své smrti. Něco podobného lze ale říct i o Melovi samotném – proslavil se jako akční herec, ale vydělal hory peněz na filmech pro katolíky. Hrál v několika bijácích (Statečné srdce, Gallipoli, Patriot), které formovaly vlastenectví i ve skutečném světě. A mnozí mu nemůžou přijít na chuť. Měli jsme to však očekávat. Mel byl totiž vždy trošku příliš přesvědčivým hercem rozervaných (anti)hrdinů!

07) Fletcher Christian (Bounty)

Mel měl vždycky slabost pro hraní kontroverzních hrdinů. Jeho rebelující námořní důstojník Fletcher Christian z Bounty je samozřejmě klasickým bojovníkem za svobodu... Není však třeba asi dlouze rozepisovat, že je historický Fletcher mnohem rozporuplnější postavou, a zpětně je jeho předkres v Bounty ukázkou, že i kladné Gibsonovy postavy měly v oku kousek šílenství a antagonismu.

06) Stonebanks (Expendables: Postradatelní 3)

Příkladem za všechny temnější postavy je Melův záporák ze třetího dílu Postradatelných. Vlastně lze totiž říct, že se Stonebanks příliš neliší od zbytku zdejší postav. Jasně, je o fous děsivější, ale ani Stalloneho bychom asi nechtěli potkat v noci ve tmavé uličce. Melova hollywoodská pověst (šílené telefonáty jeho ex, nepěkná slůvka o minoritách, filmy náboženského ražení) se navíc ukázaly jako ideální pozadí k tomu, aby Gibson přesvědčivě sehrál záporáka nejen v reálu, ale i ve filmu!

05) Nick Marshall (Po čem ženy touží)

Naopak vzpomínkou na staré dobré časy je romantická komedie Po čem ženy touží. Příběh šovinisty, který začne vnímat ženské myšlenky... a promptně toho začne využívat ještě k většímu balení opačného pohlaví, dnes působí spíš jako námět na horor než romanťárnu. Melův charismatický úsměv však dovede potěšit i vaši babičku, a to je něco, co se u romantických komedií vzhledem k jejich cílovce počítá daleko významněji.

04) Hal Moore (Údolí stínů)

Nečekaně legendárně se do obecného povědomí zapsal i Melův válečný film Údolí stínů. Nemělo by nás to vlastně až tak šokovat, uvážíme-li, že Gibsonová kariéra začala právě skrze jiný válečný film, Gallipoli. V Údolí stínů ale Mel nehraje prostého vojáka na jatkách první světové, nýbrž echt kompetentního velitele, který přímo formoval hlavní taktické poučky nového konfliktu. A navíc tak dovedl (ve filmu) činit i z první linie!

03) William Wallace (Statečné srdce)

Není se čemu divit, že Gibsonovo charisma mění i dějiny. Statečné srdce si bere „historickou inspiraci“ z ér vzdálených stovky let, takže je výsledek asi podobně věrný, jako kdyby Jan Žižka ve svém filmu vyrazil proti nacistickým tankům T-34 vyzbrojený lehkým kulometem na útočných tyranosaurech. Gibsonovo charisma tomu všemu nicméně dává (doslova) revoluční nádech a lepí film dohromady. Ačkoliv skutečný příběh i podoba Williama Wallace kráčely trochu jinou cestou, není náhodou, že po Statečném srdci došlo k nárůstu skotského vlastenectví, a dokonce dnes ve Skotsku stojí i socha Williama Wallace... s Gibsonovou tváří!

02) Šílený Max (Šílený Max 2 – Bojovník silnic)

Na stříbrné příčce se nachází role, která Mela takříkajíc udělala. Jeho morous za volantem postapokalyptického bouráku, v jehož hrudi však stále tepe srdce hrdiny, přímo definoval sérii archetypů postapo žánru. Stačilo vážně málo, aby byl Max záporákem – a díky Gibsonově přednesu jsme jako diváci mnohdy na pochybách, jestli jím není. Nakonec se vše stočí ke šťastnějšímu konci (jakkoliv lze něco takového v Šíleném Maxovi vůbec očekávat) a ukáže se jako nezapomenutelný hrdina nového věku.

01) Martin Riggs (Smrtonosná zbraň)

Asi nejvíc nám však ze všech kladných i záporných Gibsonových postav učaroval jeho šílenec ze Smrtonosné zbraně. Také tentokrát platí, že je Riggs pouze jednu fanfikci vzdálený od toho, aby hrál Batmana, zabil se při náhodné přestřelce nebo mu ruplo v kouli a vběhl s kulometem bůhvíkam. Také tentokrát se však nakonec vyloupne jako klaďas, a je radost na to pohledět. Gibson zkrátka vždycky uměl sehrát rozervané hrdiny, a tak je jen škoda, že je jeho osobnost mimo svět filmů poněkud méně čitelná.

Statečné srdce začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný