14. června 2016 14:13

Megažralok vs. obří chobotnice: 5 nejlepších filmů s dávnými monstry

Na predátorech prehistorie je cosi mocně fascinujícího.

Ještě než Zemi na chvíli dobyli lidé, patřila zcela jiným tvorům s daleko většími rozměry i mnohem vyšším počtem zubů. Jeden z nich, prehistorický žralok šotek s vysouvací tlamou, půjde i po krcích hrdinů pátečního béčka Útok žraloka, které začíná na Prima COOL ve 22.10. Na prehistorických predátorech je ostatně cosi neuvěřitelně působivého. Stali se totiž základem celé řady dalších napínavých i vtipných snímků.

Megažralok vs. obří chobotnice

Ten nejvtipnější si dáme hned na úvod! Megažralok vs. obří chobotnice aneb snímek od společnosti Asylum, zaměřené na natáčení špatných filmů, proti sobě postavil hned dvě pravěké bestie. Podobně jako v jiných podobných příbězích však klasické “kdokoliv vyhraje, lidé prohrají” neplatilo jenom pro postavy ve filmu, nýbrž i pro diváky samotné...

Monstrum

Oproti tomu “blairwitchovsky” natočené Monstrum alias Cloverfield sklidilo mnohem lepší ohlasy. Zřejmě nejlepší západní variace na Godzillu se dívá na ničení města pouze z pohledu zmateného civilisty a právě v tom tkví její krása. Potvora z Cloverfieldu je sice zcela vycucaná z prstu, působí však jako něco, co mohlo skutečně kdysi pradávno nahánět hrůzu i dinosaurům – a to je u hororu rozhodně podstatnější než věrnost biologii a evoluci.

Ztracený svět

Monstrfilmy se samozřejmě netočí jenom posledních pár dekád. Zřejmě prvním tohoto druhu byl Ztracený svět z roku 1925, který adaptoval stejnojmenný román Arthura Conana Doyla. Jasně, výčet i vykreslení zdejších dinosaurů jsou na dnešní podmínky neúmyslně komické. Seniorům je však třeba prokazovat úctu, jinak se obdobně jako prehistorické potvory zvednou a začnou rozšlapávat města. Na Ztracený svět navíc navazuje snímek, jehož jméno dozajista už znáte!

King Kong

Nakonec, nejinak je tomu u zřejmě prvního monstrfilmu vůbec, slavného King Konga. I když se jeho remaku ujal Peter Jackson a dal si záležet, aby natočil skutečně věrné převyprávění krásy King Konga pro moderního diváka, originál je pouze jeden. Dnešní divák zmlsaný digitálními efekty jej už nemohl docenit stejně jako jeho vzdálený příbuzný z roku 1933, kdy King Kong přišel se zcela novou úrovní trikové podívané a stal se předchůdcem kaiju žánru, jehož prvním zástupcem byla později Godzilla. Ale o tom zase jindy.

Jurský park

Zatímco většinou jsou prehistorická zvířata za, inu, monstra, Jurský park k nim přece jenom přistupuje o něco vlídněji. Většina jurské a křídové zvěřeny je zde totiž mírumilovná a platí za býložravce. Nakonec, problém v parku nastane hlavně vlivem lidského záměru, nikoliv pro bestiální plány dinosaurů. Avšak v závěru jsou za záporáky přesto velociraptoři, jež jako prehistoričtí Vetřelci rozcupují hned několik postav na kusy. Snad právě v nich tkví ona zajímavost prehistorických predátorů – jednak jde o stvoření, na něž nejsme vůbec připraveni, a jednak nám připomínají, že i naše vláda na Zemí může být obdobně pomíjivá jako ta jejich.

Útok žraloka začíná na Prima COOL v pátek ve 22.10!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný