27. dubna 2020 01:01

Krátká historie putování X-Menů, Fantastické čtyřky a Deadpoola od Marvelu a zase zpátky

Marvelovští hrdinové se dočkají velké posily! Jaká k ní vedla cesta?

Od března 2019 je konečně dokonáno – studio 20th Century Fox je součástí konglomerátu Disney, pod nějž patří i Marvel a jeho filmový svět. Po víc jak dvou desetiletích se tak pod jednu střechu vrátila i práva na filmy s X-Meny a Fantastickou čtyřkou, jejíž poslední inkarnaci dáváme na COOLu v neděli večer. Zatím samozřejmě nevíme, kdy přesně se dočkáme nových verzí oblíbených hrdinů. Neuškodí si však přelouskat, jak na současnou situaci vlastně došlo.

Ačkoliv dnes definují marvelovské hrdiny hlavně Iron Man nebo Kapitán Amerika, historicky vzato byli významnější X-Meni a Fantastická čtyřka. Platí to ostatně i chronologicky – Iron Man se poprvé v komiksu objevil v březnu 1963, Kapitán pak podstatně dříve (už v roce 1941), později byl však dán k ledu a vrátil se opět až v roce 1964.

Fantastická čtyřka však svým vydáním v roce 1961 definovala novou podobu komiksu a vynesla Marvelu stohy peněz i hory slávy. X-Meni dorazili v přímé reakci na její úspěch v roce 1963, dnešní matadoři filmového světa tak po většinu historie marvelovského komiksu víceméně... hráli druhé housle.

Proč tedy Marvel nezačal v roce 2008 své filmové univerzum s rodinným stříbrem a sáhl raději po "týmu B"? Důvod je nasnadě – neměl na svoje nejslavnější filmové postavy práva. Když totiž byl Marvel v 90. letech na pokraji bankrotu, prodával licence na své hlavní hrdiny horem i dolem.

Akvizice mu tehdy samozřejmě pomohly přežít. Když se však Marvel někdy v roce 2005 začal rozhoupávat k vlastním filmům, všechny narážky na X-Meny, Deadpoola, Fantastickou čtyřku nebo Dr. Dooma byly jednoduše pasé. A to ačkoliv tihle hrdinové v komiksu od 60. let tvořili jednu velkou rodinu.

Právě to se v březnu 2019 změnilo – marvelovské filmy totiž můžou do budoucna ukázat nejen supernadané mutanty nebo Deadpoola, jehož má stále hrát Ryan Reynolds, ale i hrdiny Fantastické čtyřky, Dr. Dooma nebo třeba Silver Surfera spolu s arcilotrem Galactusem. To vše pak může do značné míry proměnit podobu i hlavní tváře filmových marvelovek!

Je naprosto jisté, že obě hlavní série čeká pro užití v marvelovských filmech reboot. Vyhne se mu jen Deadpool, Fantastická čtyřka však nikdy nebyla na velkém plátně extra úspěšná a X-Menům v posledních letech stejně začal notně docházet dech.

Spekuluje se, že by snad uvedení znovunabytých hrdinů mohlo být užito způsobem, kdy se "koza nažere a vlk zůstane celý" – totiž představením více paralelních dimenzí. Alternativní reality jsou v komiksu častým úkazem, ve filmech se ale zatím řešily jen výjimečně (v Avengers: Endgame byla spíš paralelní realita).

Můžeme se každopádně jen těšit, co nového se starými tvářemi producenti vyvedou. Ačkoliv vám kdekdo řekne, že marvelácký vesmír po čtyřce Avengers přestal být zajímavý, možná se stane úplný opak a začne být ještě lepší!

Fantastická čtyřka začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný