14. října 2021 17:40

Václav Marhoul míří do Hollywoodu. Natočí film o lovci komunistů s hvězdou Hry o trůny

Po mezinárodním úspěchu Nabarveného ptáčete se Václav Marhoul vrhl do ryze amerického projektu, který nyní odtajnil hvězdné obsazení.

Václav Marhoul se svým dalším projektem zřejmě nestráví ohromujících 11 let jako v případě Nabarveného ptáčete. Nedlouho po premiéře tohoto monumentálního válečného díla na podzim roku 2019 se začalo hovořit o dalším filmu, jímž by měla být ambiciózní zahraniční produkce o nechvalně známém senátorovi Josephu McCarthym. A právě její natáčení nyní potvrdil magazín Deadline.

Titulní postavu ve snímku jednoduše nazvaném McCarthy si zahraje uznávaný Michael Shannon, nominovaný na Oscara za role ve filmech Nouzový východ a Noční zvířata. Jeho manželku Jean Kerr ztvární Emilia Clarke, proslavená rolí Daenerys ze seriálu Hra o trůny. Sekundovat jim budou Dane DeHaan (Valerian a město tisíce planet) a Scoot McNairy (Argo) v úlohách McCarthyho právníků a poradců.

Scénář napsal Tom O’Connor, stojící za životopisným thrillerem Kurýr či dvojicí filmů Zabiják & bodyguard a Zabijákova žena & bodyguard. Pro zámořské natáčení, jež by mělo začít na podzim roku 2022, má Marhoul v plánu angažovat i svého dvorního kameramana Vladimíra Smutného a scénografa Jána Vlasáka, kteří se postarali o výraznou vizuální stránku Nabarveného ptáčete.

Kdo byl McCarthy?

Joseph McCarthy byl senátor za stát Wisconsin od roku 1947 až do své smrti o deset let později. Jeho nesmlouvavost vůči komunistické hrozbě se stala natolik ikonickou, že se brzy rozšířil termín mccarthismus jakožto moderní hon na (rudé) čarodějnice. Údajně disponoval seznamem komunistických špionů, kteří pro Sovětský svaz zjišťovali tajné americké informace – jeho existence se nikdy zcela nepotvrdila, zato však posloužila McCarthymu jako argument pro zničení mnoha kariér i životů.

Díky osobní zkušenosti s komunismem se stal Marhoul atraktivní režijní volbou – pokud se nevyskytnou žádné komplikace, stane se jedním z hrstky tuzemských režisérů, kteří se za velkou louží dočkali výrazné režijní štace. Navíc se Marhoul jistě také nebude vyhýbat přesahům k současným populistům mezi celosvětovými politickými špičkami. Nejen díky výraznému obsazení se tedy na toto potenciálně velmi zajímavého dílo nejde netěšit.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný