9. května 2016 15:02

Loki a spol: 4 nejlepší filmoví bohové

Božský Evan - upoutávka

Jejich jména nevezmeš do úst nadarmo!

Sobotní večer na COOLu bude boží – a to doslova! Ve 20.00 totiž startuje komedie Božský Evan se Stevenem Carellem, jemuž Bůh ve formě Morgana Freemana svěří stavbu nové Archy Noemovy. A to je ideální čas vzpomenout na několikero nejvíce zapamatovatelných bohů na filmovém plátně – a to jak individua s křížem, tak i kolegů ze severských zemí či antických zemí.

Zeus

Na nedávném remaku Souboji Titánů nenajdete mnoho pozitiv. Jeden kladný prvek filmu však ční nad starší, naivnější, leč povedenější předlohou jako hora Olymp – totiž Zeus s tváří Liama Neesona!

Irský švihák dodal pánovi starořeckých bohů autoritu, jaké není rovno. Přitom se vyskytl jen v hrstce scén a – pro znalce předlohy – Zeus platí za cokoliv, jenom ne kladnou postavou. Tak už to však ve světě bohů a hrdinů chodí odjakživa...

Loki

V marvelovském filmovém světě je bohů spousta. Namísto superhrdiny Thora však musíme tentokrát dát přednost jeho nevlastnímu bratrovi. I když jsou jeho plány chatrné jako stoletá kůlnička na dříví, už jen pro charisma Toma Hiddlestona je Loki kořením každičké scény.

Těžko říct, jak by to vypadalo, kdyby nakonec Tom Hiddleston získal roli Thora, o kterou se původně ucházel. Lokiho by pak mohl hrát třeba takový Josh Hartnett, který se o film rovněž zajímal. Řízením osudu bychom tak zřejmě přišli o jednoho z nejlepších filmových záporáků posledních let – prozřetelnost ale naštěstí měla jiné plány!

Hades

Byť je animovaný, Hades z disneyovského Herkula platí za bestii, které není rovno. Jednak totiž jeho plán na likvidaci bohů z Olympu skoro klapne, a jednak si svůj status padoucha nepokrytě užívá. Dokonce i v českém dabingu je radost na něj pohledět!

Co na tom, že původní Hades z antické mytologie rozhodně nebyl zápornou postavou, ale jenom a prostě strážcem podsvětí? Jeho kreslená verze je možná větší sviňucha, o to líp se na ni však kouká.

Bůh

Verzí biblického Boha ve filmovém médiu najdeme víc, než je verzí Bible. Namísto obligátního Morgana Freemana či třeba žertovně subverzivní Alanis Morissette z Dogmatu však tentokrát jako kultovnější verzi biblického boha zvolíme někoho docela jiného – totiž verzi britské satirické formace Monty Python!

Kdo jiný se totiž stal vykreslením, které už dekády ovlivňuje popkulturu, jako právě tahle fousatá bytost? Je v ní sice tolik rouhačství, kolik lze najít při průměrném srazu satanistů, dadaistický humor z jeho šlapání na montypythonovské postavy ale jakoukoliv nekorektnost hubí jako šváby.

Božský Evan se s bohem seznámí už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný