13. března 2023 00:01

Kdo jsou hrdinové Ligy výjimečných aka viktoriánští Avengers?

Vyznejte se v hrdinech komiksového akčního filmu Liga výjimečných!

Slovutná Liga výjimečných dorazí na Prima COOL už v pátek večer. Čekat na vás budou ti největší hrdinové (a hrdinky) konce 19. století, kteří se v čele se Seanem Connerym musí postavit hrozbě světovému míru, již představuje ďábelský profesor Moriarty. Snímek na motivy stejnojmenného románu je v zásadě čímsi jako „Avengers přes sto lety“ – obsahuje totiž největší knižní borce dobové literatury, kterak táhnou za jeden provaz (popřípadě proti němu). A pokud vás zajímá, kdo všechno se v Lize výjimečných vlastně objeví, stačí číst dál!

Allan Quatermain (Sean Connery)

Dobrodruh Allan Quatermain byl hlavním hrdinou románu Doly krále Šalamouna z roku 1885, který lze považovat za jeden ze základních pilířů pozdějších příběhů o Indianu Jonesovi. I proto je příhodné, že Quatermaina hraje Sean Connery, který si ve třetím filmu o Indianu Jonesovi zahrál jeho otce. Jako prototyp koloniálního dobrodruha je Quatermain velkým lovcem (jeho druhým domovem byla ostatně Afrika), v Lize výjimečných má však už své nejlepší dny za sebou a slouží jako vůdce celé bandy. V zásadě je to takový Kapitán Amerika v penzi.

Kapitán Nemo (Naseeruddin Shah)

Naproti tomu Nemo je doma zejména v moři (především tedy pod jeho hladinou) a vznikl v mysli spisovatele Julese Vernea, který jej obsadil do dvou románů a jedné divadelní hry. Nemo sám je jakýmsi „Tony Starkem“ celé party – jde o geniálního vědce a vynálezce, který všechny převáží svou „solární“ ponorkou Nautilus nebo prototypem automobilu. Zároveň je synem indického pohlavára se skoro neomezenými zdroji. V románech chce také svrhnout Britské impérium, které zpustošilo jeho domov, tento element ale Liga výjimečných postrádá.

Mina Harker (Peta Wilson)

Paralely s Avengers pokračují dále. Po „starém Kapitánu Amerikovi“ a „indickém Iron Manovi“ totiž přichází netradiční variace na Black Widow. Tou je Mina Harker, chytrá vědkyně, která má však zároveň slabost pro sexy kostýmky a umí se velmi dobře ohánět i v boji – je totiž upírkou. Mínu Harkerovou vymyslel Bram Stokem pro svůj gotický horor Drákula. Původně vystupuje jen jako dáma v nesnázích, kterou Drákula očaruje, a ani v komiksové Lize nebyla přímo upírka. Ve filmové verzi však dostala ozubené já a... navíc je trochu podobná Brutální Nikitě.

Rodney Skinner (Tony Curran)

Zatímco v původní komiksové Lize výjimečných se Neviditelný muž objevuje pod jiným jménem a jinou postavou, ve filmu má jeho já podobu „lupiče-elegána“ Rodneyho Skinnera. Neviditelný muž... je neviditelný, proto se mu říká Neviditelný muž. Prapůvodně sepsal knihu Neviditelný muž spisovatel H. G. Wells, v níž formuli neviditelnosti sesmolí geniální vědec – práva na jeho postavu ale filmaři neměli, takže si vymysleli Skinnera. V Lize výjimečných je navíc neviditelnost napůl prokletím a Rodney sám je jako lupič morálně ještě pochybnější postavou než jeho kolegové. A to už je co říct!

Dorian Gray (Stuart Townsend)

V nečekaném odklonu od brakové četby a/nebo hororů, do níž patří hrdinové a hrdinka výše, je součástí Ligy výjimečných i Dorian Gray. Hlavní prostopášník z románu Oscara Wildea rozhodně není super, ani hrdina – Wilde sám psal zejména provokativní beletrii, která jitřila v puritánské Anglii emoce nalevo i napravo. Knižní Dorian Gray byl však daleko psychologičtější než Jekyll a Hyde a popisoval mnohem přímější rozpad osobnosti. Gray v Lize výjimečných však ilustruje, že být de facto nesmrtelný zbohatlík se může hodit i v žánrové story. Pokud bychom Doriana měli k někomu z Avengers přirovnat, byl by to snad jedině... Loki?

Tom Sawyer (Shane West)

Předposledním pánem na holení je Tom Sawyer, původně dětský hrdina románu od Marka Twaina z roku 1876, zde však mladistvý hezoun sloužící v Tajné službě Spojených států. Jde o poněkud odvážnou projekci toho, co byl původní románový Tom Sawyer, který by nejspíš měl dříve či později skončit na šibenici. V Lize výjimečných je mu dopřán poněkud sympatičtější osud hlavního hrdiny (zejména pro amerického diváka), který sleduje celé dění částečně „zvenku“. Paralelou v Avengers by snad mohl být Hawkeye.

Dr. Henry Jekyll / Pan Hyde (Jason Flemyng)

Další tragická postava vědátora nese jméno Henry Jekyll – původně si jej vymyslel Robert Louis Stevenson jako nešťastného dobráka, který se mění na zběsilé, násilnické monstrum jménem Hyde. Stevensonova kratičká novela byla svého času naprosto zásadním, šokantním čtením, díky čemuž pojem „Jekyll a Hyde“ vstoupil do běžného slovníku jako výraz pro kohokoliv, kdo působí jako mílius, zároveň má však více či méně tajnou temnou stránku. Také tentokrát se asi nevyhneme zjevné paralele s Avengers. Jekyll/Hyde je totiž zcela zjevnou inspirací pro původní komiksovou postavu Hulka.

James Moriarty (?)

Identitu poslední postavy si ponecháme bez bližšího rozkreslení – ukáže se totiž jako překvapení! Povíme však toliko, že se Moriarty, tedy legendární nemesis Sherlocka Holmese, ve filmu nejenže vyskytuje, ale navíc v sobě spojuje i několik dalších legendárních záporáků viktoriánské četby!

Liga výjimečných začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný