13. března 2023 00:02

7 nejlepších rolí Liama Neesona: Od Star Wars k Batmanovi

Liam Neeson má za sebou desítky skvělých rolí. Ve kterých ale zazářil nejvíc?

V sobotu večer bude COOL patřit akčňáku 96 hodin: Odplata. Bryan Mills (Liam Neeson) se tu vrací jako drsný taťka dva roky poté, co během honu na svou unesenou dceru vylidnil pařížské podsvětí. Jenže mafiáni bují příčně i podélně... a chystají pomstu! Tentokrát se vše rozjede v exotickém Istanbulu a výsledek bude podobně divoký jako samotná filmografie Liama Neesona...

07) Daniel (Láska nebeská)

I když se Liam proslavil hlavně lámáním vazů, začneme něčím… něžnějším. Jeho role z Lásky nebeské s vámi možná nerezonovala před dvěma dekádami, ale povídáme vám – čím jsme starší, tím víc mu tady rozumíme!

06) Kněz Vallon (Gangy New Yorku)

Liam má samozřejmě na kontě i celou řadu prima dramatických rolí (Michael Collins!), ale testamentem skutečného Pana Herce je fakt, že i jeho pouhý štěk v Ganzích New Yorku si pamatujeme dodnes.

05) Gawain (Excalibur)

Nejspíš klíčovou a průlomovou rolí byl pro Liama jeho Gawain v prapůvodním Excaliburu z roku 1981. Pozoruhodné je, že tu Liam vypadal dost podobně jako dnes, ačkoliv to, pravda, může být způsobeno i cíleně nízkým rozlišením mytologického snímku.

04) Henri Ducard... (Batman začíná)

Pamětná je i Liamova role Batmanova „mentora“ Henriho, z něhož se… vyklubal slavný záporák Ra's al Ghul. Teď jsme možná pár neplechům mezi vámi něco prozradili, kdo však tento esenciální komiksový film moderní éry ještě neviděl, nechť to bere jako trest!

03) Qui-Gon Jinn (Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba)

Liam zanechal svůj nezaměnitelný podpis i na sérii z jedné předaleké galaxie. Obi-Wanův mentor se, pravda, upsal Star Wars z jediného prostého důvodu („Nějak musím platit hypotéku“), ale tím je nám vlastně tenhle prototypální Jedi ještě sympatičtější.

02) Bryan Mills (96 hodin)

Chcete ještě jeden důkaz toho, že je Liam jedním z největších dnešních herců? Pohleďte na 96 hodin, kde de facto sám o sobě nastartoval vlnu „akčních taťků“. Na to, že Liam tenhle projekt původně bral jako videofilm, to věru není špatný výsledek.

01) Oskar Schindler (Schindlerův seznam)

Na závěr jsme si však nechali pecku největší – takovou, která vám vyrazí dech ještě víc než úder do břicha. Liam se vždycky považoval hlavně za dramatického herce spíš než akční hvězdu. A dokázal to na věky věků v esenciálním Schindlerově seznamu!

Akňák 96 hodin: Odplata začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný