18. července 2017 15:21

Lepší než Avatar, Star Wars a Strážci Galaxie? Tady se dozvíte, jak se povedla nová sci-fi Valerian a město tisíce planet!

Režisér Pátého elementu se vrací s další velkolepou sci-fi.

Už ve čtvrtek 20. července jde do kin Valerian a město tisíce planet, nová sci-fi od Luca Bessona. Režisér Pátého elementu natočil nejdražší franouczský film všech dob a nejspíš vás zajímá, jestli těch 180 milionů dolarů nepřišlo vniveč. Je tedy příběh dvou agentů, kteří řeší trable na obří vesmírné stanici, totální pecka? Anebo se s milníky žánru měřit nemůže? Tady máte první české ohlasy!

Karel Ryška / Prima COOL

Je to velké, barevné a hýbe se to, což je vždycky polovina úspěchu. Valerian vás bohužel neoslní příběhem ani revolučními triky, rozhodně se ale jedná o poctivé sci-fi dobrodružství, v němž nejvíc šlape prozkoumávání originálního světa a pošťuchování mezi hlavními hrdiny. Dane DaHaan je jako Valerian kupodivu ok, i když na jiné žánrové borce zdaleka nemá. Všechno ale stejně táhne Cara Delevigne, jejíž Laureline je přesně tím dívčím idolem, jaké na velkém plátně chcete vidět. Luc Besson tak sice nepřekonal Pátý element, který je mnohem zábavnější i napínavější. Pokud ale hledáte odpočinkovou sci-fi, která nabízí jednu atrakci za druhou, neměli byste s Valerianem šlápnout vedle.

Hodnocení: 7/10

Petr Cífka / Prima COOL

Sakra, to muselo dát práce. Strašně strašně moc. Tolik nápadů, zejména z kategorie vizuálních, jinde asi jen tak neuvidíte. Stejně tak různých masek, kostýmů, neskutečných futuristických prostředí a digitálních kejklí, které se nikdy nezvrhnou v trikový guláš, ale zůstanou přehledné. Jenže spíš se vyplýtvají nazdařbůh, novou epickou vesmírnou ságu tady nevyčenicháte, i kvůli hodně dětské stylizaci. Story dvou mladíčků bohužel není kdovíjak strhující, poselství o záchraně druhu zní většinu času jako zaměnitelná ekoagitka a charisma hlavního hrdiny není zdaleka takové, aby to stačilo na blockbusterovou konkurenci. Takový Pátý element v soft verzi. Čekal jsem a chtěl jsem víc.

Hodnocení: 6/10

Petr Slavík / FandímeFilmu.cz

Valerian není v žádném případě dokonalý film. To ani zdaleka. Je plný vypravěčských klišé (a je úplně jedno, že v prastaré komiksové předloze mohly být podobné postupy zbrusu nové). Postavy jsou opravdu hodně jednoduše načrtnuté a často jsou nekonzistentní ve svém chování. A děj se nevyhýbá nejrůznějším zkratkám, které silně napínají míru uvěřitelnosti celého smyšleného světa. Na druhou stranu, díky tomu, že je film přímočarý v širších souvislostech, si může dovolit být hodně neortodoxní v detailech, aniž byste kdykoliv měli pocit, že se začínáte ztrácet. A to je zatraceně dobře.

Z Valeriana se tak stává kosmická výprava plná těch nejroztodivnějších postaviček a zákoutí, které prostě chcete prozkoumávat, aniž by se (třeba jako u Jupiter vychází) dostavil pocit, že už je to příliš přeplácané. Akční scény tu nejsou proto, že prostě byl čas na další, ale protože měl někdo šílený sci-fi nápad a chtěl si jeho fungování vyzkoušet na plátně. Ústřední hrdinové v podání DeHaana a Delevingne jsou sympaťáci, obecně pak ze snímku čiší nadšení tvůrců, které je dost nakažlivé. A stejně tak je nakažlivý neuvěřitelný optimismus, který se film snaží šířit. A takových není nikdy dost. Že si na to celé už za chvíli nikdo nevzpomene? To je asi pravda, ale jako zpestření poněkud profesorského blockbusterového léta je tenhle neurvalý úlet parádní.

Hodnocení: 7/10

Pavel Sladký / Český rozhlas

Valerian a Město tisíce planet je moc pěkně designovaná digitální hračkárna. Bessonovy postavy ani příběh tah kupředu nemají, každý se v tom tím pádem budeme přehrabovat po svém. Nejlíp to půjde těm, co nechají na 137 minut mozek a očekávání ve foyer kina a naopak si k popcornu přikoupí nějaký levnější smysl pro humor.

Hodnocení: 4/10

Vyrazíte na Valeriana do kina nebo ne? Dejte vědět v komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný