13. července 2020 00:05

9 největších rozdílů mezi knižní a filmovou dvojkou Labyrintu

Co všechno se měnilo při adaptaci druhého dílu labyrintové trilogie?

Ještě zašmodrchanější dvojka Labyrintu začíná na COOLu už v neděli večer. Poté, co naši hrdinové na konci minulého filmu utekli ZloSynům z lopaty, se nyní budou muset dát napříč rozpálenou pouští – a odhalit více o své postapokalyptické realitě. Zkoušky ohněm přitom budou moct překvapit i znalce knižní předlohy, v mnohém se totiž od knihy liší. Co vše je jinak, jsme shrnuli ve spoileroidním výtažku!

09) Stále platí, že film oproti knize mění počet přeživších postav prvního dílu Labyrintu, název "záporácké" organizace WICKED na WCKD (v češtině ZLOSYN) a další detaily, díky nimž začíná pokračování prvního bijáku na jiné notě. Tím však změny pouze začínají!

08) Hlavní premisou knihy je skutečnost, že WICKED nutí přeživší Placery podstoupit novou zkoušku (viz název) s cílem dosáhnout druhé strany pouštního Spáleniště. Film však vychází z jiného scénáře – Placeři v něm WCKD úspěšně utíkají právě na poušť. Nejsou tedy součástí pokusu, ale vymanili se z něj. Ústřední "zkoušky" z názvu tedy zcela chybí!

07) Po útěku z labyrintu na konci minulého filmu nejsou Placeři převezeni na zotavení, ale mají na nich být prováděny pokusy. WCKD je ve filmové verzi o něco ďábelštější organizace než v knize.

06) Skupina, která prochází filmovým Spáleništěm, je také mnohem menší. Podobně jako v případě prvního filmu, také zde je počet postav asi poloviční oproti knižní předloze.

05) Ve filmu nepadne žádná zmínka o různých stadiích erupce. Všichni nakažení raplové se tedy nacházejí v klasickém stavu na způsob zombie infekce.

04) Filmová WCKD z přeživších odčerpává modré sérum, kterým chce léčit nákazu. Knižní WICKED je méně zlá – jejím cílem je detekovat mozkové vzory přeživších k tomu, aby odhalila recept na lék.

03) Jack je v knize zabit bleskem – ve filmu je oproti tomu zabit jedním z raplů. Jeho scéna však byla vystřižena, aby si film mohl podržet mládežnický rating PG-13.

02) V knize existovaly pouze dvě skupiny postav – v duchu testů skupina A a B. Ve filmu je jich však podstatně více a jejich přesný počet není zmíněn.

01) Kniha končí tím, kterak Placeři dokončí svou zkoušku a jsou zachráněni WICKED. Thomas je přitom oddělen od zbytku hrdinů a začíná třetí a finální test. Film má zcela jiný konec – WCKD tu znovu zajme Minho a zbytek hlavních hrdinů následně se sevřenými pěstmi přísahá, že ho zachrání.

Sci-fi Labyrint: Zkoušky ohněm začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný