22. srpna 2022 00:01

9 největších rozdílů mezi knižní a filmovou trojkou Labyrintu

Co všechno se měnilo při adaptaci Vražedné léčby?

V sobotu večer na COOL dorazí dobrodružná sci-fi Labyrint: Vražedná léčba. Thomas a jeho parta běženců se tentokrát budou muset vydat do legendárního Poslední města, které má hostit ultimátní rébus z dílny ZLSN, jenž může být klíčem k vyřešení celé pandemie... raplů. Snímek, který je dnes o fous bližší divákům, než byl při premiéře v roce 2018, možná znáte i z knižní předlohy, která je pochopitelně trochu jiná. Následují – logicky – spoilery.

09) Hned na úvod je třeba smést ze stolu úvodní honičku s vlakem, která je ve filmu sice efektní (pomineme-li, že kvůli zranění hlavního představitele o rok odložila premiéru), ale jednoduše... v knize vůbec není. Thomas je na počátku knihy v zajetí, zatímco ve filmu vede misi k záchraně Minho.

08) Příběh Minha je ostatně také dost odlišný. Jeho záchrana z rukou ZLSN je ve filmu významným dějovým motorem – jde vlastně o důvod, proč se všichni vydávají do Posledního města! V knize ale Minho nebyl nikdy unesen na konci dvojky, takže nebylo koho zachraňovat!

07) Liší se i jedna z hlavních tváří série, Teresa. Její loajalita se ZLSN je významná dějová linka z knih, kde má Teresa mnohem prokreslenější osobnost a navzdory minulosti nakonec s Thomasem a dalšími stráví většinu děje. Ve filmu si ovšem Teresa... po většinu času hraje na šílenou vědátorku experimentující na Minhovi.

06) Ústřední Poslední město ve filmu je, inu, posledním lidským městem na Zemi. V knize jde však pouze o... Denver. Nikdy není zmíněno, že by šlo o město poslední, naopak děj spíše naznačuje, že se na Zemi může dařit docela dobře přežívat řadě menších komunit.

05) Zatímco u předešlých změn je zjednodušení pro film logické, absence denverského „Paláce raplů“ docela zarazí. Jedná se o část Denveru, která byla vyhrazena jen pro raply a kolem níž se motá podzápletka s Newtem. Ve filmu však tato potenciálně atraktivní lokace zcela chybí...

04) Dále se pak liší i způsob infiltrace sídla ZLSN. V knize jde o spojenou misi Thomase s jednotkou Right Arm s cílem neutralizovat zbraně stráží ZLSN. Ve filmu se však Thomas do budovy vloudí s pomocí Teresy a s cílem zachránit Minha.

03) Z toho logicky plyne, že se upravily i smrti různých postav. Newt se například v knize stane raplem a Thomas je nucený ho na konci jeho linky zabít! Ve filmu se sice Newt stává raplem také (z jiných důvodů než v knize), jeho smrt je však dost odlišná – Newt se totiž zabije omylem sám. Podobně je odlišná i smrt Teresy. Zatímco v knize se obětuje, aby zachránila Thomase před padajícími troskami, ve filmu umírá na padající budově. A jen tak mimochodem: V knize na žádný polibek mezi ní a Thomasem nedojde...

02) Nakonec se liší i pointa obou trilogií. V knize se ukáže, že ZLSN byl vlastně svého druhu dobráckou organizací – virus původně vytvořila vláda jako metodu kontroly populace, ale věci se vymkly z rukou a ZLSN měl za úkol zachovat kontinuitu lidstva. Odlifrování imunních v čele s Thomasem někam, kde restartují civilizaci, je ostatně i závěr knih jako takových!

01) Ve filmu je ZLSN vykreslen daleko méně pozitivně a to, co v knihách prakticky nebylo možné – totiž vytvořit lék proti nákaze –, jde ve filmu relativně snadno s pomocí Thomasovy krve. Zatímco tedy knihy tak končí bez léku, film naopak končí s ním.

Sci-fi Labyrint: Vražedná léčba začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný