13. března 2024 06:00
redakce Prima Cool

Kursk na Prima COOL: Nepropásněte strhující drama o potopení jaderné ponorky

Dopřejte si v sobotu 30. března ohromně napínavé ponorkové drama.

Ruská jaderná ponorka Kursk se potopila se všemi námořníky na palubě. Začíná závod s časem o to, jestli se je podaří zachránit. Jeden pokus za druhým selhává, ale ruská vláda stále pyšně odmítá mezinárodní nabídky o pomoc. Zatímco námořníci lapeni ve smrtící pasti pomalu ztrácejí naději, jejich rodiny se snaží překonat nesmyslné byrokratické překážky. Strhující katastrofické drama je inspirováno skutečnými tragickými událostmi.

Herci: Matthias Schoenaerts, Léa Seydouxová, Colin Firth, Max Von Sydow, Peter Simonischek

Zajímavosti:

 • Historické katastrofické akční drama Kursk z roku 2018 vzniklo na motivy skutečných událostí.
 • Kursk byla ruská jaderná ponorka, která měla 12. srpna 2000 nehodu a potopila se v Barentsově moři s celou posádkou. Nehodu ponorky přežilo 23 ze 118 námořníků, kteří ale zůstali uvězněni na dně moře. Zatímco jim postupně docházel vzduch, ruská vláda celých pět dní odmítala mezinárodní nabídky pomoci. Nakonec přijala pomoc britského a norského námořnictva, ale snaha o záchranu byla bohužel neúspěšná. Námořní katastrofu nikdo nepřežil.
 • Scénář k filmu Kursk vznikl podle knihy Čas umírání, kterou napsal Robert Moore.
 • Film natočil dánský režisér Thomas Vinterberg (Chlast, Hon, Daleko od hlučícího davu, Komuna, Když se muž vrací domů, Můj miláček ráže 6,65, Za všechno může láska).
 • V hlavních rolích hrají Matthias Schoenaerts (Býčí šíje, Dánská dívka, Rudá volavka), Léa Seydouxová (Duna: část druhá, Není čas zemřít, Spectre, Hanebný pancharti), Colin Firth (Pýcha a předsudek, Zamilovaný Shakespeare, Láska nebeská, Mamma Mia!) a Max Von Sydow (Sedmá pečeť, Vymítač ďábla, Barbar Conan, Minority Report).
 • Max Von Sydow zemřel v březnu 2020 ve věku 90 let. Kursk je poslední film, ve kterém si zahrál.
 • Colin Firth hraje britského námořního komandéra Davida Russella, který se snažil zachránit posádku potopené ponorky Kursk navzdory tomu, že ho před tím ruská strana varovala.
 • Režisér Thomas Vinterberg a herec Matthias Schoenaerts spolupracovali také na dramatu Daleko od hlučícího davu z roku 2015.
 • Herec Michael Nyqvist (Mission: Impossible – Ghost Protocol, John Wick, Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda) natočil několik scén, které byly nakonec z filmu vystřiženy. Nyqvist zemřel 27. června 2017 na rakovinu plic.
 • Scénář k filmu napsal Robert Rodat (Zachraňte vojína Ryana, Patriot, Thor: Temný svět).
 • Ve filmu se měla původně objevit postava ruského prezidenta Vladimira Putina, ale v březnu 2017 vyšlo najevo, že postava byla z příběhu vyřazena předtím, než byla role obsazena. Web magazínu The Hollywood Reporter přinesl zprávu, že Luc Besson, který je prezidentem produkční společnosti EuropaCorp, chtěl, aby se příběh více zaměřil na okolnosti katastrofy než na její politické pozadí.
 • Proslýchalo se, že postava Vladimira Putina byla vyřazena z příběhu filmu Kursk, protože se zástupci společnosti EuropaCorp snažili vyhnout nebezpečí případného hackerského útoku. Obavy vycházely z toho, že v roce 2014 na filmové studio Sony skutečně zaútočili hackeři – zřejmě kvůli uvedení bláznivé komedie Interview a kvůli tomu že rozhněvala severokorejského diktátora Kim Čong-una, ze kterého si komedie dělá legraci.
 • V době, kdy došlo k tragickému potopení jaderné ponorky Kursk, byl Vladimir Putin ruským prezidentem teprve osm měsíců. Ve filmu se měl objevit jako vedlejší postava nejméně v pěti scénách a v původním scénáři je vykreslen v sympatické podobě. Scény vysvětlovaly, proč si Putin bral tragédii osobně – jeho otec v minulosti sloužil jako námořník na jedné z ponorek.
 • Natáčení filmu mělo začít v září 2016. Filmaři měli působit asi měsíc v Rusku. Ale začátek natáčení musel být odložen, protože ruské ministerstvo obrany nevydalo štábu potřebné povolení natáčet na ruském území. The Hollywood Reporter uvedl, že ministerstvo původně souhlasilo spolupracovat se štábem, ale později se údajně objevily obavy, že by filmaři mohli získat přístup k utajeným informacím.
 • Natáčení nakonec začalo v dubnu 2017 na námořní základně ve francouzském Toulonu. Některé scény s hercem Colinem Firthem vznikaly také v obchodním přístavu Brest – mimo jiné ty, které se natáčely na palubě lodi Atlantic Tonjer, která je ve filmu loď Seaway Eagle. Filmaři natáčeli také v Belgii a Norsku.
 • Hudbu k filmu složil Alexandre Desplat (Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 a část 2, Syriana, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Králova řeč, Kód Enigmy).

Kursk začíná na Prima COOL v sobotu 30. března ve 20.15.

redakce Prima Cool

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný