15. dubna 2024 00:06

7 krvavých historických řežeb, které možná neznáte

Které méně provařené krváky plné ostrých mečů by vám neměly uniknout?

V sobotu večer na COOL dorazí historická řežba Strážci relikvie. Tom Holland, Richard Armitage a Jon Bernthal se tu představí v příběhu středověkých zbojníků pověřených střežením významné a dost možná magické relikvie. A nebudou ji samozřejmě chránit jen tak nazdařbůh – Strážci relikvie se naopak řadí po bok jiných podobných bijáků z dávných dob, v nichž se pro ránu mečem nejde daleko.

07) Poslední rytíři

Naše putování po bojištích zahájíme Posledními rytíři, relativně nedávným filmem, v němž Clive Owen vykonává pomstu ve jménu svého zneuctěného mistra. Poslední rytíři jsou tak trochu kuriózní, protože kdyby se film neodehrával ve středověku, mohl by svými tématy být spíše zasazen do historie japonské. Asi ale není třeba přehršle dodávat, že si skoro všechny populární "historické" filmy historii vykládají notně po svém. Pokud ale u Posledních rytířů vypnete mozek, nabídnou vás slušnou akční jízdu!

06) Král psanec

I když je Král psanec o poznání menší rubačka než jiné bijáky na našem seznamu, nelze ho nezmínit jakožto film, který “de facto navazuje na Statečné srdce”. Ukazuje totiž, co se dělo se skotskými rebely poté, co William Wallace odešel do věčných lochů. A i když se tu točí postav jako na Orloji, pro ty, kteří chtějí víc od válečného dramatu víc než jež šlehačku, jde o jasnou volbu.

05) Maso a krev

Mohlo by se zdát, že je žánr historických jatek relativně moderní vynález – ale Maso a krev z roku 1985 to spolehlivě vyvrací. Mor! Pomsta! Loupeživí žoldnéři! Maso a krev je doslova amalgámem středověkých témat (i když se, pro hnidopichy, odehrává až v 16. století) a zcela příznačné pro index mazlavosti je, že film režíroval sám Paul "Hvězdná pěchota, Total Recall a RoboCop" Verhoeven.

04) Arn

Pozoruhodným kouskem je také švédský historický film Arn. Zatímco u nás se filmaři rozhodli natočit jako historickou (polo)fikci raději poklidnou Bathory, Arn jako příběh křižáka nejde pro ránu daleko. Celý biják je ostatně nejdražším švédským filmem vůbec! Pravda, nutně to neznamená, že vše vypadá dokonale "hollywoodsky", to však může být pro mnohé diváky spíše výhoda.

03) Strážci relikvie

Transport tajemné a údajně mocné náboženské relikvie je předmětem rubanice Strážci relikvie, v níž si zahráli Richard Armitage (trilogie Hobit), Tom Holland (Spidey) a Jon Bernthal (Punisher). Ústřední cetka prý může zvrátit nepříznivý vývoj křížových výprav – a z toho film čerpá atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. Samozřejmě mečem!

02) Černá smrt

Píše se rok 1348 a skupina britských zbojířů se vydává do odlehlé vesnice, aby prověřila zvěsti o tom, že tu řádí magické síly kacířů. Spíše než přízemní rubačka má Černá smrt nádech nadpřirozena, díky obsazení Seana Beana a Carice van Houten jde však o fajnovou jednohubku zejména pro pamětníky Hry o trůny.

01) Templář

Dost možná etalonem toho, jak vzniklo moderní pojetí komorní historické řežby, je však Templář (alias Ironclad) z roku 2011. Story o malé skupině drsňáků, kteří bojují proti tyranskému králi, si sice vystačí s titěrným obsazením – ale o to krvelačnější a umazanější tahle bitva je! Templář ukazuje, že i s malým rozpočtem lze v libovolném britském skanzenu natočit solidní akci, kde se nešetří krví – a v řadě ohledů tenhle biják inspiroval mnohé následovníky.

Strážci relikvie začínají na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný