7. září 2020 06:00
redakce Prima Living

Krabat: Čarodějův učeň. 4 věci, které potřebujete vědět o fantasy s českou stopou

Jak by vypadal Harry Potter v děsivých podmínkách 17. století? Z Německa přichází trochu jiný Krabat, než jakého známe my...

Ve středu od 20.00 na Prima MAX se odehraje fantasy Krabat: Čarodějův učeň v následujících kulisách: osamělý sirotek, teror třicetileté války, tajemný černokněžník. Tahle deset let stará pohádka vypráví příběh čtrnáctiletého chlapce, který se dostane do učení kouzelnické školy. Tenhle Harry Potter má však znatelně depresivnější kontury. To je však jenom jeden z důvodů, proč byste mu měli věnovat pozornost.

04) Fantasy bez přehnaných efektů

Nechápejte nás špatně, sledovat desetitisícové digitální armády elfů, jak se melou s trpaslíky, má rozhodně leccos do sebe. Ne každý film však musí být Pán prstenů či Hobit a ne každý režisér s sebou tahá stejně naditou šrajtofli jako Peter Jackson. Filmový Krabat přichází z německé produkce, a tak jsou zdejší komornější kulisy jak znatelně povědomější, tak i mnohem klaustrofobičtější. Stačí zmínit, že se Krabat natáčel především v rumunských Karpatech, tedy místě proslaveném spíše vládou Vlada Napichovače než Gandalfa Různobarevného, a bude jasné, odkud bude foukat vítr zdejší atmosféry. Kdo si libuje v pohádkách typu Sedmero krkavců, ten se bude v Krabatovi cítit jako doma!

03) Novověk neskončil, novověk trvá!

Období třicetileté války je cokoliv, jenom ne kytičkovou érou plnou lásky a něhy. Mohlo by se zdát, že zapsat se do školy čar a kouzel je super nápad. Milovníky vize toho, jak brutálně by asi vypadal Harry Potter těsně po konci středověku, ale spíše zaujme fakt, že se ústřední Krabat do čarodějného učení dostane pěkně klasiky po nevolnicku – na počátku příběhu nemá tušení, k čemu se zavazuje. I z toho plyne příběh, ve kterém půjde spíše o to, jak z místa děje utéct a zachovat si zbytky zdravého rozumu...

02) Na kultovní motivy

Jméno Krabat vám možná něco říká – snímek je již druhou adaptací temné pohádky od Otfrieda Preusslera, přičemž tou první byla neméně brutální animovaná verze od Karla Zemana z roku 1977, kterou si můžete vybavit na obrázku níže. Také zdejší étos připomínal spíše příběh o kouzelnickém Velkém bratrovi, který si libuje především v terorizování učňů a tepe všemi pocity paranoie a schizofrenie. V hraném podání je však temná fantasy ještě tíživější než v tom kresleném.

01) Slavné tváře

To vše přitom doprovázejí slavné tváře německého filmu jako Daniel Brühl (Rivalové, Captain America: Občanská válka) a David Kross (Válečný kůň, Předčítač). Hlavního čaroděje si navíc střihl Christian Redl (Pád Třetí říše), jsou tu tedy samí představitelé prověření časem i nejrůznějšími slavnými látkami. Krabat: Čarodějův učeň není tak úplně pro každého. Skutečnost, že se tahle malá fantasy vyškrábala až na nominaci na Německou filmovou cenu za rok 2009, však jasně naznačuje, že potěší ty pravé filmové fajnšmekry!

Fantasy Krabat: Čarodějův učeň uvidíte ve středu ve 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný