18. ledna 2021 00:05

Dobrodružná pecka Kon-Tiki vás vezme na legendární oceánskou plavbu

Byl jednou jeden mořeplavec Thor Heyerdahl... kterého rozhodně potřebujete znát!

V pátek večer se Prima COOL bude plavit s Kon-Tiki. Příběh o neuvěřitelné oceánské plavbě na dřevěném voru popisuje skutečnou story mořeplavce Thora Heyerdahla, který titulní výpravu učinil těsně po druhé světové válce. Proč jde o ideální dobrodružnou látku? Vzpomněli jsme na skutečnou i filmovou Kon-Tiki!

Tenkrát v Tichomoří

Cesty přes oceán dnes máme nejčastěji asociované s leteckou dopravou, při níž (obvykle) nesmočíme ani kotníky. Ještě půlstoletí nazpět byste však přes Velkou louži museli parníkem – a pár století nazpět plachetnicí. Ale to vše bledne vůči tomu, jak se přes oceán lidé plavili celá tisíciletí nazpět, když s technologií doby kamenné kolonizovali i ty nejodlehlejší ostrovy Tichomoří.

Mnozí pochybovali o tom, že je to vůbec možné. V roce 1947 se však norský mořeplavec Thor Heyerdahl rozhodl dokázat právě tuto teorii (a taky to, že má gule jako hrom!) jako pravdivou. Stalo se tak při jeho veleslavném překročení Tichého oceánu na balsovém voru jménem Kon-Tiki. Spoiler alert: Heyerdahl výpravu přežil, ačkoliv měl při víc jak stodenní plavbě mnohokrát na kahánku.

Jeho loďka byla postavená na úrovni technologie z éry, kdy i písmo patřilo mezi futuristické ideje. Heyerdahl byl však přesvědčen, že mohla předkolumbovská populace Jižní Ameriky se svou tehdejší technologií osídlit Polynésii, byť dobová teze připisovala osadníkům asijský původ. A byl jediný způsob, jak to prokázat. Totiž vydat se s onou technologií na moře a přeplout oceán. A asi jste se již dovtípili, že právě o téhle legendární plavbě vypráví film Kon-Tiki.

Předvánoční inspirace

Heyerdahl se na moře vydal s pěti dalšími muži a jejich expedice se stala legendou nejen v domovském Norsku. I proto nyní připlouvá věrné převyprávění kultovní plavby, a to přímo z dílny norských filmařů, kteří postavili svůj příběh na Heyerdahlových denících a pozdějších dvou knihách popisujících celou plavbu. Tenhle biják je tedy věrnost sama a klidně si ho můžete pustit na hodině dějepisu.

Pro oba režiséry byl snímek podobně klíčový jako pro Heyerdahla jeho plavba – dovedl je totiž k pátým Pirátům z Karibiku! První režja Joachim Rønning pak dostal nabídky v Hollywoodu a možná jste viděli třeba jeho Zlobu 2. Také druhý režisér, Espen Sandberg, se vydal do Hollywoodu, ale zjevně se cítí lépe spíše v domovských vodách – natočil totiž také životopis Amundsena. I to svědčí o tom, že se filmové Kon-Tiki stalo velmi populárním dílem.

Výsledek ostatně nebyl zase tak překvapivý. Tenhle příběh totiž táhne nejen kvůli onomu mořeplaveckému milníku, ale i pro Heyerdahlovu osobnost a cílevědomost. Nikdy zkrátka není od věci připomenout, jak velký byl Thor Heyerdahl frajer – a oproti jiným slavným Thorům navíc tenhle šílenec nabitý inspirací nebyl ani trochu fiktivní!

Kon-Tiki začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Tyto dokumenty by vás mohly zajímat. Právě jsou k přehrání on-line v archivu iPrima.cz:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný