29. srpna 2022 00:08

5 komedií, které se v Česku měly svézt na úspěchu Pařby ve Vegas

Taky jste si všimli, že je komedií se slovem pařba v názvu najednou nějak hodně?

V sobotu večer na COOLu začne párty biják jménem Pařba o Vánocích. Jennifer Aniston (Přátelé), Olivia Munn (X-Men: Apokalypsa) nebo Jason Bateman (Šéfové na zabití) se tu představí jako pracovníci jednoho kanclu, který má na kahánku. Šéf chce zachránit společnost před propouštěním kreativní vánoční partou a ostatní si chtějí pořádně vyhodit z kopýtka – jenže šéfka s tváří Anistonky s tím zásadně nesouhlasí a vlastně jí nedělá problém všechny vyházet. Nelze popřít, že se Pařba o Vánocích v českém překladu notně inspiruje Pařbě ve Vegas – v tomhle žánru ale kupodivu zdaleka není sama!

05) Pařba v zapadákově

První pařbou na ráně je ta lehce „rurální“. Zdejší hrdinové si totiž v rámci služební cesty vyjedou mimo město a výsledkem je klasická taškařice o rybách na suchu. Hned na úvod si musíme rovněž připomenout, že je podobnost kopií Pařeb s tou původní vegaskou Pařbou mnohdy spíš dílem českého překladu. Ačkoliv jde o tematicky podobné filmy, v originále se slavná trilogie jmenovala Hangover a... třeba Pařba v zapadákově s ní sdílí především Eda Helmse.

04) Pařba všech pařeb: Poslední kocovina

Jiným přístupem je natočit film přímo jako parodii pařbové trilogie a přihodit k tomu i nějaký jiný majstrštyk! Tentokrát je biják blíž původní Pařbě ve Vegas, ale s tím, že do mixu namontovává i parodii na Hunger Games. Výsledkem je tradiční mišmaš nej(h)různějších gagů okopírovaných ze slavnějších filmů, v jejichž místních variacích často někdo navíc toliko masivně prdí a vyluzuje jiné podobné aktivity. Na soudobou parodii to není nijak zlé, ale částečně za to může fakt, že je soudobé parodie nutné sledovat ve stejném stavu, v jakém se nacházejí hrdinové Pařeb těsně před výpadkem paměti.

03) Pařba v Mexiku

S mexickou Pařbou se vracíme na počátek seznamu. I tentokrát jde totiž o klasickou komedii, navíc natočenou scenáristou Pařby v Bangkoku. Rovněž výchozí situace je rámcově podobná – hlavní hrdinové razí do Mexika zachránit svého kamaráda, který se po vydatné noci ztratil kdesi za čárou. Je to tak trochu opakovaný vtip a výsledek by se dal nazvat spíš Pařbou po lobotomii. Pokud vám ale ke spokojenosti stačí salva gagů deklamovaná partou, která by byla schopná propadnout i v IQ testech, pak hurá do toho!

02) Pařba v Pattayi

Notně odlišnou podívanou je i tahle francouzská variace na Pařby! Pattaya je sice v Thajsku, ale evropský původ je znát z víc než jen změny jazyka a tváří hrdinů. A ne vždy nutně ku prospěchu výsledku. Když totiž duo násosků z Francie na dovolené v Thajsku přihlásí svého kamaráda liliputa do soutěže v kickboxu, je zaděláno na zbytek – náležitě obskurní zápletku i gagy. Inteligenčně film opět vypadá tak, že i Ralph Wiggum je vedle něj laureát Nobelovy ceny za moudrost, ale u tohohle žánru to není moc velké překvapení, co?

01) Pařba o Vánocích

Dost možná nejlepší „Pařbou“ mezi alternativami je ta vánoční, a to i díky tomu, že si ze slavné série bere jen díl inspirace. Filmy o opileckých kalbách jsou mnohem starší, pokud Pařba ve Vegas něco pro tenhle žánr udělala, jen do mixu přilila trochu více vodky s Redbullem. Nakonec však stačilo k tomuhle mixu přidat výběr komediálních herců, archetypální příběh o snaze zachránit film/sportovní tým/cokoliv před brzkým zavřením, a výsledkem byl biják, který pozdější díly Pařby ve Vegas strčil do kapsy. Občas je to s těmi inspiračními zdroji zkrátka podobně nahnuté – asi jako se stabilitou na konci pořádného vánočního večírku!

Pařba o Vánocích začíná na Prima COOL v neděli ve 23:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný