14. března 2016 11:10

Kill Bill vs. Matrix: 7 nejlepších filmových bitek

Živý terč - upoutávka

Dáme si do nosu!

Čtvrteční večer se na Prima COOL pořádně zapotíte – od 22.00 se přiřítí sám JCVD ve své klasice Živý terč! Bruselský svalovec se tu při své snaze zachránit mladou ženu utká s partičkou lovců, kteří si za své oběti vybírají lidi! A neobejde se to bez výbuchů, přestřelek či kopaček z otočky. Abyste se na tu krásu navnadili, sesumírovali jsme sedmero nejlepších rvaček ve filmovém světě.

Honička v Tangeru (Bourneovo ultimátum)

Značce "Jason Bourne" vděčíme za milované i proklínané zdrsnění filmových hrdinů a chaotickou, roztřesenou filmovou kameru. Příkladů výborných Bourneových bitek by mohlo být více, nejdrsněji se však do historie zapsala honička a rvačka z Bourneove ultimáta, jíž krom brutálního souboje muže proti muži (a trochu i ženě) nechybí především nezapomenutelný okenní skok kameramana spolu s Bournem.

Bratři proti Mad Dogovi (Zátah: Vykoupení)

Vysoký věžák plný gangsterů, zmasakrované policejní komando a jediná cesta k úniku – kultovní Zátah: Vykoupení patří mezi nejmňamóznější akční filmy nového tisíciletí. Nebojí se totiž přiznat, že o drsné souboje tu jde především! Finální rvačka mezi poldou Ramou, jeho bratrem a šíleným záporákem se nám však pro klimatičnost celé story i brutalitu zadrala pod kůži hodně hluboko.

Nevěsta proti Yakuze (Kill Bill)

Je to šílené. Je to brutální. Je to naprosto nerealistické! A také nemálo generické. Přesto si stále pamatujeme na tu fascinaci, kdy se tepláková Uma vydala naportovat skvadru desítek šermířů Yakuzy a Quentin Tarantino se nebál nám to ukázat v celé své mazlavé, početně nevyrovnané maniakálnosti!

Bitka v kolomazu (Kurýr)

Jakkoliv nekoherentní mišmaš byl první Kurýr, snímek nepředstíral, že je něco víc než po všech stránkách dobře vymazlený slepenec akčních parádiček. Ze všech honiček a drsáren se do naší paměti nejvíce přilepila nezapomenutelná bitva v kolomaze. Jason Statham dodnes čerpá z její atmosféry, v níž se mísí kinetika, kreativita a komedie.

Nasaď si ty brýle! (Jsou mezi námi)

Parádní Carpenterovka Jsou mezi námi popisuje příběh normálního chlápka, který omylem pomocí speciálních brýlí odhalí, že elity světa jsou ve skutečnosti mimozemšťani. Vedle všemožných satirických přesahů uměl film hrábnout do mysli i nezapomenutelně komickou bitkou, při níž se protagonista snažil nasadit brýle druhému člověkovi, který ho má za blázna. Ke své vzájemné smůle jsou přitom oba namakaní jako zvířata a postrkování si nenechají líbit...

Duel v metru (Matrix)

Nikdy dřív se člověk nemohl postavit programu agentů – až do tohoto okamžiku! Když se Neo drsňácky otočí a vydá se proti Smithovi, aby pak společně během pár sekund vystříleli zásobníky a začali sebou rozbíjet sloupy, víte, že vás Matrix právě dostal. Není mnoho scén, které by pro sebe tak ultimativně ukradly celý film. Střet v metru je ale právě takový!

Lee vs. Shih Kien (Drak přichází)

I když už si to dneska nikdo zřejmě nepamatuje, byly doby, kdy filmové souboje čišely autentismem nikoliv díky nekonečně propracované choreografii či digitálním trikům, ale protože se v nich jednoduše rvali neskutečně talentovaní řízci. Moderní osobní souboje započaly právě v této prehistorii filmové akce a jejich vrcholem byl snímek Drak přichází (1973), který nabídl upocený souboj mezi wolverinovským záporákem Shih Kienem a brutořízkem Brucem Lee. Tahle bitka není kultovní proto, že nutně ustála zub času. Ale spíš proto, že se od ní se odvíjejí všechny ostatní!

BONUS: 10 nejlepších filmových bitek podle cooláckého pořadu COOL10!

A jak dá JVCD do zubů padouchům? To sledujte už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný