5. prosince 2018 13:59

7 nejlepších rolí Keanu Reevese: Od Nea k Johnu Wickovi

Keanu je prostě nestárnoucí legenda!

Nezastavujeme, máme zbombení – slavný akčňák Nebezpečná rychlost začíná na Prima MAX v úterý ve 20.00! Keanu Reeves se tu představí jako mladý polda, který musí spolu s fortelnou řidičkou Sandrou Bullock zachránit podminovaný autobus, který detonuje v okamžiku, kdy jeho rychlost klesne pod osmdesátku. Právě tahle kombinace Naprosto Absurdní Premisy s Keanovým minimalistickým herectvím je pro kariéru tohoto reka typická. Vzpomeňte proto na sedmero jeho rolí, ve kterých totálně zaválel.

07) Constantine

Zlí jazykové tvrdí, že Keanu Reeves neumí hrát – to je však jenom nepochopení jeho herectví! Jasně, Keanu nemá repertoár na to vyhrát Oscara. Porce talentu, kterým disponuje, je však víc než dostačující pro hraní specifických outsiderů. Dílem jde totiž o projev toho, že Keanu často hraje traumatizované hrdiny – jako třeba v Constantinovi, kde bojuje s peklem a zároveň umírá na rakovinu, což je kombinace, která by kdekoho okamžitě položila...

06) Johnny Utah z Bodu zlomu

Právě díky tomu, že Keanu dovede sehrát Smutné-Ale-Furt-Borce tak dobře a bez námahy, propůjčuje i relativním koninám slušnou váhu. Srovnejte si ho třeba v Bodu zlomu, absolutně mešuge filmu o surfařích, kteří jsou zároveň drsnými bankovními lupiči! Keanu tu jako tajný agent FBI jménem Johnny Utah (!) partu infiltruje a položí, což nutně vede ke srovnání s prvním Rychle a zběsile. I přesto ale Keanův deprimovaný kukuč dodává celému Bodu zlomu o kousek víc dramatičnosti, než má pozdější variace téhož s Paulem Walkerem a auto tuningem...

05) Kevin Lomax z Ďáblova advokáta

Dílem však Keanu dovede hrát i typicky amorální postavy s posledními zbytky páteře, které jim dovolují se ve finále vykoupit. Vzpomeňte na Ďáblova advokáta a zamyslete se – kdo jiný má obličej, který si dovedete asociovat s bezskrupulózním právníkem pracujícím (doslova) pro Satana, ale zároveň mu uvěříte finální polepšení? Tak vidíte!

04) Jack Traven z Nebezpečné rychlosti

Pár obdobných jmen schopných téhož herectví nás napadá. Například Christian Bale – právě jemu je vlastně o dekádu starší Keanu svého druhu nejpodobnější. Znamená to, že by Keanu mohl hrát Batmana? To nevíme. Jako agent v Nebezpečné rychlosti však prokázal schopnost, jak akurátně kmitat ve zdejší divoké zápletce, tak i racionálně vyskočit z lodního pokračování.

03) Bill ze Skvělého dobrodružství Billa a Teda

Výjimkou z pravidla celé Keanuovy filmografie je pak Skvělé dobrodružství Billa a Teda – snímek o cestování časem do různých ér, který nezapře, že se při jeho psaní/natáčení v krvi filmařů nejspíš nacházely ledajaké látky. Prazvláštní, ale optimistická sci-fi komedie připomíná, že mimo kamery má Keanu pověst skromného herce, který do práce jezdí metrem a na place si rozhodně nevymýšlí primadonovské kraviny.

02) John Wick

Jasně, nemlich ze stejných důvodů už dnes Keanu nezískává velké role – neumí kolem sebe vytvářet kauzy, ani nemá zase takové charisma, aby utáhl jiné než deprimované postavy. Do starého železa ale ve svých 54 letech přesto nepatří, John Wick je totiž akční role, na kterou jako kdyby Keanu čekal celý život. Tenhle smutný frajer, který nejde pro přestřelku daleko, by si zasloužil klidně tucet dalších bijáků!

01) Neo v Matrixech

Minimálně jeden megaúspěch se přitom Keanuovi objektivně podařil skrze trilogii Matrix. Možná, že kdyby její další dva díly uspěly o něco více, měl by dnes Keanu lépe našlápnuto – vzdor vývoji trilogie ale nelze popřít, že byl první Matrix úspěchem, který se jen tak nevidí. Jakkoliv byly kreativním mozkem úspěchu filmu sourozenci Wachowští, jejich sukces nesl tvář Keanu Reevese – a pro kohokoliv, kdo vyrůstal kolem roku 2000, tak bude Keanu Reeves navždy součástí jeho popkulturního apetitu!

Nebezpečná rychlost začíná na Prima Max v úterý ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný