13. srpna 2021 15:00

Nový Avenger: Kdo je Shang-Chi a co má společného s Iron Manem?

Mezi slavné Avengers přichází nový frajer, který umí kung-fu. Co je ale hrdina jménem Shang-Chi vlastně zač?

Asijských superhrdinů Marvel zatím moc nepředstavil. To ale změní superhrdina Shang-Chi, který po vzoru Black Panthera hodlá překonat předsudky, že jiní než bílí hrdinové v kinech nemají šanci uspět. Dokáže to? Síly má na to rozhodně dost!

Kdo to je?

Jak by to vypadalo, kdyby se Bruce Lee stal superhrdinou? Právě na to odpovídá Shang-Chi, marvelácký geroj zrozený v roce 1973 na vrcholu slávy zmíněné legendy bojových umění, která pobláznila celou Ameriku. Marvel zkrátka potřeboval svého asijsky vyhlížejícího borce, jenž by se prodával po kung-fu lačnícím čtenářům.

Shang-Chi je synem elitního čínského kung-fu mistra jménem Fu Manchu – a už tady přichází stěžejní zvrat a základ zajímavé rodinné dynamiky, neboť hrdinův otec je tentokrát velmi mocným padouchem. V novém filmu to ale samozřejmě bude trochu jinak.

Ve snímku Shang-Chi a legenda o deseti prstenech totiž Fu Manchu nahradí Mandarin. A ne, nepůjde o Sira Bena Kingleyho, kterého si můžete pamatovat z Iron Mana 3. Tehdy se jednalo jen o falešnou verzi slavného padoucha, která byla použita pro vyvolání strachu skrze nápodobu islámských teroristů. Skutečný Mandarin bude po vzoru komiksů Asiatem (ztvární ho hongkongská legenda Tony Leung) a jeho ruce ozdobí pověstné prsteny, jež se však pro filmové účely přesunou z prstů na předloktí.

Co umí?

Komiksový Shang-Chi je jedním ze superhrdinů, kteří nemají žádné extrémní superschopnosti – samozřejmě za předpokladu, že za ně nepočítáte mistrovskou úroveň v možnosti nadělat z ostatních sekanou. A to i ze superhrdinů, kteří ovládají nadpřirozeno.

Lehce upravené kung-fu tu totiž samo o sobě dosahuje neuvěřitelných možností, a Shang-Chi se tak může například napojit na chi všech živých bytostí a odhalit maskované oponenty. Disponuje zároveň schopností kmitat tak bleskově, až se vyhne kulkám, a potenciálně může hrábnout i do schopností, které ve filmech znáte snad jen od Doctora Strange.

Ostatně k pořádné mytologii má Shang-Chi velmi blízko a ve filmu s ní bude úzce souviset Mandarinova mafiánská organizace Deset prstenů. Ta se v marvelovkách zatím jen letmo objevila hned v prvním Iron Manovi, když právě tahle skupina držela Tonyho Starka v jeskyni před tím, než si sestrojil svůj první plechový oblek. Shang-Chi by nám nyní měl ukázat skutečnou podobu této nelítostné organizace, která se neštítí ničeho. Není proto divu, že má odvážný hrdina konflikty s otcem a že se (ve filmové podobě) odmítne po letech přidat k rodinnému podniku.

Kdy se objeví?

Filmová verze Shang-Chi se měla v kinech objevit už v roce 2020, natáčení však bylo pozastaveno kvůli pandemii covidu. Pro Marvel jde přitom o velkou sázku do loterie, neboť se v hlavní roli objeví Američan asijského původu Simu Liu, jenž není mezi tamní populací kdovíjakou hvězdou a podle Číny, kam chtěl Marvel film rovněž nasadit do kin, doslova není dost hezký na to, aby snímek komunistický režim povolil. Podobnou kritiku si vysloužila i herečka Awkwafina, která ztvární Shang-Chiho přítelkyni Katy, na čínské peníze tak Marvel tentokrát musí zapomenout.

Jak se úspěšné studio popere s (pro většinu populace naší planety) neznámým kung-fu hrdinou a jak film zapadne do čtvrté fáze marvelovského univerza? Odpovědi dorazí již 3. září 2021, už teď je ale dost jasné, že by se Shang-Chi měl zúčastnit pátého filmu s Avengers.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný