31. března 2022 12:00

Kdo je Morbius? Spider-Manův upíří protivník má unikátní schopnosti

Kdo je Morbius? Jared Leto o svém komiksovém (anti)hrdinovi

Jeden z nejtemnějších komiksových hrdinů od Marvelu odsoudil sám sebe k rozpolcenému životu polovičního upíra. Co všechno byste měli vědět o postavě, které dal v hrané podobě tvář Jared Leto?

Filmový svět marvelovek dlouho postrádal upírský a démonický rozměr, pak se však na obzoru zjevil tajemný biochemik Michael Morbius. Muž, který nikdy nechtěl způsobovat utrpení, jenže okolnosti ho vehnaly do pasti...

Kdo to je?

Michael Morbius byl narozen a vychován svobodnou matkou v Řecku, ale kvůli vzácné krevní nemoci strávil většinu dětství v izolaci zahloubán do knih, v nichž se snažil přijít na kloub svému vrozenému prokletí. Díky své genialitě se brzy stal předním odborníkem v oboru hematologie a získal dokonce Nobelovu cenu.

Ve snaze vyléčit se ze smrtelné nemoci, dát naději své snoubence a najít lék i pro všechny se stejnou diagnózou, zkombinoval v jednom ze svých experimentů směs netopýří DNA s elektrošokovou terapií. Silný výboj mu však způsobil extrémní vedlejší účinky, které z něj udělaly živoucího upíra se supeschopnostmi, ale také s averzí na světlo a s potřebou pít lidskou krev.

Morbius se poprvé objevil v říjnu 1971 v komiksovém sešitu The Amazing Spiderman #101, kde se jeho řádění (způsobené neukojitelnou žízní po krvi) snažili zastavit Spider-Man, Lizard a Human Torch. Naštěstí na něj nezanevřela jeho snoubenka a dala mu naději, že by mohl najít i lék na své upírství. Nakonec se však i do ní zakously Morbiovy tesáky, a i když to pro ni nemělo fatální následky, znamenalo to tragický zlom v jejich vztahu.

Co umí?

Následkem experimentů Morbius získal nadlidskou sílu, odolnost, schopnost hojení, rychlost i zostřené smysly, mezi které patří schopnost vidění ve tmě a echolokace. Podobně jako mytologičtí upíři umí také ovládat mysl vybraných zvířat a lidí se slabší vůlí. Jeho kůže je extrémně citlivá na světlo, na němž přichází o většinu svých schopností, ale na rozdíl od tradičních upírů dokáže za dne přežívat, i když vyhledává stín.

Morbiovi nevadí stříbro, česnek ani náboženské předměty, v případě potřeby umí z prstů vysunout drápy, nechybí mu ani extrémně ostré špičáky. Na rozdíl třeba od Wolverina neumí regenerovat poškozené orgány či chybějící končetiny, většinu vážnějších zranění však ano. Ve své pozdější fázi také získal schopnost psionického vznášení a letu na kratší vzdálenosti.

Zakousnutím umí Morbius vytvořit z ostatních lidí pseudoupíry, kteří disponují stejnými schopnostmi jako on sám, ale na rozdíl od něj se při smrtelném zásahu rozpadnou na prach. Už několikrát se Morbiovi povedlo na svůj stav vytvořit lék, bohužel však fungoval pouze na sekundárně „nakažené“, ale ne na něj. Svůj upíří stav dokáže regulovat elektrickými výboji, které ho na chvíli vrátí do lidské podoby, jenže takový stav netrvá dlouho. Vše se vždy vrátí zpět, včetně prokleté nutnosti pít čerstvou lidskou krev, aby přežil.

Kde se objevil a ještě objeví?

Morbiovým původním protivníkem byl sice Spider-Man, dostal však i vlastní hororový černobílý komiks určený pro odrostlejší publikum Vampire Tales (1973–1975) a paralelně také sérii Adventure into Fear. Dalších šestnáct let se pak objevoval sporadicky v dalších komiksech, ale v roce 1992 se vrátil samostatně v sérii Morbius the Living Vampire. Ta měla 32 sešitů a šlo o součást crossoveru Rise of the Midnight Sons. Mezi lety 2019 a 2020 pak vyšlo pět nových sešitů Morbius the Living Vampire od tvůrčí dvojice Ayala & Ferreira.

V průběhu svého komiksového řádění se Morbius potkat s každým hrdinou zvučnějšího jména. Byl vnímán jako mutant, v průběhu Civil War byl zaregistrován do Superhuman Registration Act a spolupracuje také s organizací S.H.I.E.L.D. Často byl vídán po boku X-Menů, Fantastic Four, Bladea nebo Doctora Strange. Spojenectví uzavřel s Jennifer Walters neboli She-Hulk, Werewolfem nebo Ghost Riderem.

Morbius se objevil ve dvou televizních animovaných seriálech Spider-Man: The Animated Series a Ultimate Spider-Man vs. the Sinister Six. Měl i malé cameo ve filmu Blade (1998), ale scéna nakonec nebyla použita a skončila jako bonusový materiál na DVD. Osmkrát se objevil i ve videohrách (většinou však jen nakrátko jako nehratelná postava) a ve čtvrtek 31. března se konečně dočkal vlastního filmu.

Jeho režisér Daniel Espinosa už dříve vysvětlil, že jeho Morbius (Jared Leto) sdílí stejný vesmír s Venomem (Tom Hardy), ale na otázku, jaký žije v tomto světě Spider-Man, už odpověděl neurčitě: „Na to by měli diváci najít odpověď už brzy.“ Jelikož Marvel momentálně razí cestu mnohovesmíru, možností je takřka nekonečně, obzvlášť když svůj samostatný film dostane i Madame Webb, další postava velmi blízká Spider-Manovi i Morbiovi. Morbiova celovečerní budoucnost je tak nejistá, nikoho by však nepřekvapilo, kdyby se časem stal členem záporáckého týmu Sinister Six.

ZDROJ: Wikipedia

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný