18. dubna 2022 00:02

7 nejlepších filmů Kathryn Bigelow: Znáte všechny pecky od jedné z nejlepších režisérek?

Kathryn Bigelow se stala první režisérkou, která získala Oscara. Kudy se k němu dopracovala?

V pátek večer na COOLu poběží drsné historické drama Černobílá spravedlnost. Film od Kathryn Bigelow rozehraje story z roku 1967 a ukáže vám tehdy zuřící rasové nepokoje v Detroitu. V praxi to znamená řadu nepříjemných situací, v nichž se ocitne hlavní hrdina John Boyega (Finn ze Star Wars). A také jde o příležitost si připomenout, co všechno už má Kathryn vlastně na kontě.

07) Modrá ocel

Začneme filmem, kterým se Kathryn sice etablovala, v její dnešní filmografii je však už poněkud pozapomenutý. Jamie Lee Curtis hraje v Modré oceli mladou policistku, která zastřelí lupiče, jehož zbraň se ovšem po činu nenašla. Příběh, který by dozajista v dnešní Americe rezonoval stejně jako v roce 1990, získal Kathryn především renomé drsné feministky, můžeme od něj však popojet k větším trhákům.

06) Bod zlomu

Naopak s gustem se vzpomíná na její další trhák – Bod zlomu! Jen rok po Modré oceli tu Kathryn v podstatě vymyslela stejnou dějovou šablonu, na které frčí sága Rychle a zběsile dodnes: vezměte atraktivní sport a zasaďte do něj tajného poldu hledajícího elitní komando lupičů. I díky Patricku Swayzemu a Keanu Reevesovi je Bod zlomu rozhodně koukatelný i dnes!

05) K-19: Stroj na smrt

Ne každý biják musí nutně měnit pravidla žánru – což dokazuje třeba historická klasika K-19. Příběh o ruské nukleární ponorce, jejíž jádro se tak trochu příliš rozpálilo doběla, potěší každého milovníka Černobylu, Harrisona Forda, Liama Neesona a ruských námořníků ocitnuvších se v nepříjemné situaci…

04) Na prahu temnot

Tak trochu nedoceněnou perlou je i klasika Na prahu temnot. Šlo o první velký film Kathryn Bigelow a vznikl již v roce 1987 – proto vás možná překvapí, že divákům ukázal příběh velké upírské lásky, který umí nakládat emoce i dlouho po premiéře.

03) Černobílá spravedlnost

Oproti tomu Černobílá spravedlnost potěší spíš milovníky dramat o tom, jak se parta lidí ocitne v hodně nepříjemné situaci. Story z historického Detroitu totiž ukazuje drsné rasové třenice, které navzdory půlstoletému odstupu zápletky rezonují i v moderní Americe způsobem, jenž mnoha lidem nebude úplně po chuti...

02) Smrt čeká všude

Stříbrnou příčku si pro sebe uzmul thriller Smrt čeká všude. Příběh o vojákovi posedlém válkou sice disponuje solidními krutostmi, navzdory své proklamové realističnosti je však věrohodný asi jako Čtyři v tanku a pes. Nemusí to nutně vadit, i nerealistické filmy mohou mít své klady (a mají!). Na zlato však tahle údajná věrohodnost prostě není.

01) 30 minut po půlnoci

Za nás je tedy nejúžasnějším bijákem Kathryn Bigelow její drama 30 minut po půlnoci. Nejenže ukazuje mravenčí, frustrující a mnohdy bezvýslednou práci při hledání Usámy bin Ládina, ale disponuje i mocnou katarzí, která tolika jiným filmům po čertech chybí. Takhle se to dělá, dámy a pánové!

Černobílá spravedlnost začíná na Prima COOL v pátek ve 22:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný